ameţeli, dureri de cap, ureche

28-07-2014
claudiu serban
Nu este medic/terapeut
claudiu serban
Bună ziua! Am şi eu o problemă...Dacă mă poate ajuta cineva? Anul trecut prin decembrie m am lovit la timpan, cu un betisor...şi de atunci ameţesc foarte rau, când merg prea mult sau când sunt pe afara...am fost la control Orl şi aici în germania şi în romania...în germania am fost după ce m am lovit...timpanul este ok...mI au pus un medicament în ureche care l am ţinut 24 de ore...şi cam atat...nu m am simţit bine deloc.am fost şi în România la un medic Orl I am explicat cum mă simt..şi mi a dat un tratament de 2 luni...BETASERC...nu pot spune ca a fost mai rău ca înainte.de când sa terminat tratamentul..Am aceleaşi simptome...ametelii..durerii de cap...de ceafa...mai nou..mă mai doare urechea(dreapta cea cu pricina) şi partea dreapta de gat...şi ca o presiune la cap...Dacă mă puteţi ajuta cu sfat ? Va mulţumesc...
3 comentarii
0
29-07-2014, ora 08:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. simptomele.. pot sa NU aiba nici o legatura cu betisorul..si sa fie o simpla coincidenta
2. este posibil ca betisorul sa lovit manerul ciocanului.. care se afla pe timpan.. si fara sa provoci o perforatie de timpan.. sa produs un traumatism a urechii interne
3 Intrebari
sa vizualizat urechea la microscop?
s-au facut masuratori.. audiograma, timpanograma?
4 ameteala care tine de ureche este ROTATORIE., Vertij,. se invarte casa i jur
daca ameteala este altfel.. tine de circulatia cerebrala, tensiunea arteriala, KG in plus..s.a multe cauze care se investigeaza si la neurologie
0
30-07-2014, ora 21:55
claudiu serban
Nu este medic/terapeut
claudiu serban
Nu sa făcut un control amănunţit...şi ameţeala nu este rotatorie(ameţeala apare când merg mai mult şi sunt în mediu deschis mai rau, dacă stau pe loc şi închid ochii...mă clatin, asta mai tot timpul... şi apare însoţită de durere la urechea dreapta, durere de gat în zona urechei, ceafa şi oboseală)...simt o presiune la cap..ca şi cum ai sta cu capul în jos...simt pulsul...precizez mi am făcut şi câteva analize...şi mi au găsit colesterolul marit..şi ceva la ficat...pt ca mă durea în partea dreapta..am luat pastile...un anume omega 3..3 luni(mai am de luat încă vro 20 de patile)...şi silivit F...timp de 2 luni...şi acel betaserc 2 luni...ce mă sfătuiţi sa fac ? Sa mă duc sa mai fac un control ORL, amănunţit.şi Neurologie(cam ce ar trebui sa fac?) Vă mulţumesc frumos
0
31-07-2014, ora 09:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da se face control ORL amanuntit, cu vizualizare a timpanului la microscop, audiograma, timpanograma si teste vestibulare
se verifica tensiunea arteriala la ambele maini mai des... mai cu seama cand apar durerile si dupa se decide daca se trataeaza la interne sau la neurologie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de cap
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • De ce apare amețeala?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • 34 de copii ajung zilnic la urgențe din cauza bețișoarelor de urechi
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  •