ameteli - pierderea echilibrului

03-09-2008
margaret
Nu este medic/terapeut
margaret
buna ziua tuturor membrilor ai acestui forum.si eu am o problema asemanatoare cu problemele multora dintre voi.acum 5 ani in timp ce eram garvida(luna a 7-a) mi s-a declansat o criza de vertij incat o zi intreaga casa s-a invartit cu mine si vomitam ori de cate ori incercam sa ma ridic.a trebuit sa stau toata ziua in pat cu ochii inchisi pentru ca aveam impresia ca se roteste totul in jurul meu.nu am urmat tratament medicamentos fiind gravida.incet, incet am inceput sa merg singura cu teama insa de a nu-mi pierde echilibrul.la ceva timp dupa ce am nascut, adica dupa vreo 5 luni de la declansarea vertijului am inceput sa merg la diversi doctori (neurolog., o.r.l.-ist, endocrinolog ).in cele din urma am mers la psihiatru.de la declansarea verijului indiferent ce as face am tot timpul capul tulbure, o persiune in zona urechilor, uneori senzatia de nod in gat, si senzatia falsa ca ametesc.pentru ca din tot ce am citit ameteala=senzatia de rotire a obiectelor din jur.psihiatrul mi-a recomnadat frontin (pe care l-am luat vreo 2 ani) si rivotril de 2 mg pe care il iau si acum un sfert pe zi.pot sa spun ca starile sunt mai putin suparatoare in sensul ca uneori imi simt capul mai usor, mai putin, , mahmur" sa zic asa.daca stau culcata, sau daca dorm totul e ok.am observat ca atunci cand ma stresez, intru in panica, sunt in perioada menstruatiei, sau la schimbari de vreme starile se amplifica.am uitat sa mentionez ca diagnosticul initial a fost de, , sindrom vertiginos" apoi cel dat de psihiatru de, , tulburare anxioasa".uneori cand mi se elibereaza capul de asa zisa presiune si tulburare simt ca ma gadila ceva in urechi.sunt stari ciudate pe care nu mi le pot explica si care dureaza de 5 ani.intradevar ma simt mai bine acum fata de acum 5 ani dar nu ma simt ca inainte.ce pot sa fac?
mai are cineva simptomele mele?astept un raspuns de la oricine imi poate da.va multumesc !
8 comentarii
0
08-09-2008, ora 00:00
Cori100
Nu este medic/terapeut
Cori100
Draga Mea - m-am gindit sa-ti raspund, deoarece eu trecind printr-o situatie asemanatoare te inteleg foarte bine. Aceleasi simptome si trairi le-am avut si eu cind acum trei ani si ceva am facut acest sindrom vertiginos. Asa cum tu in incheiere spui ca niciodata de atunci nu ti-ai mai simtit capul limpede (astea cel putin sunt doua cuvinte care exprima ceea ce simt si in cazul meu), asa si eu pot sa afirm ca viata mea s-a schimbat de-atunci intr-un fel in care nu mi-as fi dorit niciodata. Pot sa afirm ca nici una dintre activitatile pe care le faceam pina atunci, nu le mai fac cu aceeasi placere fizica, trezitul de dimineata imi da mereu un disconfort la gindul "oare azi cum ma voi simti", am o stare de cvasi alerta aproape permanenta. Nu mi-as fo dorit asa un lucru si il constientizez, dar nu stiu ce sa fac pentru a nu mai simti asta. Nu stiu cine intretine starea asta - o stare de anxietate de sine statatoare data de felul meu de a fi, deci caracteriala sa zic asa, sau frica sa nu mai fac un sindrom (stiind ce groaznic m-am simtit) si atunci acel sentiment intretine un fals vertij? Deci pare a fi o problema psihica. Desi eu in ultima vreme am citit ca americanii au descoperit o noua stiinta medicala, care se numeste psiho-neuro-endocrinologia care as zice eu ca e o stiinta care pina la urma i-a determinat pe oamenii de stiinta sa o creeze, date fiins cazurile acestea, asa zis pe fond neuro vegetativ. Eu cred ca e vorba de o tulburare extrem de subtila, iar pastilele recomandate de meeici trateaza doar simptomele (si poate nici pe acelea) dar nu si cauzele.
Eu nu am facut tratament alopat (asa ca tine) ptr ca nu cred in el. Am fost la neurolog, orl-ist, dar nu am facut un tomograf sau un rmn sa vad daca exista cauze serioase. Am avut in tot acest rastimp perioade si mai bune, dar si atunci cind mi-a fost rau, raul acela parca imi transforma toata fiinta. Nu stiu daca te incalzeste cu ceva stiind ca mai exista cineva cu simptomele tale, dar mia-r placea sa tinem legatura si sa comunicam despre acest lucru. SANATATE MAXIMA!!!!!!!!!!!
0
10-09-2008, ora 00:00
margaret
Nu este medic/terapeut
margaret
Iti multumesc mult Cori100 pentru mesaj.Intradevar cum ai spus si tu, nici eu nu stiu :starea de nervozitate si agitatie imi da starea asta confuza sau starea asta confuza mi le induce pe celelalte. E ca un cerc vicios si nu-mi pot da seama care pe care creaza ca sa incerc sa le controlez.As dori adresa ta de mail sau id-ul de mess sa mai vorbim.
0
02-10-2008, ora 00:00
AMELIA OANA
Nu este medic/terapeut
AMELIA OANA
Salutare Fetelor,

Ma alatur si eu "cercului" vostru; daca stau bine si ma gandesc "ametita" :)) am fost de cand ma stiu, de ex in copilarie daca ma ridicam brusc, in cel mai fericit caz mi se innegrea privirea, iar in cel mai nefericit, ma trezeam pe jos, perioada in care eram inconstienta, nu am stiut niciodata cat dura aceasta dar nu cred sa fi fost mai mult de cateva secunde.

Dar nu de asta va scriu, toate simtomele pe care zici ca le ai Margaret, le simt si eu; din martie anul acesta au inceput vertij-urile iar diagnosticul a fost tot vertij vestibular. De atunci si pana azi am avut vreo 4 reprize de vertij dar in niciuna nu am ajuns sa vomez. Toate s-au produs stand in pat si la intoarcerea capului spre stanga, la mine se manifesta prin faptul ca se invart toate cele. Daca imi aduc capul in pozitie normala, vertijul inceteaza; insa nu asta ma enerveaza cel mai tare, ci starile alea de care vorbesti tu de mahmureala, parca am capul incetosat, nu pot sa gandesc limpede, dupa aceste reprize ma simt...eah imi vine sa vomit, nod in gat, panica, depresie...si ca si tine am observat ca schimbarile de temperatura si perioadele de dinaintea ciclului menstrual sunt cele mai prielnice ca sa spun asa pentru starile astea. Si eu am stari cumplite de panica, mi-am facut fel de fel de investigatii si analize, iau betaserc si am facut si un tratament homeopat care la m-a mai ajutat cat de cat in sensul ca mi-au disparut intepaturile din cap (care cred ca mai degraba au leg cu coloana cervicala) si nu mai am starile de depresie de dinainte.
In momentul in care va scriu ma aflu exact dupa o repriza de vertij, si nu ma simt prea minunat, in plus la mine se pare ca nici coloana cervicala nu e prea OK, am migrene de cand ma stiu si in copilarie am fost un copil bolnavicios (rosu in gat mereu).
Prima data vertijul s-a declansat dupa un tratament prelungit cu antibiotice a unei raceli.
Chestia asta mi-a afectat viata particulara, deocamdata la serviciu nu am avut probleme, in schimb acasa nu am intelegerea pe care mi-as fi dorit-o din partea sotului si pot spune ca s-a cam saturat de starile mele depresive.
Tocmai de aceea am cautat sa nu ma vait prea tare si sa incerc sa ignor cat pot starile astea tinandu-ma ocupata in fel si chip.
E adevarat ca innainte eu am fost o fire tot timpul vesel, mereu pusa pe sotii si glume, un fel de joly-joker cam pe unde ma duceam atrageam si buna dispozitie.
Si acum ii mai "inveselesc" pe colegii de serviciu dar.nu mai e acelasi lucru.
Din cate am citit si m-am documentat cred ca o sa fim nevoite sa traim in "ceata" asta tot timpul si numai prin autosugestie sa incercam sa nu cadem si in alte alea.
As vrea sa vorbesc si eu cu voi, din pacate desi am id de mess nu intru aproape niciodata, nu am timp, lucrez pana tarziu si acasa am un flacau de aproape 3 ani cu care imi umplu tot timpul.

Va pup si daca vreti sa imi scrieti puteti sa o faceti pe oana.istrate@jci.com, as avea nevoie si eu de niste vorbe bune.

Sa auzim de bine si sa dea D-zeu sa ne fie din ce in ce mai bine.
0
14-01-2010, ora 11:10
tom80
Nu este medic/terapeut
tom80
buna ziua tuturor membrilor acestui forum. sunt novice dat fiind faptul ca m-am inscris abia ieri pe forum, insa citesc cu mare atentie fiecare comentariu si discutie pentru ca, de curand, de aprox. 3 luni am si eu cam aceleasi probleme. intr-o seara brusc mi s-a instalat in urechea stanga un tiuit nu foarte puternic dar suficient de agasant incat sa nu ma simt bine deloc. am crezut ca tot omul ca oi fi prins vreun curent, asa ca am asteptat aproape o saptamana. cand am observat ca nu mi se mai amelioreaza deloc situatia am hotarat sa merg la un ORL-ist pentru un control. diagnosticul initial, inainte de a face audiograma, a fost de trauma sonora si hipoacuzie usoara. am facut si o radiografie sinusala si audiograma unde mi s-a spus ca am intr-adevar o hipoacuzie pe frecventele inalte peste 4000 decibeli sau cum s-or fi numit( sa nu radeti de mine daca am gresit cumva). Mi s-a prescris un tratament cu betaserc de 8 mg, 10 injectii cu vit B1, B6 si B12. Am urmat tratamentul insa tot degeaba. Acufenele din cap nu au mai trecut, doar s-au mai ameliorat, adica nu mai suna asa de tare, am pierderi de echilibru, stari de slabiciune(cateodata simt ca pic din picioare, cred ca fac si un atac de panica), senzatie de "nod in gat", respiratie artificiala sau sacadata, imi ia pur si simplu foc capul, transpir si tremur. Cand am observat ca nu imi trece deloc am decis sa merg la un control neurologic. am mers la neurolog, i-am explicat despre ce e vorba si mi-a spus ca simptomele sunt si de la urechea interna fiind afectata de o trauma sonora, dar si ca am un sindrom vertiginos trenant. mi-a dat tratament Betaserc de 24 mg de aceasta data si Nootropil 800mg(tonic cerebral mi s-a sus). am o luna de tratament dar.tot mai am starile acelea insuportabile. mi s-a schimbat viata la 180 de grade. mi-e frica cand ma trezesc dimineata si ma intreb daca o sa-mi mai fie rau in ziua respectiva. incerc din rasputeri sa fiu tare si sa nu le bag in seama, sa nu ma panichez, insa.e f greu. cei care trrec sau au trecut prin asa ceva inteleg cu siguranta.
Multumesc pentru atentie si va doresc tuturor multa sanatate!!!
daca mai aveti informatii despre tratament, comportament...etc, va rog sa le postati sau daca doreste careva sa vorbim pe aceasta tema, nu f placuta, -*
multumesc.


(*modificat de administrator)
0
14-01-2010, ora 13:58
AMELIA OANA
Nu este medic/terapeut
AMELIA OANA
Salut la toti "ametitii" :)), nu va fie teama - nu sunteti singuri !!!!!. Cel mai important lucru este sa va "constientizati" boala si sa incercati sa traiti cu ea. Din 2008 si pana in ziua de azi, pot sa spun ca ma simt mult mai bine, atat de bine incat am avut curajul de 4 luni incoace sa renunt la betaserc 24 pe care il luam de 2 ori pe zi din 2008 incoace. In anul 2009 nu am mai avut nici o repriza de vertij, si doar cateva atacuri de panica. Eu am urmat un tratament homeopat la dl dr Cadar Sorin, de care sunt ffff multumita, am ajuns la el "tarandu-ma" si acum am reusit sa tin capul sus. E adevarat ca mai am perioade in care nu ma simt prea bine, si acea ceata in cap de care vorbiti se simte mai pregnant decat oricand; in special cam cu 10 zile innainte de menstruatie, la schimbari bruste de temperatura.samd. Putere mi-a dat si baietelul meu de 4 ani - ocupandu-ma de el timpul trece si nu mai dau asa importanta la anumite simptome -.

Va urez sanatate si puteti sa-mi scrieti
0
17-01-2010, ora 12:09
toderescu mona
Nu este medic/terapeut
toderescu mona
ce tratament ai urmat?am aceeasi problema si eu sunt plecata din tara si nu am posibilitatea merg la un doctor.ajuta ma cu denumirile pastilelor ce le ai luat..am si eu ameteli de vreo 5 ani.am urmat un tratament prescris de un neurolog in urma cu vreo 3 ani dar nu mai retin numele pastilelor si felul cum le luam.stiu doar ca era si tanakan...ajuta ma...
0
18-01-2010, ora 21:40
ungar delia
Nu este medic/terapeut
ungar delia
salut tuturor ametitilor ca mine. sunt delia si de 3 ani sufar de aceste ameteli. am umblat peste tot si toata lumea mi-a spus ca sunt sanatoasa dar eu abia ma tin pe picioare. de la neurolog mi-a spus ca este o oboseala acumulata, apoi mam internat la medicala unde mi-a dat un tratament care temporar ma scapat de ameteli [cit l-am luat] si dupa 11 ani am ramas insarcinata dupa tratamentul de ameteala. acuma dupa 3 ani am inceput sa merg la doctor pentru ca ma simt din ce in ce mai rau[mai ales cind se schimba vremea sau la ciclu]. prima faza am mers la un doctor orl care mi-a dat reteta cu un biletel cu cabinetul lui privat sa merg acolo unde urma sa imi faca infiltratii in cap 3 saptamini iar pretul era de la 21milioane in sus, bani pe care nu ii am. pe 19 am o programare la ochi si doctorul meu de familie mi-a dat de pe reteta ce crede el ca e mai bun pentru simtomele mele[betaserc antiinflamatoare si analgezice iar dupa 2 saptamini daca nu ma simt bine imi va da si o trimitere la medic neurolog. nu imi prea pun mari sperante in doctori dar am sa incerc. ce e mai grav e starea de frica care sa instalat in mine, ca durerile le suport. ce va mai pot spune ca eu si cind misc capul ametesc foarte tare si nu e o stare placuta ci una cu inmuierea picioarelor. ce cred eu ca e ? e o nevralgie puternica ne tratata pentru ca la coloana nu mi-a gasit nimica. a apropo la orl mi-a spus ca e nevralgie de arnold cu sindrom vertiginos. multa sanatate si daca gasiti un remediu datimi de stire; -*


(*modificat de administrator)
0
19-01-2010, ora 09:45
AMELIA OANA
Nu este medic/terapeut
AMELIA OANA
Salut Mona,

Nu am ce denumiri sa iti dau penru ca sunt niste bilute (gen osscilococcinum) si nu le-am achizitionat din farmacii, ci de la cabinetul dlui dr. Ce pot sa iti spun este insa ca homeopatia este veche de cand lumea si ea se practica peste tot, deci ar trebui sa se practice si in tara in care te aflii tu.
Pentru Delia, nu vreau sa te dezamagesc, insa si eu m-am "cautat" peste tot si degeaba, infiltratii nu am facut, in schimb de vreo 3 ani fac fizioterapie macar 1/an pentru coloana cervicala (o alta posibila cauza pentru ameteli) si toate cumulate, la care se adauga in principal moralul meu pe care mi-l sustin singura ma ajuta sa ma simt mai bine - ca si voi am aceleasi stari de discomfort in periaoda apropriata menstruatiei si la schimbarile climaterice. Un lucru de care pot spune insa ca am scapat complet, sunt durerile insuportabile de cap, innainte de tratamentul homeopat aveam niste migrene cumplite, acum ele au ramas doar o amintire urata. Si nu va descurajati, daca o sa cautati mai atent o sa vedeti ca e cumva un fel de boala a secolului, nu suntem cu nimic diferiti fata de fffff multe alte persoane care sufera de aceleasi simptome, parerea mea este ca TOTUL se poat minimiza toate aceste simptome daca incercam sa avem o gandire pozitiva, optimista, ...deci o abordare de invingatori nu de invinsi.
Profit pe ocazie sa o salut pe Cori, La Multi Ani Cori, si voua tuturor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •