de cand a inceput gradinita am inceput cu racelile foarte dese

03-04-2010
iulya1505
Nu este medic/terapeut
iulya1505
buna ziua, am o fetita de 4 ani jumate, si de cand a inceput gradinita am inceput cu racelile foarte dese, totul a inceput anu trecut in octombrie cand a fost si internata in spital cu tuse uscata si care o sufoca si cu amigdalele foarte marite si inflamate aveau infectie si febra peste 38, a fcaut tratamnet c u augumentin, apoi in spital cu ampicilna si in final cu cefozom la care a inceput sa cedeze inflamatia, insa tusea persista si a ajuns sa faca aerosol cu ventolin.dupa externare a facut in continuare tratamnet cu ketof, eurespal si tantum verde spray, in tot acest timp la gradinita nu a mers a stat acasa 2 luni.in ianuarie dupa ce a mers la gradinita iar sa inbolnavit, acelasi lucru tuse si amigdalele inflamate si o dureau a facut trtamnet cu ventolin inhaler si azitromicina de 250la 12 ore, plus ca au trecuto la cei bolnavi cu bronsita cronica si ii dau aerius in fiecare dimineata si singulair seara, in fiecare luna inclusiv in februarie si acum in martie se inbolnaveste acelasi lucru amigadlele care in februarie leam tratat cu zinnat si acum in martie la fel, plus celalate siropuri eurespal si humex expectorant plus aerius si singulair.acesta e un scurt istoric al bolii cum a evoluat, intrebarea mea este daca e bine ca sa ii dau antibiotic atat de des pt amigadlele care se inflameaza foarte des si ce este de facut cu tuseaa aceasta ultimu diagnostica este faringo laringo traheita si din cauza asta a aparut tusea iar amigadalele sunt foarte marite tot timpul, asta mi/a spus medicul pediatru.
as dori sa imi spuneti la ce medic pot face o investigatie mai amanuntita asupra acesteo boli si ce facem cu amigdalele foarte mari sunt de operat sau nu?
va multumesc anticipat.
8 comentarii
0
03-04-2010, ora 21:44
sty
Nu este medic/terapeut
sty
buna iulya. nu e bine atata antibiotic.de unde esti? eu te sfatuiesc sa merci la sp de copii, daca esti din bucuresti sau si la un alt medic pediatru. poate trebuie sa-i scoti amigdalele.sau incearca si la un medic homeopat, am auzit atatea lucruri bune. multa sanatate.
0
03-04-2010, ora 22:36
iulya1505
Nu este medic/terapeut
iulya1505
buna, sunt din constanta, iar tot tratamentul care l/a primit pana acum a fost prescris de medic pediatrau, am intrebat medicul pediatru daca trebuie sa le scot amigdalele si mi/a spus ca nu e cazul la ea ca sunt copii care fac foprme mai grave nici eu nu stiu ce sa crd pt ca lunar a luat antibiotic de aceea m-am adresat aici poate exista vreun medic pe forum cu un caz similar sau sa aud si parerea altui medic, am sa incerc dupa pasti sa ajung la un medic orl sa vedem ce ne zice.cu homeopatul nu prea sunt deacord mai repede as incerca ceva naturist.multumesc pt raspuns.
0
03-04-2010, ora 22:40
iulya1505
Nu este medic/terapeut
iulya1505
si chiar mar interesa niste recomandari de medici buni din constanta pediatrii buni si alte specializari pt copii unde sa aibe si cabinet particular, mai repede as merge sa platesc consultatia si tratamentul dar sa stiu ca e diagnosticata corect sdi tratamentul e eficient.
0
04-04-2010, ora 00:38
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Puteti uita toti medici pediatri atata vreme cat dau aceleasi medicamente si din pacate acesta este si cazul. Mergeti la Dr. Ilie sau Dr. Soescu, sunt medici homeopati. Amigdalita cronica si tendinta la raceli frecvente se pot vindeca minunat cu ajutorul homeopatiei. Antibioticele dese i-au distrus sistemul imunitar.
Trebuie sa intelegeti ceva care multi oameni nu stiu: medicina naturista nu mai are puterea pt. a ne vindeca in ziua de azi, de aceea ne-a dat Dumnzeu homeopatia care spre deosebire de medicina naturista este o stiinta foarte exact si mult mai complicata care se ocupa de absolut tot ce este legat de om. HOmeopatii folosesc si intregesc aceesi cunoastere in timp in medicina naturista fiecare face dupa ureche.
Va spun acest lucru ca expert in medicina naturista si in homeopatie. Asa ca lasati prejudecatile si apelati mai degraba la homeopatie decat la medicina naturista caci ultima nu are destula putere pt. a repara multe boli si este si f. greu de a gasi pe cineva cu har si cunoastare adevarata. Ce se pot face cu 2
granule homeopate nu fac nici 100 de medici naturisti.
0
04-04-2010, ora 00:39
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Iar investigatiile le faceti absolut de pomana caci nu va ajuta la nimic.
0
04-04-2010, ora 00:59
iulya1505
Nu este medic/terapeut
iulya1505
nu stiu ce sa zic de doamna doctor Soescu am auzit ca foarte buna, insa prtoblema este ca iam dat odata pt tuse STODAL si nu a avut nici un efect tusea tot mai urat, cand vedem eu ca are tendinte sa raceasca am incercat oscilococlum si nimik starea sa agravat de aceea nu prea am incredere inhomeopatie.e adevarat nu am consultat nici un medic homeopat, insa inclin sa cred ca homepatia poate trata anumite boli grave, poate lucreaza ceva in subconstientul nostru si ne face sa credem ca ne vindecam cu medicamente homeopate.
fetita mea acum are tuse uscata provocata de farinfgele iritat din cauza fumului de tigara si amigdalele inflamate tare iar eu ii dau asa pt tuse dimineata aerius 5 ml, humex expectorant, ventolin, eurespal si zinnat pt gat, iar seara ii mai dau ketof si singulair, acest tratament este prescris de medicul pediatru si din decembrie luam cam acelasi lucru se face bine insa la o perioada relativ scurta iar amigdalele se maresc si incepe tusea si nasu ii curge.
0
05-04-2010, ora 18:25
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu exista nici un medic din nici un fel de medicina care sa poate ajuta in TOATE cazuril si la TOATA lumea.
Daca asteptati perfectiune nu aveti decat sa va apelati mai departe la medicina care nu poate vindeca mai NIMIC. Dovada ca nu va poate ajuta o relatati si dvoastra : " se face bine insa la o perioada relativ scurta iar amigdalele se maresc si incepe tusea si nasu ii curge."
Parea dvoastra despre homeopatie este bazata pe prejudecati, mai ales ca nici macar nu ati incercat-o iar STODAL nu are de a face cu homeopatia clasica. Este un remediu care nu vindeca ci se da asa ca o aspirina in mod ajutator. Homeopatii care folosesc asa ceva au prea putin timp sau chef sa caute remediul potrivit. Cand ajungeti la disperare o sa mergeti si la homeopat. Si cu tratamentul si mentalitatea asta o sa ajungeti curand la disperare.
0
05-04-2010, ora 18:27
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Oscillococcinim si STODALUL nu au prea mult de aface cu homeopatia, sunt remedii facute de niste firme pt. "popor", sunt date in general total gresit de mame si contrariu principiilor din homeopatie si sunt remedii deloc sau f.putin folosite de profesionisti.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.