ameteli insotite cu dureri in crestetul capului

05-06-2012
corybell
Nu este medic/terapeut
corybell
de ceva timp am ameteli foarte mari insotite cu stari de voma si in acelasi timp dureri in crestetul capului.Cand ma ridic, cand ma asez, cand misc capul in stanga sau in dreapta am o stare de greata groaznica.Mentionez ca imi amortesc mainile de ani de zile indiferent in ce pozitie dorm.Ametesc si cand stau pe perna atunci cand intorc capul intr-o parte si simt in momentul acela ca se invarte casa cu mine, iar cand ma asez parca cad in gol.Cand ma ridic si vreau sa merg imi pierd echilibru, indiferent cat de usor ma ridic.Va rog mult ajutati-ma cu un raspuns.
47 comentarii 12 Înainte ›
0
05-06-2012, ora 19:59
Me-44
Nu este medic/terapeut
Me-44
Si eu va rog mult: mergeti urgent la neurolog. Aveti tensiunea intracraniana extrem de mica. Aveti nevoie de examinare amanuntita, nu mai amanati asa ceva cu astfel de simptome!
0
06-06-2012, ora 17:19
corybell
Nu este medic/terapeut
corybell
multumesc pt sfat.Aseara am fost la medicul de familie care mi-a dat trimitere chiar la neurologie, unde am fost azi dimineata.Am fost dar mi-a facut programare deabia marti dimineata.Astazi am avut o stare de greata continuua, si nu stiu ce pot face pt a scapa de aceasta stare.Va rog sa-mi explicati ce inseamna tensiune intracraniana mica?
0
06-06-2012, ora 20:10
Me-44
Nu este medic/terapeut
Me-44
La creier ajunge o cantitate prea mica de sange pentru necesarul trofic al acestuia. Poate avea cauze psihice sau fiziologice. In sensul benefic, o gama larga de metode, de la antrenamentul psihogen la hatha-yoga, permite obtinerea intentionata a acestui efect. In sensul patologic, anumite blocaje psihologice pot genera efecte psiho-somatice de acest gen. In acest caz necesarul de enegie psihica nu este sustinut e un aport suficient de oxigen si substante nutritive. O parte din simptome poate fi intalnita si in cazul unei tensiuni intracraniene mari (la care s-ar adauga, de exemplu, tiuitul urechilor).

Inclin sa cred ca aveti tensiunea sanguina sub limitele normale la nivelul intregului organism. Consumati cat mai multe fructe (cantitati cat mai mari posibil, chiar si 1-2 kg de mere zilnic) pe langa tratamentul recomandat de neurolog. Ar fi de dorit sa va gasiti preocupari care sa va amplifice capacitatea motivationala. Incercati sa practicati lucruri noi de care simtiti ca va pasa, ca va motiveaza si va capteaza atentia cu pasiune. Daca reusiti sa ignorati starea de ingrijorare si teama fata de cum vor evolua lucrurile in viitor greata probabil va dispare. Cand o aveti, incercati sa va concentrati asupra prezentului ignorand (voit) restul grijilor.

Mai nou, neurologia a fost obligata (fortata) sa admita ca fiind reala capacitatea creierului de a se regenera inlocuind neuronii imbatraniti cu altii tineri. Informati-va in aceasta privinta cat mai aprofundat. E posibil ca si aceasta sa fie o cauza a simptomelor mentionate de dvs. iar acest aspect necesita investigatii amanuntite. In acest caz va recomand sa cereti parerea mai multor neurologi si nu doar a unuia singur. Succes.
0
08-06-2012, ora 12:00
corybell
Nu este medic/terapeut
corybell
multumesc pt tot.Mentionez ca in urma cu 2 luni mi-am pus ochelari cu dioptii de -0.25 si -0.50.Ii port in permanenta dar nu am probleme cu ei.Atunci cand mi s-a pus ochelari mi s-a luat si o tensiune oculara si au fost urmatoarele rezultate.19 si 20.Are cumva legatura si cu tensiunea intracraniana.Mi s-a spus ca cea oculara a fost cam mare.
0
12-06-2012, ora 10:24
corybell
Nu este medic/terapeut
corybell
Astazi am fost la neurolog, unde mi s-a spus ca tot ce mi se intampla e din cauza lipsei somnului., si durerile de cap, ametelile si starea de voma e din cauza aceasta.a zis ca am o stare neuro depresiva la care mi s-a dat urmatorul tratament:Betaserc, Sermion, Serlift.Sper ca dupa acest tratament sa scap de sarile pe care le am acum.Am scris toate acestea in speranta ca pot ajuta si alte persoane cu aceleasi simptome ca ale mele
0
12-06-2012, ora 23:06
Me-44
Nu este medic/terapeut
Me-44
'Astazi am fost la neurolog, unde mi s-a spus ca tot ce mi se intampla e din cauza lipsei somnului' - dar lipsa somnului ce anume o cauzeaza? Neurologul sper ca v-a recomandat si un examen psihologic, in caz contrar nu prea si-a facut treaba bine.
In cazurile de tensiune intracraniana mica apar frecvent pusee de hipertensiune. Cum spuneam, cereti si parerea altor neurologi cu mai multa experienta, oameni in varsta care stiu cu ce se mananca meseria asta. E o meserie grea pe care doar putini o inteleg desi multi o practica. Incercati la Cluj, Arseni a lasat in urma lui multa cunoastere in domeniu. Omul acesta este unul dintre oamenii care ar fi trebuit sa traiasca vesnic, e de neinlocuit.
Poate vor fi suficiente medicamentele mentionate. In acest caz si eu am spus ce-am spus sperand ca altora sa le fie de folos chiar daca problema dvs va fi intre timp rezolvata.
0
13-06-2012, ora 08:46
corybell
Nu este medic/terapeut
corybell
Va scriu astazi din nou deoarece nu ma simt bine deloc.Stiu ca e prea devreme ca medicamentele sa-si faca efectul, dar speram sa ma simt mai bine un pic.Starile de voma s-au cam indesit, capul parca ma doare mai mult, iar ameteala am tot timpul.M-ati intrebat de unde vine lipsa somnului.Faptul ca nu prea am dormit bine in ultimii 2 ani este din vina mea si nu ca nu as avea somn.Sotul vine tarziu de la servici, copii sunt cu scoala iar cu toate treburile nu prea mai avem timp de noi si stam de vorba pana noaptea tarziu.In ultimii ani m-am culcat cam in jurul orei 2 noaptea si m-am trezit la ora 7 cel tarziu, asa ca de aici vine nesomnul meu.Acum doi ani jumate am divortat de fostul sot, au fost multe probleme cu divortul, custodia copiilor si au fost multe nopti de nesomn si din cauza asta.Am plans si m-am suparat foarte mult si poate si asta a cauzat starii in care ma aflu acum.Acum nu imi e bine deloc si parca imi e mai rau ca acum doua zile.
0
14-06-2012, ora 22:54
corybell
Nu este medic/terapeut
corybell
astazi m-am simtit mult mai bine ca ieri.senzatia de greata nu a mai fost asa de mare, si nici ameteala nu a fost asa de puternica ca ieri, insa durerea de cap tot este, dar sper ca in curand sa-mi revin.Oricum tratamentul trebuie luat o luna.De aseara aaam incetat sa mai iau Serliftul pt ca ce am citit pe prospect m-a cam speriat, credeti ca am facut bine?
0
15-06-2012, ora 08:21
Me-44
Nu este medic/terapeut
Me-44
'Faptul ca nu prea am dormit bine in ultimii 2 ani este din vina mea si nu ca nu as avea somn.' - date fiind explicatiile pe care le mantionati ulterior, nu 'din vina dvs' aveti insomnii. Invatati metode de a va relaxa psihic in mod intentionat inainte de a incerca sa adormiti. Sunt multe, gasiti ceva ce vi se potriveste. In acest fel veti putea sa folositi la maxim acele putine ore de care dispuneti. In timp, ar fi de dorit sa puteti sa eliminati gandurile de ingrijorare inainte de somn. Divortul si consecintele lui produc ele insele un... combustibil emotional care alimenteaza ingrijorarea si astfel insomnia. Cum spuneam, sper sa cautati si un psihoterapeut priceput desi sunt constient ca ati prefera sa fie suficienta medicatia alopata si ca nu prea aveti timp la dispozitie.

Serliftul mi se pare cam prea puternic pentru situatia dvs. dar e doar o parere personala. Poate convingeti medicul sa va recomande altceva si eventual reduceti doza la 1/2 tableta pe zi intre timp inainte de a o eliminna definitv (in caz ca este totusi necesar).

'iar cu toate treburile nu prea mai avem timp de noi si stam de vorba pana noaptea tarziu.' - discutiile de acest fel sunt ele insele cel mai folositor medicament antidepresiv daca au ca urmare o stare de liniste interioara. Desi nu cred ca ati ajuns la depresie (totusi asta depinde mult de motivul divortului) ci mai degraba va afecteaza ceva ce metaforic as numi 'oboseala vietii'. :) Care probabil se va vindeca si de la sine cu timpul.

Va sugerez inca o data sa cautati si alti neurologi. Medicamentele care actioneaza asupra creierului pot fi utile dar pot si avea efecte dezastruase pe termen lung daca, simplist vorbind, nu i se potrivesc unui anumit pacient.

Va doresc multa-multa sanatate, se spune ca astfel de dorinte ajuta si ele chiar daca vin de la necunoscuti.
0
15-06-2012, ora 08:26
corybell
Nu este medic/terapeut
corybell
Va multumesc tare mult pt raspunsuri.
0
15-06-2012, ora 17:31
corybell
Nu este medic/terapeut
corybell
Va scriu din nou deoarece mai am nevoie de un sfat:de cateva zile ma doare ceafa si gatul sub aceasta de nu pot sta mai mult de 5 minute pe scan la calculator sau in pat.Trebuie sa stau tot timpul razmata de ceva sau ulcata in pat.Ma doare cu tot cu umeri din ce in ce mai mult.Va rog dati-mi un sfat.poate fi de la spondiloza cervicala?
0
17-06-2012, ora 18:08
numai eu
Nu este medic/terapeut
numai eu
buna ziua..am o nelamurire foarte mare, , in urma cu un an jumate mai exact in ianuarie anul trecut ma simteam f rau..ameteam foarte puternic am mers la neurolog am facut rmn la cap de unde a rezultat ca nu am nimic totul ok..apoi am fost la orl la fel totul ok, am mers si la oftalmologie la fel nu am probleme cu ochii, , am facut analize la sange totul ok doar colesterolul si transaminazele un picut mari, , , , tin sa precizez ca locuiesc in strainatate si analizele au fost facute in romania desigur..anult asta ametelile mele parca sunt si mai puternice parca simt ca nu imi circula sangele bine la cap nici nu stiu cum sa ma exprim, , simt o presiune pe cap ca atunci cand am capul prins intr o menghina..dureri de cap am f rar si usoare pot zice dar ce sa ma fac cu ametelile astea care nu ma lasa sa traiesc ca un om normal???tind sa o iau din loca iarasi cu analizele si nu stiu incotro???iar la neurolog???astept un raspuns va rog...sa fie o circulatie periferica proasta???am uitat sa va spun ca sunt si fumatoare dar nu fumez mult maxim 7- 8 tigari pe zi..
0
18-06-2012, ora 00:19
Me-44
Nu este medic/terapeut
Me-44
corybell,
la spondiloza ma gandesc si eu; daca nu trece in cateva zile mergeti la medic.

numai eu,
e posibil ca explicatia sa fie ceva mai complicata. E bine sa mergeti totusi la neuro din nou. O EEG ar fi utila dar depinde si daca gasiti un medic care sa aiba experienta in a o interpreta corect. La fel de bine este posibil sa fi empatizat in doua cazuri distincte (anul trecut si acum) cu persoane care va acuza/blameaza pentru ceva. Poate e nevoie sa va detasati de o anumita persoana. Din cate stiu psihoterapia nu prea abordeaza asemenea aspecte deci in acest caz va depinde cel mai mult de dvs rezolvarea problemei. Asta in cazul in care fiziologic sunteti sanatoasa. Imi pare rau, nu va pot ajuta mai mult de atat.
0
18-06-2012, ora 08:41
numai eu
Nu este medic/terapeut
numai eu
multumesc ptr sfat..am sa merg din nou la medic, , sa vedem ce se va rezolva in problema mea...
0
18-06-2012, ora 10:24
corybell
Nu este medic/terapeut
corybell
Am aproape o saptamana de cand iau tratamentul dar fara nici o ameliorare.Nu mai pot de durere de cap, gat ceafa.Nu stiu dupa cat timp ar trebui sa-si faca efectul medicamentele.Simt ca nu mai rezist, imi vine sa mor de durerea asta continuua.Doctorii de la noi te trateaza cu indiferenta si foarte rece de nu-ti mai vine sa te duci deloc la ei.Mai stau saptamana asta si cred ca o sa ma duc la doctor.Multumesc pt sfaturi
0
18-06-2012, ora 14:14
Me-44
Nu este medic/terapeut
Me-44
Eu cred ca ar trebui sa schimbati medicul. Repet, un diagmostic eronat produce daune mai mari decat lipsa unui tratament. Durerea de cap poate avea zeci de cauze.

Totusi, va voi da un sfat relativ neortodox. Sistemul psihic isi are omogenitatea si armonia lui. In anumite conditii acceptarea unui adevar fals (minciuna considerata adevar) poate genera simptomele pe care le mentionati.
0
18-06-2012, ora 20:23
corybell
Nu este medic/terapeut
corybell
Cred si eu ca ar trebui sa schimb doctorul, pt ca nu am 5 minute de cand sunt la calculator si nu-mi pot tine capul.Ma doare foarte tare capul cu ceafa si gat.Referitor la partea psihica, nu stiu la ce va referiti.in viata mea nu exista minciuni, tin sa mentionez ca religia pe care o am nu ma invata sa mint, (sunt adventista).Va rog daca puteti sa-mi explicati ce ati vrut sa spuneti cu asta pt ca nu inteleg.Oricum va multumesc mult pt raspunsuri, o sa caut un cabinet privat la care sa ma pot duce pt o alta consultatie
1
20-06-2012, ora 09:59
Me-44
Nu este medic/terapeut
Me-44
Nu ma refer la a minti dvs pe cineva. :)

Cum spuneam, "acceptarea unui adevar fals (minciuna considerata adevar)" inseamna ca dvs sa va sprijiniti pe un gand, o idee, o informatie pe care o considerati adevarata dar in realitate este falsa fara ca dvs sa stiti acest lucru. Cu multi-multi ani in urma, in cateva minute am devenit indulgent si iertator fata de un om rau care tocmai facuse o mare greseala si era pe atunci blamat de un mare numar de oameni (cateva sute). Eu nu am dureri de cap decat daca ma lipesc de vreo raceala. Dar in acea situatie, in care NU eram implicat direct, modul in care am gandit mi-a produs brusc o durere de cap cumplita care a durat vreo 9 ore si mai dura cine stie cat daca nu faceam efortul de a reveni la vechiul mod de a gandi fata de acel om rau. Moment in care durerea mi-a trecut la fel de brusc (2-3 minute). Nu prea dau exemple din viata personala dar nici nu stiu cum sa va explic altfel (stiu in schimb multe alte situatii in care alte persoane s-au confruntat cu un astfel de fenomen).

Solutia NU este aceea de a cauta si a schimba o anumita idee-gand falsa.
Pur si simplu incercati sa va focalizati atentia asupra unor ganduri despre care stiti sigur ca sunt viabile. Albastrul cerului, stelele noptii, plantele, copilul, orice va produce o reactie afectiva de echilibru cu efect asupra mintii, asupra psihicului ca sistem omogen.

Spuneati "in viata mea nu exista minciuni". Nu exista pe lume oameni care sa fie capabili sa nu se lase niciodata mintiti, chiar si renumitul "detector de minciuni" poate fi pacalit. :) Nu asta conteaza ci sa dispuneti de un "sanctuar" psihic alcatuit din informatii si ganduri despre care, ca nucleu, sunteti sigura ca sunt viabile, adevarate. Si sa va puteti refugia acolo uneori. :)

Eu nu spun ca asta este o solutie dar e posibil sa va fie de folos pana cand veti gasi un medic capabil sa va ajute.
0
20-06-2012, ora 11:47
Me-44
Nu este medic/terapeut
Me-44
Poate fi posibil ca din dorinta de a va practica in mod cat mai corect religia sa fi decis sa deveniti indulgenta fata de fostul sot. Un fel de 'iarta-i pe dusmanii tai' aplicat in mod eronat. Sistemul psihic dispune de anumite mecanisme de autoapararare: indiferenta, blamarea, rezerva, neinceredea au toate o latura benefica si una nociva. Daca o astfel de 'indulgenta' este activata inainte de momentul potrivit, ea anuleaza actiunea acestor mecanisme de protectie a psihicului. In acest caz, redevin active experientele de viata din trecut dar intr-un plan mai adanc al sistemului psihic, in subconstient. Acolo incepe un adevarat razboi intre experientele de viata placute din prezentul constient si cele tensionate din trecutul 'aparent' uitat.

Poate daca reusiti sa va simtiti convinsa ca Dumnezeu nu iarta celor care fac rau veti reusi sa lasati acel om 'in grija Lui' cu certitudinea ca 'exista pedeapsa pentru cei rai si rasplata pentru cei buni' cum spunea cineva infinit mai inteleapta decat mine.

Sau poate ca nu este vorba despre astfel de lucruri ci despre o boala neuronala. Dar oricum a dispune de o 'oaza' de echilibru psihic sigur va va ajuta sa diminuati durerea.
0
03-07-2012, ora 20:02
corybell
Nu este medic/terapeut
corybell
Nu am mai scris demult.Am oprit tratamentul dat de doctorita acum o luna deoarece mi-a fost tare rau de la el, iar ieri azi am fost la al doctor neurolog, care mi-a facut o ecografie Doppler, in urma caruia mi-a spus ca am o vena la cap strangulata pe partea stanga si mi-a recomandat o internare pt joi, pt a ma trimite la Craiova sa fac un RMN, deoarece la noi in Slatina nu avem.Doctorul vrea sa vada daca starea mea de rau se datoreaza a ceea ce a vazut la ecograf, sau daca sunt probleme la coloana.Mentionez ca si acum dupa 2 luni tot rau imi este, in crestetul capului ma doare si acum, iar ceafa ma doare continuu, mainile imi amortesc, ameteala imi e, echilibrul mi-l pierd, asa ca astept sa fac odata RMN-ul ala sa vad ce e de facut.
0
05-07-2012, ora 12:11
corybell
Nu este medic/terapeut
corybell
nu am facut nici azi RMN, deoarece am inteles ca este defect si luni ma internez.NU stiu ce sa mai fac si vederea mi se incetoseaza, am o stare groaznica.ce ma sfatuiti sa fac pana atunci.
0
06-07-2012, ora 08:15
corybell
Nu este medic/terapeut
corybell
Va rog mult spuneti_mi mai multe despre rmn.Pe net am auzit multe si ma cam ingrozeste.
0
10-07-2012, ora 20:18
corybell
Nu este medic/terapeut
corybell
Nu am reusit nici luni sa ma internez, deoarece nu merge RMN-ul.In timp ce urcam scarile de la spital mi-a fost foarte rau, mi s-a incetosat privirea, am ametit, sangele parca imi ompa in tot capul cu putere, m-au apucat caldurile, toata pielea ma intepa, mana stanga imi amortise, si putin si piciorul.Capul ma durea groaznic, de nu mai stiam ce sa fac.toata aceasta stare a durat cam o jumatate de ora, intens, iar totul cam 2 ore.Pe 12 m-a chemat sa ma trimita de urgenta la tomograf
0
10-07-2012, ora 20:50
corybell
Nu este medic/terapeut
corybell
Va rog mult sa-mi spuneti de la ce ar putea fi aceste simptome
0
11-07-2012, ora 13:33
Me-44
Nu este medic/terapeut
Me-44
Teoretic o cauza a simptomelor poate fi faptul ca s-a format un cheag de sange in creier care preseaza asupra neoronilor din zona respectiva. Pot fi si alte cauze evident dar aceasta este cea mai frecventa. Sper sa nu fie cazul dvs. In situatii grave poate fi nevoie de operatie.
0
12-07-2012, ora 20:13
corybell
Nu este medic/terapeut
corybell
Multumesc mult pt raspuns.Astazi m-am internat, maine la ora 12 am programare la craiova la Rmnmi s-au luat analize si mi s-a pus o perfuzie cu cortizon si glucoza.In momentul acesta imi este tare rau, la fel ca toata ziua, dreri de cap, ameteala, stare de voma.Chiar daca stau pe scaun si vorbesc imi vine ameteala tare rau si ma doare capul.Acum nu ma doare doar in crestet ci si ceafa tamplele si fruntea.Deabia astept sa vad ce va fi maine.Mentionez ca o sa mi se faca Rmn la cap.Am inteles ca nu am voie sa mananc sarat deloc din cauza cortizonului.De la ce credeti ca imi este asa de rau, e posibil sa fie de la perfuzie?
0
12-07-2012, ora 20:50
Me-44
Nu este medic/terapeut
Me-44
Nu. In schimb cred ca este din cauza ca vi se agraveaza boala progresiv. Ma bucur ca ati ajuns in sfarsit sa puteti sa incepeti sa va tratati. Succes mai departe.
0
13-07-2012, ora 21:21
Niculae Vasilica
Nu este medic/terapeut
Niculae Vasilica
buna ziua
am 45ani si in aprilie am fost operata de tumora renala dreapte cu extirp de rinichi si ureter
in urma operatiei am niste ameteli si in fata ochilor am ca niste panze de paianjen, ameteli am mai avut si cu ani in urma din cauza lor nu puteam nici sa misc capul de pe perna
am fost la neurologie si mi sa dat sa fac o ecografie dopler la vasele cervicale, care a iesit bine si un ct cerebral cu substanta de contrast
la ct sa evidentiat:
-fara prize patologice de contrast vizibile la nivel nevraxialsupra si infratentorial
-leziune hipodensa, neiodofila de 6 pe 7mm, vizibila la nivelul nucleilor bazali de partea dreapta-aspect sechelar
-imagine cu densitate lichidiana de28 pe 17mm, neiodofila vizibila anterior de lobul drept-chist arahnoidian
-sistem ventricular de dimensiuni normale, situat pe linia mediana
CONCLUZIE
chist arahnoidian frontal drept
leziunesechelara nuclei bazali de partea dreapta
ma poate ingrijora rezultatul la ct?
cu multumiri
0
15-07-2012, ora 07:53
corybell
Nu este medic/terapeut
corybell
Ieri am fost externata.am facut rmn la cap vineri, unde totul a iesit foarte bine.Cauzele mele de rau nu vin de la cap, ieri am facut si o radiografie la cervicala, nu e nici de la spondiloza, deci am plecat de unde am venit si cum am venit.Se pare ca am sindrom anxios depresiv si din acest motiv am starile acelea.Nu stiu ce sa mai zic pt ca acum iau medicamente depresive si calmante.Medicamentele pe care mi le-a dat sunt urmatoarele:Coaxil 2/zi, Carbamazeina 1/2 de doua ori pe zi, Ultracod, 1/zi, memo plus 2/zi.Nu stiu daca toate astea o sa-mi faca bine deoarece, dar sper ca o sa scap de starile pe care le am.Peste 2 saptamani ma duc din nou la control si sper ca nu ma mai simt asa ca acum.de o jumatate de ora am luat pastilele si deja imi simt fata amortita si mainile nu prea pot coordona.Nu am crezut ca voi ajunge depresiva si ca simptomele pe care le am sa fie din cauza asta, dar prin cate am trecut in ultimii 2 ani, era de asteptat.Aproape in fiecare zi plangeam, ma suparam si nu ma multumea nimic.In decursul vietii mele am avut si 2 tentative de suicid si foarte multe suparariIn ultimii 2 ani nu stiu daca am dormit mai mult de 5 ore pe noapte, m-am consumat pshihic foarte mult si cred ca din cauza asta am ajuns asa..Sper ca de la aceste medicamente sa nu devin mai rau ca acum.Va rog sa ma ajutati cu un sfat despre aceste meddicamente.
0
16-07-2012, ora 18:16
Me-44
Nu este medic/terapeut
Me-44
Niculae Vasilica,
nu este de neglijat rezultatul.

corybell,
dincolo de depresia probabila, as continua sa sugerez sa cautati undeva in tara un neurolog bun. Poate ma insel dar impresia mea este ca ceva nu este in regula cu neuronii, la dvs. Din medicatia dvs as recomanda doar memo plus, in caz ca ajungeti sa constatati efecte secundare neplacute (agravante) la restul. Va sfatuiesc ca cautati in continuare. Inca nu aveti un diagnostic corect - asta este doar o impresie personala.
Adaugă un comentariu / răspuns
47 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.