sindrom vestibular central si distonie neurovegetativa

04-11-2008
simonasintimbrean
Nu este medic/terapeut
simonasintimbrean
Buna ziua,
Un medic neurolog poate pune diagnostic: sindrom vestibular central si distonie neurovegetativa doar prin verificarea reflexelor la maini si la genunchi ale unui pacient?
Pentru ca asta mi s-a intamplat mie. Am ameteli cam de 2 luni, am facut toate analizele la sange (repetate de 2 ori), ionograma, echo abdominal, echo glanda tiroida, RMN craniu, toate au iesit in limitele normale. Am ajuns pana la urma la un medic neurolog care dupa ca m-a consultat cum va spuneam verificandu-mi reflexele mi-a prescris: Tanakan - 2 pe zi, Pramistar - 2 pe zi si Xanax 0.25 - 4 pe zi. Am citit ca extractul de Ginko Biloba nu ar trebui sa fie asociat cu un antidepresiv pentru ca are efecte daunatoare.
Intrebarea mea este: nu ar fi trebuit sa-mi faca o encefalograma daca tot imi prescrie medicamente pentru irigarea creierului?
Iar xanaxul chiar nu inteleg de ce mi l-a prescris pentru ca nu sufar de anxietate, depresie sau altceva. Tratamentul mi l-a dat pentru 30 de zile dupa care mi-a spus ca ne mai vedem.
7 comentarii
0
05-11-2008, ora 01:50
se_ma_k
Nu este medic/terapeut
se_ma_k
Probabil ca anumite persoane nu au citit despre dependenta provocata de Xanax si inca il mai prescriu... Va sugerez sa considerati medicamentele ca fiind necesare in afectiunile acute... Cat pentru starile de ameteala va recomand sa va hidratati corespunzator (2-2, 5 l/zi), iar psihologic recomandarea este sa va eliberati de teama, constientizati ce sau cine va provoaca teama si mergeti in intampinarea ei, n-o lasati sa va domine... si nu uitati sa serviti masa de dimineata, este posibila o scadere a glicemiei...
Multa sanatate va doresc!
0
05-11-2008, ora 11:23
simonasintimbrean
Nu este medic/terapeut
simonasintimbrean
multumesc pentru rasp.
0
06-11-2008, ora 09:53
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
pe langa sfaturile lui se_ma_k, sfaturi ce au dat rezultate uimitoare atunci cand au fost respectate, sugerez sa mergeti la farmacie si sa luati un complex de vitamine B(neaparat sa contina vitamina B1care este un bun antiinflamator la nivelul sistemului nervos central) si Mumio.
De asemenea in fiecare dimineata exercitii de respiratie:trageti adanc aerul si dati lent afara circa 5-10 minute.rolul acestor exercitii este de oxigenare, stimularea circulatiei sanguine prin efect mecanic cardio-pulmonar si hranirea eficienta a celulelor.
0
06-11-2008, ora 13:51
simonasintimbrean
Nu este medic/terapeut
simonasintimbrean
multumesc pentru rasp si sfaturi...
crede-ti ca mai este indicat sa iau vitamine? am luat o perioada de 15 zile multivitamine cu eliberare retard producator Doppelhertz.
Tot de la Doppelhertz am vazut ca exista si B-komplex&acid folic (b1, b2, b6, b12, acid folic).
Ce perioada ar fi indicat sa iau acest complex de vitamine B?
Cred ca intre timp m-am ales si o oarecare senzatie de frica.
0
06-11-2008, ora 21:57
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
Avand in vedere forma retard ar trebui sa fie suficient.important este cum te simti dupa tratament.Asemenea si in cazul complexului de B-uri.
Probabil ca datorita senzatiei de frica a decis dr sa-ti prescrie Xanax.
0
06-11-2008, ora 23:11
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Sindromul vestibular este un sindrom clinic, deci diagnosticul se stabileste prin manevre clinice- poate nu doar reflexe, dar in tot cazul- doar manevre clinice. Sindromul vestibular poate fi central sau periferic- si tot prin manevre clinice se poate stabili cu un mare grad de certitudine daca problema este centrala sau periferica.
Nu stiu unde ati citit ca tanakanul nu se poate asocia cu antidepresive...eu nu sunt neurolog dar sunt aproape sigur ca nu este reala afirmatia Dvs.
Pramistar si xanax s-au dat ptr distonie neurovegetativa- de asemenea un diagnostic clinic.
Pomeniti mai sus de senzatia de frica- asadar...exista si oaresice manifestari psihogene pe care neurologul le-a tratat cu medicamente, nu le-a ignorat.
Daca totusi nu aveti certitudinea ca e doar atit- puteti sa mergeti mai departe cu investigatiile: RMN cerebral, Echo Doppler de carotide si artere vertebrobazilare. Desigur, daca neurologul nu a considerat necesar, trebuie sa stie el de ce, dar omul are tot dreptul sa faca investigatii si la propria cerere.
0
17-02-2010, ora 16:13
maria 34
Nu este medic/terapeut
maria 34
Buna ziua.Am 34 ani si am ameteli si dureri de tample nustiu de unde vin dar daca ati avut sfatuitima si pe mine.Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.