in urma cu o luna am inceput sa am ameteli si stare de voma si ma durea un pic stomacul

02-03-2011
loredana pisoi
Nu este medic/terapeut
loredana pisoi
Buna ziua ma numesc Loredana si am 26 de ani, si de 4 ani lucrez in italia la o fabrica, in urma cu o luna am inceput sa am ameteli si stare de voma, si ma durea un pic stomacul ma m dus la doctorul meu si mi a spus sa fac analizele.in timpul asta a spus ca e probabil sa am gastrita.in tot timpul asta ma simteam tot mai rau, adica nu puteam sa stau in piciore si imi venea sa lesin din cauza ametelilor, mi am facut analizele si au spus ca toate sunt perfecte in shimb mam oprit de luat pastilele pt gastrita pt ca eu cred ca nu am si imi provoaca mai mult rau, acuma o sapt mam dus la urgente pt ca iar ma simteam foarte ametita si de acolo mi a dat niste vitamine, acuma ma simt un pic mai bine nu mai am stare de voma si nici stomacul nu ma doare, in shimb ametelile nu au disparut, in continuare am stari de ametela.nu stiu ce sa fac sau ce sa mai cred.va rog poate ma puteti ajuta ce analize sa fac sau poate trebuie sa iau ceva.va rog mult.Multumesc din suflet
6 comentarii
0
02-03-2011, ora 21:42
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Buna! Sint multe cauze ce provoaca ameteala: tensiunea arteriala mica sau prea mare, tahicardia (palpitatii), chist ovarian etc. Eu ti-as sugera sa intri pe simptome scrii ameteala si vezi la ce te incadrezi si poti hotari ce analize sa faci.
Dupa mine cred ca ai tensiunea prea mica si se poate remedia cu tratament sau vin de coacaze.
Numai bune!
aym
0
06-03-2011, ora 10:42
viorelus
Nu este medic/terapeut
viorelus
Ai putea sa incerci sa iei, , STUGERON de 25 mg" 3 compr/zi, si BETASERC DE 8 mg, cate 2 compr/zi. La mine a functionat.
succes!
0
06-03-2011, ora 19:31
aym
Nu este medic/terapeut
aym
Ai dreptate Viorelus. Este bun STUGERONUL dar in cazurile unde circulatia la cap (cerebrala) este proasta, de la o spondiloza etc. Eu am luat bilobil, gingobiloba, tanakan -toate sint bune pentru circulatie si stim ca ameteala poate fi o slaba oxigenare a creierului.
Sper ca Loredana sa-si fi dat seama de unde ii vin aceste ameteli sau sa-si mai faca niste analize. Bilobilul si Ginkobiloba (sper ca asa se scrie) nu au de ce sa-i faca rau pt ca sint din plante.

Sanatate!
0
13-03-2011, ora 15:14
viorelus
Nu este medic/terapeut
viorelus
da, ai dreptate nu are ce rau sa faca.Oricum eu i-am recomandat sa ia stugeron si betaserc, pentru ca am inteles ca ametelile nu au trecut, in urma vitaminelor.Deci e clar ca are ceva probleme cu circulatia cerebrala.
La mine a funcionat aceasta combinatie si sunt tare fericita.
pupici!
0
21-03-2011, ora 10:25
dianav1985
Nu este medic/terapeut
dianav1985
salutare tuturor. am si eu probeleme asemanatoare cu voi. ameteli, imi tiue urechea dreapta de mai bine de un an de zile. mi-am facut tot felul de analize - la sange, tomografie, endocrinologie, control ginecologic - toate sunt bune. toata nebunia asta a inceput acum un an si jumatate din cauza stresului, am luat multe medicamente si mi-am revenit. ce nu mi-a trecut deloc este tiuitul in ureche, uneori nu pot sa dorm din cauza asta. problema este ca acum au revenit ametelile si atacurile de panica. nu mai stiu ce sa fac si unde sa ma duc, toate analizele arata ca sunt sanatoasa, dar eu ma simt rau. Va rog mult de tot sa imi dati un raspuns de specialitate.
Va multumesc anticipat.
0
18-06-2011, ora 18:21
viorelus
Nu este medic/terapeut
viorelus
pentru cei ce sufera de sindrom meniere, pentru ca acesta este diagnosticul, la cei cu vertij puternic, recomand urmatoarea combinatie: BETARERC 8 MG, 2/ZI TANAKAN 2 / ZI SI VITAMAX 1 LA 2 ZILE. La mine functioneaza, sper si la voi. Sanatate multa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.