ameteli si tremor

10-10-2010
udrea alina
Nu este medic/terapeut
udrea alina
Buna ziua.De aproape 2 luni am ameteli si de curand mi/a aparut si un tremor in maini si picioare. Pentru ameteli iau betaserc, iar pentru tremor doctorul neurolog mi/a recomandat pronoran.Mi/am facut analizele, sptamana asta le repet, desi au iesit bune, mi/am facut si rmn si acesta este bun dar eu nu ma simt bine parca raman fara puteri si fara rabdare.Am inceput sa fac atacuri de panica. De curand am fost suspecta de toxoplasmoza, mi/am facut analizele si mi/a iesit IgG 123 si IgM NEGATIV, ORL istul spune sa iua tratament, doctorul de la contagioase, nu.Sa ma sfatuiasca si pe mine cineva ce sa mai fac, va rog frumos.
31 comentarii 12 Înainte ›
0
11-10-2010, ora 13:27
dulau maria
Nu este medic/terapeut
dulau maria
Sufar de esofag Baret. Ce sanse de supravietuire sau tratament am.Va rog mult sa-mi raspundeti.
0
15-10-2010, ora 21:02
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Alina, doctorul de la contagioase stie mai bine. IgM negativ inseamna ca nu ai fost expusa.
Cu fierul cum stai ? Este scazut ? Iar tremuraturile pe care le descrii sunt tot timpul sau mai mult ca niste spasme ? Daca iti iese fierul mic, impreuna cu simtomele pe care le descrii eu as zice sa faci un examen citologic ( vaginal ) bineanteles cu antibiograma, pentru ca, asa manifestari poate da e-coli vaginal. Oricum e bine ca orice femeie sa faca analiza asta macar o data pe an. E -coli iti mananca fierul si de aici anemia si ametelile (poate da si spasme musculare sau dureri articulare la mana, la sold ) ). Eu zic sa faci analiza asta oricum, ca sa mergi macar prin excludere, daca nu ti s-a gasit pana acum ce ai.
Mai poate fi de la ceva lucrari dentare mai vechi... Nu e bine sa tratezi simtomele, trebuie sa -i dai de cap si sa afli ce ai, ca doar a aparut brusc ! Sanatate !
0
16-10-2010, ora 12:44
udrea alina
Nu este medic/terapeut
udrea alina
Multumesc pentru raspuns.Mi.am facut analizele si stau bine cu fierul chiar am siderimia mai mare, bine asta se datoreaza si faptului ca am luat vitamine.Am scapat de tremor si ai dreptate am avut de curand o candidoza.de ameteli insa nu am scapat.Mi/am facut si analizele de hepatita b si c si au iesit negative. Le/am facut la o clinica particulara dar sper ca sunt concludente. Acum as vrea sa merg la Bucuresti la spitalul Floreasca la neurologie, dar sincer mi/e si frica de ce as putea afla.Mai am si un colon iritabil si vreau sa fac o analiza pentru heliobacter pilori ca sa mai elimin din cauze.
0
16-10-2010, ora 23:02
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ma bucur ca ai analizele bune, ametelile conteaza cum si cand le ai. De ex. daca cumva ametesti cand te ridici, poate sa fie tensiunea ortostatica, posibil sa ai tensiunea mica. Daca ametelile sunt chiar cand stai culcata si de ex. intorci capul de pe o parte pe alta, foarte posibil sa ai o infectie la o masea.
In legatura cu o afectiune neurologica, ai putea si tu sa verifici cumva. Asta pana ajungi la doctorul neurolog, poti sa vezi daca este ceva mai serios, neurologic vorbind. Este un test - dar nu trebuie sa il faci singura pentru ca, daca ai ceva neurologic poti sa cazi pe spate.
Deci, trebuie sa fie cineva langa tine, eventual sa fii cu spatele la perete, stai in picioare cu picioarele lipite, intinzi mainile lateral si inchizi ochii. stai asa cateva secunde. Daca nu cazi spre spate (ataxie ), este bine.
Apoi, alt test - Stai in picioare cu mainile intinse lateral. inchizi ochii si iti atingi varful nasului cu degetul aratator de la fiecare mana, pe rand ( miscand mana doar din cot ). Faci asta de cteva ori. Daca nu reusesti sa-ti nimeresti varful nasului, nu e prea bine.
Oricum, daca aveai ceva, ti-ai fi pierdut tu echilibrul in baie, ca nu se poate sa nu fi stat pana acum sub dus cu ochii inchisi si mainile ridicate.
Din acest motiv m-am gandit mai degraba ca ameteala este de la o bacterie, deoarece bacteriile transmit in corp tot felul de toxine, iar corpul nostru reactioneaza in multe feluri.
Cel mai frecvent apar ameteli, slabiciune musculara, oboseala inexplicabila, dureri articulare ( la mana si la sold mai ales de la streptococ ). Iti dau un exemplu : - Candidoza vaginala, la unele femei, poate avea ca efect ingrasarea excesiva a scalpului, mancarimi si poate duce si la caderea masiva a parului.reactii de genul "unde dai si unde crapa ! " Degeaba se fac tratamente antimatreata, daca nu se ajunge la cauza care a declansat simtomele !
Eu ma gandeam la e-coli sau streptococ deoarece astea dau cel mai frecvent ameteli. De ex in caria dentara este streptococul mutans. Pana sa ajunga sa fie simtita, o simpla carie poate da ameteli si dureri articulare. Chiar eu am patit asa ceva de la o masea de minte, nu se vedea si nu se simtea nimic pana nu s-a infectat vizibil. Dupa ce am scos-o mi-au trecut ametelile si durerile de la mana, brusc.
Apoi, mai ales ca ai si colon iritabil, e-colise afla in colon. si de acolo poate foarte usor sa treaca in vagin si sa dea simtome ciudate. Un dezechilibru al florei microbiene, mai ales dupa un tratament anti candida, putea favoriza aparitia altei infectii bacteriene. Ar fi bine sa mai faci o analiza de secretie, asta ca sa fii sigura ca ai eliminat toate posibilitatile de infectie. Nu te gandi ca..aaa, eu nu am asta...Cu totii facem tot felul de infectii, doar reactiile pot fi diferite.
Am vazut multe tratamente si diagnostice gresite si chiar faptul ca pentru ameteala ai primit tratament "antiameteala ".m-a cam iritat si de aceea am venit cu atatea explicatii. Nu este simplu de pus un diagnostic dar, cine nu are rabdare... mai bine trateaza simtomele si a scapat de pacient.
Mergi si la neurolog dar fa si analizele de care am vorbit ca sa fii mai sigura si sa mergi prin excludere. Uneori poate sa fie ceva simplu dar cu reactii simtomatice majore.
Totusi, parca stiam ca fierul prea mare nu e bine. Sa nu fie mult mai mare decat normal.
0
16-10-2010, ora 23:09
tema
Nu este medic/terapeut
tema
helicobacter se poate verifica si din sange ca sa nu te chinui prea tare.
Am vazut undeva pe net ca exista un test de cumparat. Verifica si tu. Se numeste - Test rapid diagnosticare ulcer Helicobacter Pylori. Nu stiu cat e de sigur, intreaba si tu la o farmacie sau laborator de analize. Sanatate !
0
17-10-2010, ora 11:35
udrea alina
Nu este medic/terapeut
udrea alina
Multumesc tema. Voi face saptamana asta examenul vaginal si cel pentru helicobacter, dar ti/am spus sunt cam sceptica in ce priveste laboratoarele de analiza din Pitesti. Desi sunt mai scumpi o sa incerc la sinevo. Si privitor la o carie am una si chiar vara asta aparut nu an tratat.o dar o sa ma duc si la dentist. Doctora de familie nu vrea sa imi dea trimitere la BucuresteI, nu inteleg de ce dar pana la urma o sa incerc si fara trimitere.cat despre siderimie o sa ma informez, desi e o situatie cam ciudata ca acidul uric e mic si siderimia mare.
0
17-10-2010, ora 12:32
udrea alina
Nu este medic/terapeut
udrea alina
Mi/am facut testele si inclin sa cad spre dreapta, si tot cu dreapta nu nimeresc varful nasului.Ce zici ?
0
17-10-2010, ora 23:08
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Totusi mai incearca din cand in cand testul cu varful nasului, sa nu fie cumva o gresala, daca esti stangace posibil sa nimeresti mai usor cu stanga. Daca sigur nu nimeresti deloc sau foarte greu nasul cu dreapta, mergi urgent la neurolog. Ziceai ca vrei sa mergi la Floreasca.
0
18-10-2010, ora 00:22
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Alina, vezi ca testul nu il faci doar asa... sa vezi in ce parte cazi. Ideea este sa -ti impui sa stai dreapta in pozitia asta - picioarele lipite si mainile intinse in lateral. Ochii ii inchizi dupa ce ai luat pozitia si stai asa cam 5 secunde Adica trebuie sa-ti folosesti vointa, sa incerci sa-ti pastrezi echilibrul. Asa ca, numai in caz ca vrei sa-ti tii echilibrul si nu poti, este o problema.
0
18-10-2010, ora 00:35
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Pentru Maria, vad ca nu-ti raspunde nimeni, dar cred ca nu e buna intrebarea. M-am uitat acum pe net si am vazut ca esofagul barrett este de mai multe tipuri. Daca nu dai detalii, nu ti se poate raspunde asa simplu. Cauta pe Google si daca scrii - esofag barrett - ( vezi ca trebuie sa il scrii corect ), ai sa gasesti multe informatii. Daca stii engleza, vezi ca pe site-uri straine gasesti totul mult mai detaliat.
Daca ti s-a pus diagnosticul de curand, esti sigura ca este exact ? Am inteles ca nu se stabileste asa de simplu. Sanatate !
0
18-10-2010, ora 14:03
udrea alina
Nu este medic/terapeut
udrea alina
Tema, am refacut testul si nu cad pe spate dar nici nemiscata nu stau, adica ma inclin in toate partile, iar cu degetul ating varful nasului.Si azi am avut ameteli, chiar m/am saturat, mai ales ca sunt profesor si e destul de jenant sa nu te poti concentra. Poate imi spui si mie un medic bun pentru problema mea.
0
18-10-2010, ora 14:19
dulau maria
Nu este medic/terapeut
dulau maria
Multumesc oarte mult tema.Numai bine si sanatate.Maria
0
18-10-2010, ora 15:12
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Alina, daca ti-a iesit bine testul si RMN-ul nu prea cred ca ai ceva neurologic. La Floreasca am auzit de Dr. Onaca, dar stiu doar din auzite. Ce stiu eu... in nici un caz nu ti-as recomanda !!!
0
18-10-2010, ora 17:09
udrea alina
Nu este medic/terapeut
udrea alina
Tema, eu ma duc la Baltasar Arsenie la doctorul Sorescu sau care o fi.Am auzit si de Onacadar doctora de familie nu vrea sa.mi dea trimitere la Floreasca ca e spital de urgenta.Maine ma duc sa/mi fac analiza la helicobacter si e/coli, dar spune/mi pot sa/mi fac analize de sange pentru a descoperi existenta vreunei bacterii?
0
18-10-2010, ora 17:10
udrea alina
Nu este medic/terapeut
udrea alina
sau doctorul sasareanu. N u stiu gasesc eu pe cineva.
0
19-10-2010, ora 01:43
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Din sange nu, poate doar ca din rezultatul hemoleucogramei sa rezulte ca este o infectie. Se pot cauta ceva anticorpi dar nu este concludent si nu prea se fac analize din astea la laboratoare obisnuite.
Daca tot mergi la laborator, ca stii sigur ce sa cauti si daca vrei, bineanteles, uite ce poti sa faci
- 1- exudat faringian cu antibiograma neaparat - pentru sterptococ - asta se face in gat si putem fii purtatori asimtomatici, ( cel putin local ). Dar toxinele produse " de mititica bacterie " pot fi devastatoare.
in timp, da dureri articulare mari -chipurile reumatism. Este infectie bacteriana toata ziua si unii o trateaza cu...bai si impachetari cu namol, eventual !!! Ridicol !
- 2 - exudat nazal, tot cu antibiograma - pentru stafilococul auriu. Si aici se poate sa simtim nasul infundat doar din cand in cand si de fapt sa fim de fapt, purtatori. Bacteriile oricum se afla pe acolo numai ca, trebuie sa se pastreze un anumit echilibru ca sa nu devina patogene.
Toate trei - strep. beta, staf. auriu si e-coli ( eventual enterococ ) pot da ameteli dar, parerea mea este ca ameteli mai mari si (chipurile ) absolut inexplicabile, vin de la carii dentare.
- 3 - dintii. Este posibil sa nu simti nimic daca e nervul scos. Eventual, doar daca miroase. Dar, daca roade spre radacina si mai este si sub o plomba zdravana... doar cand va sparge maseaua sau face infectie de se umfla obrazul o mai aflii. Asta poate sa dureze chiar mai mult de un an - timp in care.sa tot ametesti. Trebuie sa cauti. Uita-te cu oglinda cam pe unde s-a schimbat putin culoarea spre gri, eventual foloseste ata dentara si vezi pe unde se agata, pe la baza maselelor.
Sanatate, sper sa gasesti cauza ametelilor si sa nu fie ceva neurologic !
Bacteriile oricum se trateaza in 10 zile
0
19-10-2010, ora 01:53
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Poti sa faci cu trimitere macar exudatele fara antibiograma, sa vezi daca e ceva. Apoi o repeti tu cu plata doar pe cea care iese. Poate nu e nimic. Zici ca ai racit, te doare gatul si iti curge nasul. Dar stiu ca trimiteri se dau doar la 3 luni.
0
19-10-2010, ora 17:35
udrea alina
Nu este medic/terapeut
udrea alina
Bine tema.De azi am lasat betasercul si am constat ca pana acum am aceeasi stare ca si atunci cand il luam, ba chiar as zice un pic mai bine, sa vad cum e pna diseara.MI/am facut analiza pentru helicobacter astept rezultatul, si ma duc si la dentist saptamana asta.Ti/am spus ca o sa ajung si la Bucuresti si o sa fac si exudatelele alea. Sunt o caruta de bani si doctora mea de familie i se pare ca o stresez prea mult.Nu te supara ca te intreb, dar lucrezi in medicina? Oricum, MULTUMESC PENTRU RASPUNSURI, e plaut si incurajator sa gasesti un om care te intelege si te sfatuieste.
0
19-10-2010, ora 19:48
dulau maria
Nu este medic/terapeut
dulau maria
Va rog foarte mult sa-mi recomandati un nutritionist bun. Am inteles ca nu toti sunt foarte buni. Multumesc mult.Maria
0
19-10-2010, ora 20:21
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ma bucur ca apreciezi sfaturile mele Sper aflii ce ai si sa te faci bine cat mai curand.
0
19-10-2010, ora 21:35
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Maria, imi pare foarte rau dar, eu nu am incredere in chestii naturiste. A fost o vreme cand am incercat cate ceva si am patit-o destul de rau.
Parerea mea, bine documentata de altfel este ca, in primul rand, nu exista ceva care sa ajute strict un anumit organ si sa nu afecteze intr-un fel sau altul si alt organ, putand sa ajute intr-un loc si sa deregleze in alta parte. Mancarea e cum e... cu E-uri, plantele nici ele nu mai sunt in firea lor si contin tot felul de substante poluante, asa ca, mare grija si ci naturismele astea.
Ca sa primesti mai multe raspunsuri eu zic mai bine sa deschizi un nou thread si sa intrebi. Vad ca aici nu a raspuns nimeni de mult timp.
Deasemenea, cauta pe Google, scrie asa - nutritionist bun - si vezi ce au comentat altii pe tema asta. Oricum, nu te baza pe o singura parere - ma refer la ce o sa zica un singur nutritionist, chiar daca are recomandari bune. De ex. ce merge bine la tine, la mine poate sa nu se potriveasca.
Sa cauti mai multe pareri si asculta-le pe cele mai multe care coincid. Dieta deasemenea trebuie sa o incepi cu precautie. Nu asculta orbeste de cineva doar ca...se zvoneste ca e bun. Unii au diverse interese. Normal ca dieta influenteaza foarte mult sanatatea, Dar acum, cand exista Internetul tu vrei sa mergi...la cine ? Ca sa-ti spuna " sa nu mananci varza si sa bei lichide multe", spre exemplu !!!
Pentru mine e o pierdere de bani, clar. Pai pe net poti gasi multe diete, documentate, ca doar nutritionistii nu s-au nascut ei invatati ci au invatat de cei care au facut cercetari. Ei bine, cercetarile alea sunt pe net. Cauta-le. Scrie de ex. - esofag barrett dieta, sau nutritie sau cercetare - in legatura cu afectiunea care te intereseaza. Foarte bine ( si cel mai bine ar fi ) cauti pe la straini caci ei au cele mai multe cercetari si dai pe " translate this page " eventual si te prinzi tu de ce zice acolo si compari parerile. Iar cand te duci la nutritionist, sa stii deja despre ce este vorba,
Atentie, eu vorbesc bineanteles de site-uri specializate in care sa vina si cu explicatii documentate, nu gen retete din ziar ! Sper sa-ti fie de folos sfaturile mele, sanatate.
0
20-10-2010, ora 22:31
udrea alina
Nu este medic/terapeut
udrea alina
Buna tema. Mi.am luat analiza la helicobacter si spre disperarea mea aa iesit pozitiv cu valoarea de 2.73, iar maine ma duc sa fac markeri tumorali.Sunt foarte suparata si disperata. Nu ma asteptam la asa ceva. Incerc sa imi explic daca aceasta este cauza ametelilor.MA DUC SI LA UN GASTROENTOROLOG, POATE INCEP UN ALT TRATAMENT.
0
21-10-2010, ora 20:16
dulau maria
Nu este medic/terapeut
dulau maria
Iti m, ultumesc din suflet tema pentru tot ce-mi scrii.Multa sanatate si numai bine, Maria
0
21-10-2010, ora 23:25
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Alina, imi pare rau ca a iesit pozitiva analiza, oricum, se trateaza Este o bacterie. Vezi sa nu cumva sa accepti sa-ti ia biopsie, e posibil sa iti propuna asa ceva. Daca este de mai mult timp, e posibil sa nu-ti treaca dupa primul tratament. Nu te panica, trebuie sa ai rabdare si sa urmezi si un regim alimentar.
Inainte vreme asta se numea...gastrita si nu se cunostea ca e produsa de o bacterie. Se spunea ca se produce pe fond nervos !!!
Nu cred ca pot sa dau nume de medicamente dar daca unul din ele se termina cu " - - EZ " vezi ca asta da reactii adverse urate.
0
22-10-2010, ora 10:06
udrea alina
Nu este medic/terapeut
udrea alina
Buna tema.Mi/am facut markerii tumorali si au urmatoarele valori CA 19/9 10, 72 intervalul de referinta fiind 0.00/39.00 si CEA 0.917, intervalul re ferinta 0.000/4.70. Doctorii la care am fost ieri spun ca sunt bine, nu am cancer. Din seara asta incep tratamentul pentru helicobacater cu claritomicina, amoxicilina si lazun.De ametesc tot ametesc, azi ajung si la oftalmolog. Tu ce zici de analizele astea?
0
22-10-2010, ora 13:03
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Vezi, te-ai speriat degeaba ! Medicul ti-a dat un tratament bun, bine ca nu ti-i a dat medicamentul de care ziceam eu - inseamna ca stie. Lanzul e bun. Vezi ca trebuie sa respecti cu strictete orele la care iei medicamentele, sa nu intarzii nici macar cu 15 minute ca rezultatul e compromis si bacteria devine rezistenta al tratamentul asta. Eu, cand trebuie sa urmez un tratament, imi pun ceasul sau mobilul sa sune.
Si mai e ceva. Bacteria asta se ia destul de usor : " prin respiratie, prin sarut, prin folosirea aceleiasi toalete, acelorasi haine " - gasesti multe detalii pe net. Problema este ca, daca stai cu mai multe persoane in casa, trebuie sa-si faca si ele testul sa vada daca au ceva. Altfel te infectezi iar si faci tratamentul degeaba.
Se poate foarte bine sa fi luat de la scoala. In medii aglomerate se raspandesc foarte usor bacteriile astea.
La inceputul tratamentului e posibil sa se mai rareasca ametelile astea, dar nu cred ca sunt de la stomac.
Claritromicina este foarte posibil sa " aranjeze " si celelalte bacterii pe care le suspestam eu : stafilococul ( de la o sinuzita mai veche si incorect tratata ), streptococul ( tot pe acolo, sau o laringita - ca daca era de la plamani, simteai tu ) si chiar E coli Asta cu conditia sa fie sensibile la tratamentui asta. Acum nu mai are rost sa-ti faci exudatele ca iei antibiotice. Analizele se pot repeta dupa cel putin 10 zile de la terminarea tratamentului cu antibiotice. Poate se rezolva mai multe de odata.
Nu stiu cat timp faci tratamentul. Eventual, la sfarsit sa-ti pui si niste ovule ( cam 7 zile ), sa nu te procopsesti si cu o candidoza de la atatea antibiotice. Mie mi se par mai bune Macmiror pentru ca echilibreaza si flora vaginala. Intraba eventual doctorul.
Sa nu uiti de controlul la stomatolog, cum spuneam, caria da cel mai des ameteli si caria nu trece cu antibiotice.
0
22-10-2010, ora 19:15
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Alina, sa nu consumi lapte sau smantana in timpul tratamentului cu antibiotice pentru ca le inactiveaza si favorizeaza aparitia candidozei (chiar bucale sau stomacale ). De iaurt nu stiu, eventual intreaba. Dar, oricum, consumat cu o ora inainte sau 2 ore dupa ce ai luat pastilele. Asta in caz ca ai voie. Sanatate !
0
22-10-2010, ora 20:52
udrea alina
Nu este medic/terapeut
udrea alina
Buna tema, hai sa/ti explic schema medicamentelor claritomicina 1 de 500 mg la 12 ore, amoxicilina 2 de 500 mg la 12 ore si lazun 2 pe zi. si Doamne ajuta iti spun maine cum sunt. Doctorul a zis un iaurt pe zi.
0
22-10-2010, ora 21:34
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Alina, iaurtul sa il mananci cam la 3-4 ore fata de medicamente ca sa fii sigura ca nu interfera. Tratamentul sper ca nu e mai mic de 10 zile, oricum, vad ca e un tratament bun.
Cam 10 zile o sa am ceva treaba si nu o sa mai fiu pe forum.
Sanatate si sper sa te faci bine ! Si, asa cum scrie in Biblie : Calul e pregatit de razboi, dar vctoria vine de la Dumnezeu. Doamne ajuta !
0
01-11-2010, ora 17:23
udrea alina
Nu este medic/terapeut
udrea alina
Buna tema. Am terminat tratamentul pentru helicobacter a fost de 7 zile intensiv.Azi dimineata am observat o sangerare rectala si cred ca e vorba de un hemoroid, sau asa sper, oricum m.am panicat foarte tare. De ameteala nu am scapat definitiv, desi sambata am fost foarte bine. Nu stiu daca ti.am spus, dar de la Bucuresti nu mi/au dat nici un tratament, m.au trimis la psihiatru, si acum iau cipralex, una pe zi.Astept efectul in cel mult doua saptamani, pentru ca am si o inspectie.
Adaugă un comentariu / răspuns
31 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.