amigdale cu puroi

10-10-2012
mariana fe
Nu este medic/terapeut
mariana fe
buna ziua am o problema cu amidalele, ma ustura gatul si am senzatia de fiecare data cand inghit ca am ceva in gat. am tot scos puroi din amigdala care ii urat mirositoare (cam o dat la 2 saptamani scot puroi) m-am saturat.
am fost la doctor dar mi-a dat sa fac gargara cu betadina special de gura. din locurile de unde am scos puroiul a ramas o zona fooarte tare. astept raspuns.
9 comentarii
0
11-10-2012, ora 08:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este vorba despre amigdalita cronica cu cazeum
pe forum sunt multe sfaturi cum trebuie tratate sau daca nu da rezultat se ajunge la reducerea amigdalelor in volum cu radiofrecventa sau scoase integral
0
11-10-2012, ora 18:44
SSergiu
Nu este medic/terapeut
SSergiu
Am si eu o intrebare...am avut amigdalita pultacee acus o luna juma..am facut peniciline si o luna moldamin analizele au iesit ok...dar mi-ai ramas niste santuri putin albe...medicul a zis ca nu e mare bai...ar putea fi albeata aia o problema?
0
11-10-2012, ora 21:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. poate fi o problema
un medic oRL..dupa ce vede gatul poate sa.ti spuna daca e focar de infectie, daca e micoya sau cazeum...
si ce e de facut in fiecare caz aparte
0
27-10-2012, ora 21:21
pyaa
Nu este medic/terapeut
pyaa
Buna seara, de ceva vreme am pe amigdala dreapta un punct galben, nu am dureri
0
27-10-2012, ora 21:22
pyaa
Nu este medic/terapeut
pyaa
Imi putetzi spune daca trebuie sa mi fac griji?multumesc anticipat
0
27-10-2012, ora 21:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
griji nu trebuie sa iti faci
nu ajuta la nimic
doar tre sa mergi la orl sa vezi daca e tratabil sau e cazul de criptolizis sau e cazul de scos amigdalele
0
27-10-2012, ora 21:40
pyaa
Nu este medic/terapeut
pyaa
Acum 2 saptamani am fost la medic cu o alta problema si mi sa spus ca am angina eritematoasa, si atunci aveam acest punct.Am facut tratament cu antibotic 7 zile, insa medicul de familie nu mi a spus nimic in legatura cu acest punct.
0
27-10-2012, ora 21:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai medicii orl.. au acel bec in frunte cu care vad bine amigdaleke si au si specializarea de 6 ani... pentru a teata boli de gat, nas urechi
cei care accepta tratament poentru nas gat, urechi de la med de familie... sunt departe de a intelege de ce mai exista si specialuzari in medicina
0
27-10-2012, ora 22:51
pyaa
Nu este medic/terapeut
pyaa
Multumesc ptr sfat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.