ameteli de vreo 5 luni

06-04-2015
merina
Nu este medic/terapeut
merina
Buna seara. De vreo 5 luni ma confrunt cu o problema greu de suportat. Cand ma ridic de pe scaun ( doar de pe scaun, nu si din pat ) sau cand imi indrept coloana imi simt pulsul in ceafa si in urechi, iar la cateva secunde ametesc. Nu ma doare capul deloc, doar pulsatii si ameteala. Si tiuituri groaznice in urechi. Am fost la ORL si mi s-a spus ca nu am nimic la urechea interna. Mi-am facut analizele si toate sunt in parametrii normali, am fost la cardiolog si am facut un test doppler.Mi s-a spus ca sangele circula normal spre creier. Mi-am facut radiografire cervicala, am o spondiloza, dar medicul mi-a spus ca nu ar trebui sa am probleme de la ea.
Sufar de boala Basedow Graves, iau Carbimazole, folosesc de asemenea si Frontin si Fevarin pentru atacuri de panica si Prestarium si Lokren pentru hipertensiune.
Nu mai stiu ce sa fac, imi este groaza sa-mi schimb pozitia corpului, as dori un sfat. Ce sa mai fac?
Cu multumiri
Merina
2 comentarii
0
10-04-2015, ora 18:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Puteti sa mergeti si la o consultatie la Neurologie.

2. Nu stiu daca faceti corect tratamentul pt atacurile de panica. Fevarinul e pt depresie si Frontinul (alprazolam) nu aveti voie sa luati mai mult de 3 luni. Altfel da dependenta.

3. Cititi si celelalte prospecte de medicamente pe care le luati. Pot fi efecte secundare de la acestea sau cele pt tensiune nu isi mai fac efectul si trebuie schimbate.
0
05-12-2022, ora 00:07
Krissti
Nu este medic/terapeut
Krissti
Si eu am aceleasi simptome ca si tine Merina! Mai ai acele pulsatii cand te ridici de pe scaun?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •