amigdale cu puroi - musai antibiotic?

14-04-2010
motherofbebe
Nu este medic/terapeut
motherofbebe
Buna ziua,
am si eu niste nelamuriri. Am amigdalele marite si cu puroi pentru a doua sau a treia oara in acest anotimp - aceleasi simptome, acelasi tipar. Se umfla amigdalele, vorbesc mult la munca, fac sau nu fac febra(acum nu am facut), se vede cate un punct alb pe o amigdala. Merg la doc de fam primesc antibiotic, si atunci, si acum. Acum inca nu am luat antibioticul(Ospen). Am zis sa mai astept. Intre timp am observat ca in partea de sus a amigdalei sta sa iasa afara ceva alb. Am apasat acolo si a iesit afara o substanta(poate puroi) destul de tare, cum ar fi niste bobite alb galbui urat mirositoare. Am scos cred ca de 5 ori de acolo cate ceva. Apoi am facut o gargara cu pelin. Nu stiu ce sa fac cu acest antibiotic, sa il iau totusi sau sa merg maine sa imi fac un exudat faringian sa vad exact de ce antibiotic am nevoie(Pe de alta parte nici nu stiu cum as face sa ii cer doctoritei antibiotic dupa ce am facut exudat asa de capul meu).

Ce sa fac domnule doctor? Musai sa iau acest Ospen sau sa continui cu gargara cu ceaiuri antiinflamatoare. Mentionez ca gatul nu ma mai doar f tare decat daca vorbesc mult dar imi simt usor umflata acea parte si urechile sunt usor infundate(ca la raceala, nimic exceptional...).

In plus mai zic un detaliu, exista o mica posibilitate sa fiu insarcinata(prima luna) - nu stiu nimic sigur dar ma tem sa iau antibiotic in acest moment. Ce sa fac?
11 comentarii
0
14-04-2010, ora 20:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
PUNCTELE ALBECARE ESE DIN AMIGDALE. SUNT CAZEUM !
NICI DECUM NU ASA SE PREZINTA DEPUNERILE IN AMIGDALITA PULTACEE, ATUNCI AMIGDALELE SUNT ACOPERITE IN TOTALITATE CU PELICULE ALBE.
DECI.. NU TREBUE SA EI ACUM ANTIBIOTICUL.
DACA SE CONFIRMA CA ESTI INSARCINATA.. FACI, GARGARA, TII REGIM FARA RECE SI ACIDULATE.
DACA NU ESTI INSARCINATA.. URGENT MERGI SI SCOTI AMIGDALELE CA SA POTI AVEA O SARCINA FARA PROBELME
0
22-04-2010, ora 22:23
motherofbebe
Nu este medic/terapeut
motherofbebe
Din pacate nu am putut citi mesajul dv la timp si am luat antibioticul pentru ca inca ma simteam rau, ma ustura gatul tare. Am primit Ospen 1500. Am luat 7 zile cate 3 pe zi. pe prospect scria ca nu ar influenta sarcina doar ca trebuie anuntat doctorul pentru a da o doza potrivita. Din pacate eu nu am mai facut asta. Sper doar ca nu sunt insarcinata. Dar pe timpul sarcinii chiar nu se pot lua antibiotice deloc pt diversele infectii aparute? - nu putem controla totul...
Cat despre scos amigdalele chiar i-am sugerat doctoritei si dansa a zis categoric nu pt ca nu am destul de frecvent probleme cu ele si daca le-as scoate as da in alte probleme...

Vad ca mentionati acest CAZEUM - este ceva grav asta? Daca nu tratam cu nimic medicamentos nu dispare de la sine? eu stiu ca am tot avut cate un punct din acela alb maxim doua. Unele le spargeam eu altele se sparg daca stranut ceva mai tare - dar poate ele stau tot timpul acolo de fapt si nu le acord eu atentie, nu stiu. Cazeumul se poate lua? Ii pot da copilului adica daca mancam cu aceeasi lingurita?
0
22-04-2010, ora 22:40
motherofbebe
Nu este medic/terapeut
motherofbebe
Si sa mai intreb ceva de acest "cazeum" - se poate ca el sa genereze si o tuse chiar in perioadele cand amigdalele nu sunt inflamate? Pt ca am un fel de tuse cum e tuesea tabagica, si deocamdata nu mi s-a gasit nimic la plamani, se presupune ca am ceva pe la gat sau vreo alergie dar nu am facut multe cercetari in acest domeniu. Doar ca tusesc, si tusec, de ani de zile. ca si cum am ceva in gat.
0
23-04-2010, ora 07:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
medicul ORL.. o sa decida.. ce e mai bine pentru amigdalele tale ( tratate, scoase sau volatilizate)
0
05-05-2010, ora 18:16
motherofbebe
Nu este medic/terapeut
motherofbebe
:) ok.
Deci...cazeumul se poate lua? Ii pot da copilului adica daca mancam cu aceeasi lingurita?
0
06-05-2010, ora 07:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Sigur ca DA.
Infectia din cavitatae bucala se transimte de la om la om.. prin sarutari si priin atingerea obiectelor cu buzele.
0
26-05-2011, ora 19:05
alina.i.
Nu este medic/terapeut
alina.i.
Buna ziua. Am si eu cateva intrebari, va rog. Si la mine este prezent acest cazeum ingrozitor! Intentionam sa ma adresez medicului de familie, insa mai am o problema cu urechea care de o buna perioada ma deranjeaza teribil. Am un zgomot in urechea stanga, ca o pulsatie puternica cu ecou. Inainte de a ramane insarcinata am cosultat un O.R.L.-ist care mi-a recomandat 3 tab.ketonal/zi, timp de 3 zile si xylometazolina picaturi (in ureche). Situatia mea a ramas aceeasi, dar ramanand insarcinata am lasat-o asa. Acum, la 5 luni de la nastere urechea ma deranjeaza in continuare, si mai am si acel cazeum nesuferit! Plus ca noaptea mi se infunda nara de pe aceeasi parte pe care dorm. Alte simptome, nu am. Am uitat sa spun ca obosind si crescand bataile inimii, zgomotul din ureche devine mai intens si mai "accelerat" sa zic asa. In plus, pare ca urechea mijlocie s-a si inflamat. Va rog sa-mi spuneti daca au legatura una cu alta, si unde sa ma duc? Ca medicul de familie ma trimite la acelasi medic O.R.L.-ist. Va multumesc din suflet.
0
26-05-2011, ora 19:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cu biletul de trinitere de la med. de familie.. poti sa mergi la orice ORL vrei tu... si trebui esa mergi fiindca au legatura toate.
2 TRebuie sa fii bucuroasa ca avand amigdale cu cazeum.. NU ai facut o amigdalita pultacee pe sarcina si sa afectezi sanatatea copilului
dar oarecumm imunitatea lui o sa fi emult mai slaba decat daca rezolvai problema cu amigdalele pana la sarcina
0
26-05-2011, ora 22:59
alina.i.
Nu este medic/terapeut
alina.i.
Va multumesc pt. raspuns. Mentionez ca acest cazeum nu l-am observat in timpul sarcinii, decat acum de cateva zile, si citind raspunsurile d-voastra ma gandeam ca ar putea avea legatura cu problema de la ureche(ea fiind mai veche), ceea ce mi-ati si confirmat. Cazeumul m-a mai deranjat cu vreo 7 ani in urma, insa a disparut de la sine...cel putin nu s-a mai adunat acolo si n-am avut acel gust oribil...acum insa simt pur si simplu cum aluneca spre gat, si in scurt timp se face altul in locul acela. Multumesc inca o data, voi merge la medic degraba.
0
03-07-2011, ora 16:59
sorinateodora
Nu este medic/terapeut
sorinateodora
Buna ziua! si eu am o pb cu amigdalele. ieri m a apucat o durere de cap insuportabila si am o punga cu puroi neagra pe amigdala din stanga. ma doare gat foarte rau si cand ighit (chiar si saliva) ma doare si mai tare.ieri am avut febra, am avut temperatura si 39.1 am luat un paracetamol o fiola de algocalmin pe la 9 si una pe la 12 seara si un fromilid aseara la 9 si azi dimineata la 9. azi am mai luat o fiola de algocalmin si un paracetamol. mi am pus la gat cartofi dati pe razatoare cu sare si inveliti intr o carpa, sosete si comprese cu spirt.ce ma sfatuiti sa fac?
0
09-11-2012, ora 10:47
ioana24
Nu este medic/terapeut
ioana24
Buna ziua! baiatul meu de 5 ani a facut puroi in gat acum 2 zile. a facut si febra pana ieri cand am inceput sa ii dau ospamox. dar durerea din gat nu i-a trecut de loc si nici purioul. As vrea sa stiu daca sa ii dau in continuare ospamox.
(I-am dat 5 ml la 8 ore, ospamox 250)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: