amigdale hipertrofe

27-12-2011
vivia
Nu este medic/terapeut
vivia
buna ziua, am o fetita de 4 ani, careia la varsta de 2 ani jumatate i s-au marit amigdalele si aveau depozite albe, probabil ciuperca, pt ca depozitele au disparut doar cu nistatin, glicerina boraxata si continuat cu albastru de metilen badijonare. De atunci are amigdalele marite, de marimea unei nuci poate chiar mai mari fiecare, cu striuri sangvinolente. Ultima data acum o luna le avea foarte marite ca abia daca mai se distingea spatiul dintre omulet si amigdale si erau de culoare visinie, a facut tratament injectabil iv cu novosef, pt ca avea si pneumonie. Dupa tratament amigdalele sau mai micsorat, dar dupa o saptamana iar s-au marit, insa nu sunt rosii. Intrebarile mele ar fi mai multe:
1.Aceste amigdale o data cu varsta se mai micsoreaza?
2.ce pot face sa se mai micsoreze;.
3.necesita amigdalectomie?( mentionez ca la 2 ani a fost facut adenectomie, cu vegetatii de 20mm/16mm/5mm ), acum spune ca inghite greu si in plus la orice mananca trebuie sa bea si apa, aproape dupa fiecare inghititura de mancare, mai vorbeste uneori pe nas mai ales dimineata, are dificultati in vorbire, cu pronuntarea anumitor litere si se balbaie uneori, sa fie din cauza ca nu poate respira corect din cauza hipetrofiei amigdalelor?
4.poate fi administrat vaccinul cel de la 4 ani daca are amigdalele marite?. Va multumesc anticipat.
11 comentarii
0
27-12-2011, ora 10:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Da sunt sanse mari sa se micsoreze amigdalele daca se urmeaza cativa pasi corecti de alimentatie si de tratament local
2. regim aliementar fara produse care irita faringele si amigdalele ( fara acru, acidulate si fructe citrice, fara Ciocolata, capsuni si coloranti artificiali..s.a. alergeni alimentari))
gargara dupa fiecare masa + 10 zile pe luna tratament cu echinaceea sirop si faringo-sprey local
3. daca tratamentul local NU da rezultat timp de 1-2 ani.. atunci DA.. o sa se recurga la tratamnent chirurgical
Problema pare sa aiba legatur acu acea operatie de polipi.
si polipii si amigdalele sunt un tesut limfatic.. in lipsa polipilor organismul compensator a marit amigdalele ( are nevioie de tesutul limfatic pentru T limfocite care au rol in imunitate)
4da. se poate face vaccinul.. daca amigdalele sunt Doar hipertrofiate
Nu se face vacinul daca amigdalele sunt inflamate si a facut copilul febra macar cu 10 zile in urma
ideal este la 3 saptamani de la ultima raceala
0
27-12-2011, ora 15:36
javierflorin
Nu este medic/terapeut
javierflorin
In antentia dumnavoastra:
Am fost diagnosticat cu deviatie de sept, pentru moment nu am facut si alte investigatii mai amanuntite dar, am o problema legata de expunerea la lumina brusca cel putin asa am observat de exemplu seara daca dintr-o greseala vad lumina la telefon de exemplu ma apuca o stare ca si cum as fi racit nasul curge abundent, stranut foarte des si ochii mi se inrosesc, aceasta stare ma tine si 2 zile cateodata.
Mai s-a intamplat ca aceasta stare sa ma apuce din senin care ar putea fi cauzele ?

Multumesc
0
27-12-2011, ora 18:32
vivia
Nu este medic/terapeut
vivia
Va multumesc pt raspunsuri si sfaturi.
i-am dat sirop propolis c plus echinacee kids2x5 ml/zi timp de 2 sapt. Regim alimentar fara e-uri e mai greu ca in zilele noastre char si painea are, dar vom incerca, e un copil mai 'incapatanat si isteric' probabil si din cauza acestor amigdale, dar ciocolata alba e voie, cacao cu lapte, dar nici macar suc de citrice natural cu zahar, vit c picaturi- e mai mult amar?
Pot lua orice sirop de echinacee pt copii poate fi si cu vit c, gargara cu apa sarata?acest tratament sa urmam luna de luna pana se micsoreaza cat de cat?daca se poate sa-mi spuneti denumirea produsului si firma.Mai are si Fe scazut pot sa-i dau sirop de fier plus vit c, natural(favisan) contine Fe ionizabil?
(Si eu aveam in copilarie amigdale marite, numai bune de operat, dar nu le-am scos, si acum sunt mari, de marimea falangei I a degetului mare.(nu am gasit alta comparatie) dar parca nu sunt asa de mari in comparatie cu cavitate bucala.).
In timpul acestui tratament poate fi facut vaccinul?ma scuzati ca insist.

Va multumesc.
0
28-12-2011, ora 11:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru javierflorin
este o reactie a sistemului nervos autonom vegetativ
nu prea are legatura cu deviatia de sept
este cava mult mai complex si mai complicat
trebuie consult si la oftalmologie
dar ca tratament cred ca poate sa ajute acupunctura sau homeopatia
0
23-06-2012, ora 21:09
javierflorin
Nu este medic/terapeut
javierflorin
Buna seara, revin cu o problema in atentia domnului doctor acum 5 sau 6 ani am avut un accident la locul de munca mai exact mi-am prins degetul intr-o usa.In urma impactului sub unghie a aparut, iesit nu stiu cum sai spun ca o galma de culoare rosu aprins, care la cel mai mic contact ma doare agonizant de tare, nu este doar o durere locala si ma doare tot degetul.Ca sa ma protejez am lasat unghia sa creasca mai mare, cu timpul aceasta galma sai zic asa face coaja ca la orice rana in curs de vindecare, problema este am luat coaja de cateva ori si ramane aceiasi galma vascularizata iar coaja creste la loc.Ce sfat puteti sami dati referitor la acest lucru.
Este vorba de un nerv ? se opereaza ? vreau sa remediez aceasta problema si nu stiu exact cum.Va multumesc.
Scuze daca am gresit topicul
0
20-09-2012, ora 18:28
78nely
Nu este medic/terapeut
78nely
Buna ziua.As vrea sa adaug si eu un comentariu despre amigdalele hipertrofiate la copii.baietelul meu de 4 anisori acum 3 luni avea niste amigdale mari incit atunci cind deschidea gurita nu era spatiu in regiunea dintre uvula si amigdale.M-am adresat la medic si mi-au sfatuit un tratament cu antivaccina, acum ne-a mai ramas ultima injectie insa amigdalele sint de dimensiuni normale si respira copilul bine.Sint foarte multumita.Metoda aceasta este veche, uitata dar tare eficienta.As vrea sa stiu in Romania se practica asa mod de tratament?
0
20-09-2012, ora 20:58
78nely
Nu este medic/terapeut
78nely
cer scuze autovaccin(autovaccinterapia
)
0
20-09-2012, ora 21:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cum a fost preparat acel autovaccin ?
0
21-09-2012, ora 10:01
78nely
Nu este medic/terapeut
78nely
S-a facut frotiu din nas si nazofaringe, dupa care s-a preparat autovaccina a durat vre-o 2 saptamini.Apoi am facut injectii subcutanate in regiunea bratului 4 injectii timp de o luna, cu interval de 5 zile intre ele.Si peste 2 luni inca o cura cu 4 injectii.Amigdalele au scazut indimensiuni dupa primacura.Inainte de a incepe procedura am citit multa informatie si rezultatul studiilor efectuate in Chisinau si in Rusia.
0
21-09-2012, ora 22:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
foarte bina metoda.
in romania se practica la cantacuzino.
din pacate piata econoica si influenta externa... fac ca aceste metode bune, corecte si eficiente sa dispara
0
19-01-2019, ora 23:34
Feliciaradu
Nu este medic/terapeut
Feliciaradu
In ce țara se practica autovaccina?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.