amigdala inflamata si dureroasa in spatele limbi

25-09-2013
andraaa12
Nu este medic/terapeut
andraaa12
buna ziua de o saptamana am ceva probleme, a suflat vantul foarte tare afara si dupa ce am ajuns acasa am inceput sa am dureri de gat in partea stanga, de urechi si de cap...acestea au trecut dupa cateva zile dar una dintre amigdale este mai inflamata decat celelalte in partea de jos (de la limba in jos), i este dureroasa doar in partea aia, la atingere, si dupa cateva zile dupa ce am tot atinso si palpato a inceput sa ma doara si mai tare si acum cand o ating ma doare si urechea, nu stiu ce sa fac sau ce ar putea fi, sunt putin speriata, si eu nu sunt in tara momentan si nu am posibilitatea de a consulta un medic, precizez ca daca nu o ating si o las in pace durerea se amelioreaza, apropo cand a inceput sa ma doara ureche si capul si parte stamga a gatului, mi sau inflamat ganglioni pe parte aia si inca sunt inflamati, precizez ca am avut probleme in trecut cu amigdalele, si ambele imi sunt inflamate de cand sunt mica
6 comentarii
0
26-09-2013, ora 00:57
andraaa12
Nu este medic/terapeut
andraaa12
vaaaa roog frumos cineva sa imi raspunda, nu am nici o posibilitate de a contacta un medic!!!!
0
26-09-2013, ora 08:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum.. gasesti mii de sfaturi..la acest subiect
1 tii regim strict alimentar fara acru, acidulat, citrice..s,.a care irita faringele
2 multa gargara si multe ceaiuri calde de baut
3 tab. de supt tantum verde
4 daca ai febra... ei si un antibiotic si un antiinflamator 5 zile
0
27-09-2013, ora 14:48
andraaa12
Nu este medic/terapeut
andraaa12
nu am facut febra dar am inceput sa iau antibiotic de 2 zile de durut nu ma mai doare cum ma durea, dar e tot inflamat si mia aparut o bubita, o pielicica sau nu stiu ce e pe amigdala care sangereaza cand o ating dar nu este dureroasa
0
27-09-2013, ora 15:29
andraaa12
Nu este medic/terapeut
andraaa12
si inca o intrebare pot sa am puroi fara sa se vada si pot sa fie pungi de puroi cu sange?
0
27-09-2013, ora 21:59
andraaa12
Nu este medic/terapeut
andraaa12
si este posibil sa imi fi facut rana singura cum mi.am tot palpat zona aceea, va rog sa imi raspundeti urgent sa stiu daca trebuie sa vizitez un medic sau nu, aici e destul de scump un consult
0
28-09-2013, ora 07:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci cate pize cu gatul tau...unde sa se vada bine si faringele si amigdalele
atasaza pizele pe adresa mea personala pe hotmail...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența dintre angina (amigdalita) virală și cea bacteriană - când trebuie să iei antibiotic
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  • Aspectul limbii - element de diagnostic facil cu AI
  •