amigdalita

28-11-2009
dariuta
Nu este medic/terapeut
dariuta
buna ziua.fetita mea de 4, 6 luni a facut aseara febra 38, 3, m-am uitat in gatul ei, nu e rosu doar un punct alb pe amigdala stanga.i-am dat tonsilotren, influcid[homeopate]ptr ca alta data a raspuns fara alte medicamente.am pus si un supozitor de paracetamol sa nu faca febra mare peste noapte.acum are 37, 5 si a mai disparut din punctul acela, se vede f putin.ce ma sfatuiti, avand in vedere ca e sambata si la urgente nu as vrea sa merg deocamdata?si pe viitor?multumesc mult.astept raspuns.
12 comentarii
0
28-11-2009, ora 15:52
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Pe viitor in caz ca nu raspunde la tratamentul homeopat va sfatuiesc sa faceti un exudat faringian si o antibiograma pt a alege tintit antibioticul care trebuie.

Multa sanatate!
0
28-11-2009, ora 18:30
serban tania1
Nu este medic/terapeut
serban tania1
buna ziua.ma numesc Tania si asi dori sa imi dati un sfat:in urma cu 6 luni am facut o infectie in gat.am avut gatul plin cu puroi.mam tratat cu augmentin dupa care am inceput sa fac tot la a 3 saptamana tot aceelasi puroi.am facut mai multre analize:exudat faringian, aslo, toate analizele.aceestea miau iesit bine insa tot continui sa fac puroi in gat si febra mare pna la 39, 2.in ciuda faptului ca toate analizele sunt bune, numai stiu ce sa fac, in prezent am febra si puroiul consistent. v- asi ruga sa imi dati un sfat
va multumesc anticipat.
0
17-12-2012, ora 08:53
nickrick
Nu este medic/terapeut
nickrick
Buna ziua!
Am un baietel de 3 ani si 7 luni. Problema este in felul urmator: a fost plecat in provincie cu bunicii, unde a facut febra. Pe 29 noiembrie a fost la urgenta, noapte, unde i s-a dat zinnat 125 - 5ml la 12 ore, tantum protect pt nas. Bunica n-a vazut ca lingutita de la zinnat are 2.5ml, si i-a dat 2.5ml timp de 4 zile in loc de 5ml. Cand a ajuns acasa am vazut aceasta greseala. Am inceput, deci, sa-i administrez din a 5-a zi 5ml, asa cum a prescris doctorul. Practic 5ml i-am administrat doar 2 zile. Gatul lui era la fel (rosu, amigdalele inflamate, dar fara febra). Ma duc la medicul de familie, care imi prescrie tratament homeopat (Lachesis 9ch). A trecut inca o zi pana am gasit acest medicament, timp in care vad ca i-a aparut puroi pe amigdale, dar la fel fara febra. In fine, reusesc sa-i iau Lachesis, incep sa-i dau timp de 4 zile, dar fara a vedea vreo modificare (amigdalele fiind in continuare inflamate, puroi tot are, fara febra). Ma duc inapoi cu el la medicul de familie, care imi spune sa continui cu Lachesis timp de 21 zile.
Va rog sa ma ajutati. Ii dau Lachesis in continuare (nu i l-am oprit deloc de cand l-am inceput), dar vad ca fara niciun rezultat. Copilul meu e la fel de 3 saptamani. Ce ma sfatuiti sa fac?
0
17-12-2012, ora 09:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
amigdalele trebuei sa fie vazute de un medic ORL..si de un medic de la COntagioase
trebuei de facut diagnostic diferenciat( de aflat ce fel de amigdalita este )
poate fi amigdalita pultacee ( dar asa ceva merge cu febra)
poate fi o amigdalita MIcotica..si aici se impune un tratament antimicotic si scos antibioticul
poate fi doar cazeum in cripte..si aici NU se face decat tratament local cu inhalatii, aerosoli, aromoterapie, spreiuri
0
17-12-2012, ora 09:56
nickrick
Nu este medic/terapeut
nickrick
Va multumesc pentru rapsuns. Am citit ca la cazeum in cripte ai si un miros urat in gurita, ceea ce copilul meu nu are. Invatati-ma cum ar trebui sa-i solicit medicului de familie niste analize. Vreau sa ma duc iar cu copilul la dansa, dar sigur iar imi spune sa continui cu homeopatul (cum a facut si pana acum) si sa las copilul in pace. Va multumesc pentru raspuns.
0
17-12-2012, ora 19:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai u medi orl poate sa va spuna care.i starea amigdalelor.
mergeti direct la orl
0
11-01-2013, ora 12:51
nickrick
Nu este medic/terapeut
nickrick
Buna ziua, domnule doctor. In primul rand vreau sa va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra.
Pe data de 27 decembrie ne-am prezentat la Grigore Alexandrescu deoarece avea febra care nu-i scadea la antitermice, el fiind la aceea vreme sub tratament cu claritromicina si gentamicina. De acolo ne-au trimis la Matei Bals cu urmatoarele diagnostice: sindromul raspunsului inflamator sistemic, angina acuta pultacee. I s-a facut tratament cu Rosefin 1.5g/zi, Dexametasone, aerosoli cu adrenalina si ser. La 4 zile de la internare ne-am ales si cu o stomatita veziculoasa si candidoza la nivelul mucoasei bucale si a buzelor, pentru care i s-a administrat Aciclovir si Fluconazol. Pe data de 5 ianuarie ne-a externat, si ne-a dat acasa inca 4 zile cu Ospen 5ml la 12 ore. La o zi dupa terminarea antibioticului a inceput iar sa faca febra, care scadea foarte greu la antitermice(la o ora de la administrarea antitermicului febra era mai mare). Astazi (11 ianuarie) ne-am prezentat iar la camera de garda unde ni s-a dat Azitromicina 4ml/zi, novocalmin si tantum verde spray. Medicul ORL ne-a dat o schema pentru imunitate: Esberitox - 14 zile, Proimmunity - 1 luna, imunice - 1 luna, si proimmunity inca 1 luna.
Doamna doctor ORL mi-a spus ca are mucozitati nazale, gatul este rosu, iar urechile sunt putin rosii.
Intrebarea mea ar fi: de ce, dupa atatea antibiotice, el continua sa faca febra, sa i se inflameze amigdalele? Mentionez ca are un an de cand i-au fost scosi polipii.
Va rog sfatuiti-ma ce sa mai fac. Va multumesc anticipat
0
11-01-2013, ora 14:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. poate acei microbi.. nu sunt sensibili la aceste antibiotice
2 poate sa fie o viroza.. care NU trebuei deloc tratata cu antibiotic
3 poate sa fie o disbacterioza care deasemenea se agraveaza de la antibiotic

sunt multe posibilitati.. deaceia e bien sa mergeti la un singur medic ORL.. de la inceputul problemelor si pana la rezolvarea difinitiva a lor
sa gasiti un pediatru care stie sa aprecieze corect starea copilului si care cunoaste si administreaza si tratamente naturiste
si NU se arunca cu antibioticul indiferent de motivul febrei
0
11-01-2013, ora 19:00
nickrick
Nu este medic/terapeut
nickrick
Va multumesc pentru raspuns. O sa vad cum evolueaza starea lui in continuare. Va multumesc inca o data.
0
13-01-2013, ora 12:20
Adda_m_p
Nu este medic/terapeut
Adda_m_p
Buna ziua,

Sunt insarcinata in 22 de saptamani si acum 4 zile am sesizat durere in spatele globului ocular si in zona amigdalelor, amandoua durerile fiind pe partea dreapta.In seara respectiva am facut febra 37, 6 si medicul ce-mi urmareste sarcina mi-a recomandat Paracetamol. Am fost a doua zi la un medic ORL care mi-a spus ca am facut amigdalita si sa iau Hexoraletten N si Miramer (pentru nas). Incepand acest tratament a debutat si o durere la nivelul cerului gurii urmata de umflarea gingiilor pe partea dreapta, a gatului. De aseara simt umflaturi pe cerul gurii, ma ustura limba si mi-au aparut si doua afte din care una pe limba. Acum incepe sa se extinda durerea si pe partea stanga. Nu mai pot manca ca ma dor gingiile.
Ce ar trebui sa fac in acesta situatie?
0
13-01-2013, ora 16:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa exckuzi din alimentatie tot ce e acru, citric..iritant
sa mergi la stomatolog...
0
13-01-2013, ora 17:11
Adda_m_p
Nu este medic/terapeut
Adda_m_p
Va multumesc pentru raspuns domnule doctor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Copil cu stare generală relativ bună - când tratezi febra?
  • Tipuri de amigdalite - cum orientează diagnosticul aspectul amigdalelor
  • Diferența dintre angina (amigdalita) virală și cea bacteriană - când trebuie să iei antibiotic
  • Medicamentele antipiretice sunt administrate frecvent în mod eronat de către părinți
  •