ameteli va rog un sfat

02-04-2013
cpescar
Nu este medic/terapeut
cpescar
Buna ziua, de ceva timp am niste ameteli ciudate la care nu pot sa atribui un motiv. de exemplu ma scol dimineata si am aceste senzatii de ameteala ( ca si cum as fi baut alcool - senzatii de rotire in partea dreapta ), alt episod am avut cand conduceam si a aparut pur si simplu cand am ridicat capul sa ma uit la antenele de pe un bloc, altadata cand am mirosit mai multe mostre de parfum, uneori cand imi vine sa stranut si nu pot, cand m am aplecat sa mi leg pantofii..etc. vreau sa precizez ca nu sant de lunga durata, frecventa fiind de la cateva secunde la maxim un minut. Vreau sa mai adaug nu stiu daca are relevanta pt diagnostic si faptul ca la frig imi curge nasul ( picaturi ca de apa mai ales cand stau cu capul usor aplecat in jos) am facut un rmn ( tot pt un episod de ameteala ) la care sa verificat de fistula sau alte probleme si nu a aparut asa ceva, doctorul spunand ca a fost un atac de panica. precizez ca nu am secretii anormale din nas sau gat adica sant transparente fara culori specifice unei infectii.

Va multumesc!
4 comentarii
0
02-04-2013, ora 13:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in Oras universitar, in clinicile ORL..exista posibilitatea de a face probele vestibulare care stabilesc cauza vertijului
0
07-04-2013, ora 16:54
maryy20
Nu este medic/terapeut
maryy20
buna ziua, ma numesc Mariana am 27 de ani.De cind ma tin minte am probleme cu hemoragii nazale, si nu inteleg cauza..anul trecut am facut tratament de o luna de la neurolog mi sa depistat tensione intercraniana mare, medicul a zis ca de asta am hemoragie.. si cit a durat tratamentul era ok.si peurma iarasi..in ultima perioada i am trecut prin multe stresuri..problema mea este...am dureri de cap, ametesc, da cel mai des hemoragii de 2.3 ori pe saptamina..ma trezesc dimineata cu nasul infundat cu cheaguri de singe..care e cauza va rog frumos ajutatima.chiar azi dimineata am ametit, aveam o stare ciudata stateam mai mult asezata ca sa nu cad, am baut o pastila de nurofen si mi-am revenit...de la ce sa fie..ce trebuie sa fac.va rog frumos.
0
07-04-2013, ora 20:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problemele descrise...sigur nu tin numai de ORL
nu ai specificat daca ai facut consult la orl...si tratament de specialitatw pentru sangerari nazale ????
cat priveste ameteala si altevsimptome... poate sa aiba ca origine problemele digestive, hormonale, de rinichi..s.a
fara investigatii serioase, complexe...nu o sa stiti cauza
conteaza kg, alimentatia, hidratarea corecta si multi alti factori
0
10-04-2013, ora 15:05
maryy20
Nu este medic/terapeut
maryy20
mersi mult pentru raspunss.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •