ameteli, dureri de cap, neliniste

11-10-2007
mihaela_buc
Nu este medic/terapeut
mihaela_buc
Buna..nu stiu cum sa incep, acum cateva luni m-au luat niste ameteli, dureri de cap, eram obosita, vroiam numai sa dorm etc..acum au revenit aceste ameteli si stari de rau, greata, dureri de cap, batai de inima, tremurat, batai in stomac, stare de neloiniste..dar acum nici nu mai puteam dormi, eram atat de obosita si 3 sapt am avut insomnii nu dormeam nici ziua nici noaptea...acum dorm cateva ore pe noapte dar la 6 sunt in picioare, iau tratament cu frontin i seara, jum dim si cipralex jum dim...dar parca degeaba, ca tot imi bate inima, tremur, fata parca imi amorteste, si lipsa rabdarii e infernala, nu pot face nimic...abia astept sa vina noapte si sa adorm...atat imi mai doresc..nu stiu ce sa fac..eu faceam de toate, imi placea sa ies la cumparaturi peste tot...acum nici nu pot sa vb la telefon cu prietenii, ce sa mai ma intalnesc...am facut toate analizele tot e bine...am fost si la psihiatru dar in ziua de azi toti nu vor decat sa scape de tine nu sunt interesati daca iti dau schema buna, de unde vina cauza etc...ROG UN MEDIC sa-mi raspunda daca poate..ca nu mai stiu ce sa fac..si sunt ultimul an la facultate, 2 facultati, 2 lucrari de licenta...sunt speriata
11 comentarii
0
11-10-2007, ora 00:00
mihaela_buc
Nu este medic/terapeut
mihaela_buc
tin sa mentionez ca mai am zeci de simptome, dureri musculare, infundat de urechi, dureri in spate etc...
0
11-10-2007, ora 00:00
Kora_G
Nu este medic/terapeut
Kora_G
Draga mea,
mai intai de toate e foarte importanta rugaciunea, increderea in tine si gandirea pozitiva.Ca tratament, iti recomand sa cauti un medic homeopat, sa faci acupunctura si sa te axezi pe tratamente naturiste gen gel aloe, ceaiuri de talpa gastii, sunatoare si mai ales pulbere de verbina.Eu maine incep prima sedinta de acupunctura, cu medicul homeopat am luat legatura si deja fac tratament, de ceaiuri nu iti mai spun ca beau de 3 ani, iar fara rugaciunea nu cred ca as putea depasi anumite momente.Multa sanatate, si ai mare grija cu stresul- cauza tuturot problemelor noastre.
0
17-10-2007, ora 00:00
whiskey
Nu este medic/terapeut
whiskey
Nu sunt doctor, dar ce spui tu seamana cu ceva destul de cunoscut mie: depresie pe baza de burn out...in cuvinte simple...esti foarte obosita si de aceea si un pic depresiva. Repede la psiholog sau psihiatru. Exista si tratament medicamentos, dar psihoterapia e de baza...
0
21-10-2007, ora 00:00
ileana_cons
Nu este medic/terapeut
ileana_cons
Buna ziua, Rox_ryanna,
Nu trebuie sa renunti sa cauti schema de tratament ideala pentru tine. Daca asta e singurul tratament psihiatric pe care l-ai incercat, trebuie sa stii ca, de exemplu, din clasa Cipralexului sint multe, multe alte produse care pot fi incercate. Nu se stie de ce, dar din aceeasi clasa, cineva raspunde f bine la un medicament si mai putin bine la un altul. In legatura cu frontin-ul: de asemenea daca nu te impaci bine cu el, poate fi schimbat cu altceva. Mai ales in cazul lui, nu este o idee buna sa continui tratamentul pt o perioada indelungata - citeva luni de exemplu-, e preferabil sa il alternezi cu altceva. Asa ca, sugestia mea: adreseaza-te unui psihiatru, care sa iti schimbe tratamentul de acum, daca e ineficient pt tine. Dar, o singura precizare: Cipralexul are nevoie de citeva saptamini ca sa isi intre in actiune, asa ca daca de-abia ai inceput tratamentul mai asteapta.
In afara de toate acestea, daca am inteles bine si esti in ani terminali cu 2 facultati si 2 licente, este explicabil ce ti se intimpla; este foarte posibil ca toate problemele sa dispara dupa ce termini cu stressul asta. Pina atunci, poti sa beneficiezi de putin ajutor de la tratament, sau chiar sa apelezi la psihoterapie, in functie de posibilitatile financiare...
In cazul tau o problema importanta este insomnia- probabil ca trebuie sa ai randament destul de inalt ca sa faci fata cu scoala. Asta e greu in general pentru oricine, dar pe fondul oboselii e cu atit mai greu. Asa ca data viitoare cind te duci la psihiatru, explica-i situatia ta si insista pe faptul ca ai vrei sa te odihnesti mai bine noaptea. Si in cazul asta sint o multime de posibilitati de tratament. Ai sa gasesti una care sa te ajute.

Multa sanatate si succes cu tot ceea ce vrei sa faci,
Dr. Ileana Constantin
Medic rezident psihiatru
0
26-10-2007, ora 00:00
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Buna,

daca nu ai rabdare sa faci ceva pentru tine, si nu ai stare fiindca si licentele iti bat la usa, acorda-ti cel putin o intalnire (de evaluare) cu un psihoterapeut (bun) de la tine din oras.

E vorba de a-ti regasi un ritm propriu pe care dintr-un motiv sau altul l-ai ignorat la un moment dat, si de a redefini prioritatile din viata ta care pare ca se va complica putin anul viitor...

Toate cele bune,
Andrei
0
26-10-2007, ora 00:00
mihaela_buc
Nu este medic/terapeut
mihaela_buc
asa e..dar daca ar fi macar alea..dar cauza pb mele sunt niste pb in familie, niste neintelegeri intre parinti..eu suferind cel mai mult...mami bolnava si ea, tati plecat departe..asta e cel mai greu...cu scoala o duceam bine..dar astea de 5 ani ma omoara...
0
27-10-2007, ora 00:00
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Rox_ryanna, ce esti tu dispusa sa faci pentru tine ca sa te ajuti in situatia actuala?
Nu vreau sa te descurajez, insa tu stii bine ca aceste probleme nu dispar de la sine. Cu atat mai mult daca, asa cum banuiesti, au radacini in mediul familial.
Stii ce este mai important decat cele 2 licente? Sanatatea ta, calmul si linistea ta! Nu crezi ca meriti sa investesti in tine cel putin la fel de mult ca in scoala?
Cauta un psihoterapeut cu care sa poti aborda si cauzele. Rezultatele le vei constata singura.
0
21-01-2008, ora 00:00
corny
Nu este medic/terapeut
corny
salut!
ai aflat care a fost problema? imi poti spune daca s-a rezolvat si cum?
merci
0
31-03-2009, ora 14:39
valentina.c
Nu este medic/terapeut
valentina.c
Buna ziua! Te rog frumos, mihaela sa imi spui daca ai reusit sa rezolvi problemele. Si eu ma aflu in aceeasi situatie ca tine, sunt an terminal la 2 facultati, iar stresul este destul de mare, mai ales ca am o fire predispusa la stres, mult stres. De 3 zile ma simt foarte foarte rau, eu am mai multe probleme de sanatate, dar nu acelea sunt cauza de aceasta data. Am programare la un medic homeopat pe 10.aprilie, dar pana atunci mai sunt 2 saptamani si nu pot rezista in acest ritm...

Astept un raspuns din partea ta...
0
14-11-2012, ora 14:26
euflorentin
Nu este medic/terapeut
euflorentin
Buna am dureri de cap ameteli mai ales noaptea sunt foarte obosit am o stare de moleseala ma pun sa dor, dar nu pot.ce sa fie?
0
16-11-2012, ora 03:38
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Buna, problemele in acest caz sunt de natura psihosomatica. Sunt stari complexe pe fond de stres cum bine spui, "probleme de familie"

Euflorentin, poate fi vorba de mai multe lucruri. Ameteala este in general un efect de suprasolicitare, evita sa depui efort inainte de somn si incearca sa pastrezi aceeasi ora pentru culcare si trezire.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul