amigdalita?

21-08-2011
Ali1990
Nu este medic/terapeut
Ali1990
am facut febra 37 cu vreo 10 zile in urma, dar sa mentionez ca ceva mai inainte am avut amigdalele inflamate. dupa care am observat un ganglion marit in partea dreapta sub barbie. nu tusesc si nici nu am tusit, nu imi curge nasul, deci simt o durere mica la inghitit in special seara. am vizitat medicul de familie si mi-a dat augmentin. am luat timp de 5 zile dar gangionul nu sa retras. ieri am fost la ORL si mi-a zis ca am glandele inflamate si ca nu e nici un ganglion marit. cum vine asta? adica se pot confunda? ca eu nu mai inteleg nimic. o sa merg miine sa dau o analiza din gura, doctorita ORL mi-a zis ca e probabil o infectie de ordin bacteriologic.. mai am si niste dureri in maini si picioare care nu ma lasa de ceva zile. spuneti-mi si mie are vreo legatura? Am facut recent intoxicatie alimentara si m-au durut si atunci miinile si picioarele. sunt cam stresata, am citit tot felul de boli prin internet. am facut dupa intoxicatie toate analizele, si mi-au iesit bune. nu mai stiu unde sa ma duc si ce sa intreb. am dat si citeva analize la boli infectioase si mi-au iesit si acolo bune. ma sfatuieste si pe mine cineva? deci sincer nu am nici o claritate in privinta durerilor mainilor si picioarelor, am 20 de ani, mi se pare prea devreme pentru asa probleme.
1 comentarii
0
31-08-2019, ora 21:20
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Da, e posibil să fi confundat amigdala cu un ganglion. Dacă ați avut angină streptococică aceasta răspunde bine la penicilină. Iar pentru problemele articulare mergeți la reumatologie pentru a exclude o afecțiune autoimună. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.