amigdala dreapta marita la copil de 5 ani.

27-08-2011
tagera
Nu este medic/terapeut
tagera
Buna seara,
copilul meu de 5 ani are amigdalita dreapta marita, i-am facut analizele medicale la singe unde ASLO are valoarea 0, 1UI/ml, proteina C reactiva 0, 1 mg/dl iar la exudat a aratat staphiloccoc aureus prezent. Amigdalita nu-l deranjaza dar uneori isi " dege " vocea. Analizele le-am facut in ideea daca trebuie moldaminizat pentru ca in urma cu 6 luni proteina C reactiva era negativa. Cu vitaminele stam bine numai mineral - Fe ne lipseste. Am inteles ca amigdalitele mai tirziu conduc la alte boli reumatism cum sa procedez pe mai departe. Multumesc Tagera
6 comentarii
0
28-08-2011, ora 00:04
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Nu este de ajuns ca i s-a descoperit bacteria, important era sa se faca si antibiograma.ca sa stii la ce antibiotic e sensibila bacteria. Nu te grabi cu moldaminul, este si f dureros...saracul copil, cand ii poti da un tratament mai usor.
Vezi ca poate sa aiba ceva bacterii si in nas. In general se face si un exudat nazal cu antibiograma.
Fierul mai mic poate sa fie din alimentatie dar si daca are o infectie cu e-coli. Asta mananca fierul. Ar putea sa aiba o infectie urinara.
Inainte de analiza nu trebuie sa bea nimic, nici sa nu-l speli in nas si in gura ca sa iasa analiza corecta. Altfel, poate sa iasa fals negativa.
0
28-08-2011, ora 17:07
tagera
Nu este medic/terapeut
tagera
Buna ziua,
Multumesc pt. raspuns si intradevar are si e-coli la fistula perianala de care l-am operat la varsta de 3 ani dar nu a fost curatat bine si mai revine ca o acnee de adolescent din aproximativ 3 in 3 luni. Am fost si la dr. ortodont pt. ca maxilarul inferior datorita limbii care zice ca este mai mare nu are muscatura corecta si ne-a recomandat un aparat dentar. Poate dupa ce se corecteaza maxilarul o sa respire mai corect si nu mai face amigdalita. O zi buna, tagera
0
28-08-2011, ora 17:29
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Fa-i un exudat faringian si nazal cu antibiograma si ai sa vezi ca poate are si streptococ beta hemolitic. Bubitele de care spuneai sunt de la streptococ. Fa-i antibiograma ca sa stii la ce este sensibil si scapa copilul de asta si de e-coli. Daca nu, in timp o sa ii afecteze si articulatiile si o sa aiba dureri mari. Si acum il cred ca il doare.
Sa mu mai spun ca este si transmisibil ce are, puteti face toti din casa infectia cu streptococ beta hemolitic si staphilococ...si e-coli. Nu e de joaca!
0
28-08-2011, ora 22:23
tagera
Nu este medic/terapeut
tagera
Buna seara,
La exudatul faringian pe care l-am facut in luna iunie am si antibiograma dar atunci nu au indentificat decit staphiloccoc, streptoccoc era absent dar am sa refac analiza. Cum am spus la fundulet linga anus are o fistula, unde au indentificat e-coli cind a fost intr-o faza mai dezvoltata a fost curatat si ni sa recomandat sa mergem la Buc. daca mai apare, dupa vreo 3 luni cind am facut pe rind pneumonie, otita si fistula a revenit mai puternic nu am mai ajuns la Buc. doar la urgente in orasul nostru unde v-am spus ca a fost operat dar nu a fost curata bine. Acolo poate fi si streptoccoc-ul de care imi spuneti? Multumesc tagera
0
28-08-2011, ora 22:45
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Nu, eu ma gandeam ca poate sa fie in nasuc.
Daca tot mai are bubite pe fata si il doare gatul, poate are si nasucul infundat, inseamna ca nu i-a trecut.
Cred ca trebuie refacute analizele si facute 2 exudate - nazal si faringian. Urocultura i-ai facut?
Bacteriile luate intraspitalicesc sunt foarte rezistente. Trebuie perseverat si pana la urma sa se vindece copilul. Altfel, nu va avea o crestere sanatoasa, fiind asa de bolnav. Corpul lui mic trebuie sa se dezvolte, nu sa isi foloseasca resursele luptand cu bacteriile. Intelegi?
Cauta sa-i dai si ceva iaurt sau mai bine chefir sa manance la distanta de cel putin 2 ore de antibiotic pentru a-si reface flora intestinala. Sau poate doctorul ii va recomanda injectii. Oricum poti sa-i dai iaurt dar nu cu fructe si nu degresat, il ajuta si in infectiile astea. Sanatate!
0
28-08-2011, ora 23:15
tagera
Nu este medic/terapeut
tagera
Probleme cu amigdalitele se avem in sezonul rece stam la tara si alearga cu gurita deschisa numai ca amigdala dreapta este mai mare, nu-l deranjaza cind maninca cind striga. Pneumania ma facut deoarece am fost tratati superficial de medicul de familie. In rest bea lapte de capra, un copil bine dezoltat, inalt ~115cm. Vara aceasta nu am facut nici un episod de amigdalita.Am sa-i repet analizele dar la alt laborator. Multumesc tagera
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  • O combinație de probiotice ar putea preveni sindromul șocului toxic
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •