amigdala inflamata

06-10-2015
fabiana10
Nu este medic/terapeut
fabiana10
Buna ziua

as avea nevoie de un sfat. In urma cu un an de zile, am inceput sa am probleme cu gatul si mai exact cu partea stanga, amigdala pare putin inflamata si gingia in spate, si am dureri suportabile (nu persistente) inspre ureche si tampla. Am consultat medicul orl, am facut nenumarate snf'uri si culturi nazale, (in cele din urma mi-a iesit klebsiella, am, tratat-o cu cefuroxima, am repetat exudatul si a iesit negativ, asta fiind acum aproximativ 4 luni). Problema mea s-a accentuat in urma cu 2 zile, simt o durere mai puternica in partea stanga, (gat, ureche, tampla), am o usoara flegma intre nas si gat, de ieri am observat un punct micut alb pe amigdala stanga, simt o jena pe partea stanga cand inghit saliva, zilele trecute timp de 2- 3 zile am simtit durere si in oase, ma simt tot timpul obosita, cateodata simt presiune in fata (dinspre frunte inspre nas), nu stiu daca are legatura dar simt si disconfort abdominal... Mentionez ca nu am probleme stomatologice.. Ar putea fi vorba de o infectie? (as putea sa iau amoxicilina)? Nu am mers sa imi fac exudat, deoarece anul acesta am facut aproximativ 10 exudate si doar o singura daca mi-a iesit pozitiv, desi aveam simptome clare ( lucru care a mirat-o si pe doamna doctor)...Multumesc
3 comentarii
0
06-10-2015, ora 20:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 tractul digestiv este esential in sanatatea omului
digestia proasta inseamna proasta asimilare a nutrientilor necesari functionarii normale a celulelor din corp
de acolo si imunitate scazuta si circulatie proasta s.m.a
2 cred ca amigdalele trebuie scoase... altfel se risca complicatii, cardiace un reumatism sau complicatii renale
dar asta decide un medic ORL care vede pacientul
0
08-10-2015, ora 11:47
fabiana10
Nu este medic/terapeut
fabiana10
Multumesc pt raspuns. Intradevar pt stomac momentan iau motilium. Cu amigdalele nu am avut niciodata probleme, nici cand eram copil (am 27 ani), doar acum de un an...insa doar cea din stanga e usor inflamata comparativ cu dreapta, nu tare, (cat se vede) am renuntat si la fumat de 1 an. Am o viata sedentara, nu prea fac miscare deloc. Problema e ca momentan nu pot ajunge la un alt medic orl, si m-am trezit si cu o durere submandibulara (pe aceeasi parte), credca este un ganglion micut, nu se vede foarte tare insa doare (daca am inteles eu bine ar fi semn ca exista sau a existat o infectie in zona )Daca puteti sa ma indrumati cu un sfat pana ajung la medic, multumesc
0
09-10-2015, ora 20:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citeste ce am scris pe forum depsre refluxul gastro-esofagian si tine acel regim.
faci consult si la stomatolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.