amigdala marita, cronica

14-03-2012
klaudyia
Nu este medic/terapeut
klaudyia
Buna ziua!
Sunt din Braila si am o fetita de 4 ani si 3 luni care are pb cu amigdala stanga.
Este marita in majoritatea timpului dar cand am fost la un control ORL dr mi-a spus ca are un abces amigdalian. Fata nu facea febra si nici nu o durea in gat. Mi-a prescris injectii ceftamil si genta 5 zile.
Peste ceva timp (vreo luna) a facut un episod cu febra si puncte de puroi pe amigdale, iar injectii penicilina.
La vreo doua luni am fost la un control dupa ce am observat ca iar se marise amigdala, mi-a spus ca are incepun de abces, mi-a dat gentamicina si augmentin, 5 zile.
Dupa 2-3 luni a facut o viroza si iar s-a marit amigdala.
Va rog sa-mi dati un sfat, cand este doar marita si nu face febra este util sa-i dau antibiotic?
Pot sa-i fac vreun tratament naturist (am auzit de faringo-spray credeti ca merge si in cazul ei?)? Dr mi-a spus ca are si polipi dar nu respira pe gura nici ziua si nici noaptea, doar poate cand este racita se infunda putin.
Va rog sa-mi spuneti care ar fi solutia in cazul ei, a luat f multe antibiotice.
I-am dat si bronchovaxom, septilin, vit c.
Sa incerc si isoprinosine?
1 comentarii
0
14-03-2012, ora 13:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
isoprinosine.. este un preparat antivisral si se administreaza strict pe infectii virale
ce are copilul este Doar o hipertrofie de amigdala..si atat./
nu se trateaza cu antibiotice si antiinflamatoare
tratamentul corect consta in
regim aleimantar strict fara acru, acidulate si fructe citrice.. care irita mucoasa si mentine inflamatia locala
gargara dupa fiecare masa
faringosprei si alte tab de supt naturiste
daca in 2 ani.. nu se micsoreaza in volum amigdala.. se recurge la o interventie chirurgicala
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.