ameteli si dureri de cap

05-09-2010
adriana123
Nu este medic/terapeut
adriana123
buna ziua! De 2 saptamani ametesc foarte tare, nici nu pot iesi din casa si am dureri de cap mai ales la tample. am fost la control neurologic, la ORL, cardiologie si nu s-a descoperit nicio problema. la analizele de sange au iesit putin marite ALT si AST. Am facut o ecografie abdominala si mi s-a spus ca ficatul este intens steatozic, marit in volum, cu marginile rotunjite, pancreasul supraincarcat, fierea la fel si splina putin marita in volum. Acum tin un regim strict si iau tratament cu Rowachol, Colebil si Kreon, iar starile de ameteala si durerea de cap s-au mai ameliorat, dar persista. De asemenea obosesc foarte repede si atunci se agraveaza si durerea de cap. Va rog daca m-ati putea ajuta cu un sfat, ce as putea sa fac ca aceste stari sa dispara mai repede, sau daca ele provin de la problemele cu ficatul si fierea. Va multumesc!
4 comentarii
0
07-09-2010, ora 20:20
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Starile tale pot fi din cauza steatozei hepatice.colesterolul, trigliceridele, ce valori au ? markerii pentru heptita B si C i-ai facut ?Cate kg ai ? Ce varsta ai ? Ciclu ai regulat ?
0
09-09-2010, ora 17:44
adriana123
Nu este medic/terapeut
adriana123
.Am 23 de ani si 87 de kg. Colesterolul, glicemia si trigliceridele au valori normale, AST era putin marit iar ALT dublu fata de valoarea normala. Eu obisnuiam sa mananc nesanatos, in special multe dulciuri, cand mai tineam cate un regim aveam ciclul regulat, daca nu il aveam la 2-3 luni. Va multumesc pentru raspuns!
0
09-09-2010, ora 17:45
adriana123
Nu este medic/terapeut
adriana123
Am facut si testele pentru hepatita B si C si au iesit negative.
0
14-09-2010, ora 07:32
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Durereea de cap mai degraba ar fi ca urmare a dereglarilor menstruale.incearca si mergi si la un control ginecologic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • De ce apare amețeala?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  •