ameteli, ureche ce pulseaza si tiuit in urechi

23-05-2014
cora40
Nu este medic/terapeut
cora40
buna ziua, dl. doctor va rog frumos un sfat si pentru mine, am un tiuit in ambele urechi, urechea stanga imi pulseaza-parca imi aud pulsul in urechea stanga, am ameteli aproape in permanenta, dureri de cap doar din cand in cand si usoare palpitatii la inima dat tot asa din cand in cand. de 4 luni sunt pe tratament de la medicul neurolog (betaserc, tanakan, neuromultivit, ca, mg si d 3) dar ameteala nu cedeaza, am si un usor dezechilibru la mers- nu tot timpul, zici ca, calc pe nori, cap greu infundat nu stiu cum sa ma exprim, acum 4 zile medicul neurolog mi-a schimbat medicamentatia (actovegin, cavinton, cebrium, betaserc) si dupa 4 zile m-am simtit si mai rau azi l-am sunat si mi-a spus sa revin la primul tratament. in cele 4 luni de cand m-am trezit cu aceste simptome, am fost si la cardiologie, inima este ok, oftalmologie, mi s-au dat ochelari de o luna dar in rest sunt bine fund de ochi si am mai facut ceva nu imi amintesc, parca tensiunea oculara si ambele sunt bune, orl- audiograma si tot restul bune, doamna de acolo m-a trimis la rmn-angio rmn si a iesitok(fara elemente patologice decelabile la examinarea rmn cerebral, angioRM ), am facut si CT- a iesit normal, la raze au gasit o usoara spondiloza la 3 vertebre pt care am facut proceduri 12 sedinte, analize la singe sunt ok au spus ei chiar daca mi-a iesit vsh-29(normal fiind 2-10) si fibrinogenul 4, 9 maxim fiind 3, 5 dar au spus ca sar putea de la inflamatie ai precis spondiloza, restul analizelor sunt bune, toate colesterolul la limita am 230- limita fiind 240. un sfat va rog cum as putea sa scap de aceste ameteli sa fiu eu cea dinainte am 45 ani, 80 kg, 1, 65 cm, tensiunea 12 cu 8 -13 cu 8, am ajuns de 4 ori la urgenta(de 3 ori in ianuarie in decurs de o saptamana si acum 2 saptamani odata)unde mi s-au facut perfuzii apoi mi-au dat drumul acasa si sa urmez tratamentul neurologului. am fost o persoana sanatoasa si nu am prea mers la doctor pana acum- un sfat va rog si multumesc anticipat. (va rog sa ma scuzati pentu exprimare si greseli gramaticale)
11 comentarii
0
23-05-2014, ora 21:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din cele descrise.. NU prea vad cauze locale.. pentru aceste ameteli
cauza poate fi Hormonala sau renala
deasemenea din alimentatie trebuie excluse complet Lactatele, produsele din comert cu condimente si grasimi.
folositi pastile sau tinctura de paducel adaugator la tratament
de unde sunteti?
0
23-05-2014, ora 21:28
cora40
Nu este medic/terapeut
cora40
Multumesc din suflet ca mi-ati raspuns atat de repede, sunt din Constanta, de doua luni sunt pe regim nu mananc decat legume crude sau fierte, carne de pui fara pielita, fructe si da nu pot trai fara iaurt si chefir mananc aproape zilnic, dar daca este nevoie renut la el, in momentul de fara iau tanakan 3 pe zi, betaserc 2 pe zi, cebrium 1 pe zi si centrum le la A la ZN 1 pe zi, am in casa tinctura de paducel si voi incepe sa iau din acest moment, de treaba hormonala si renala cum trebuie sa procedez analize sau ce? Va multumesc din nou anticipat pt rabdarea de care dati dovada, sa va dea Dumnezeu sanatate.am uitat sa precizez ca am spasme musculare, la muschi picioarelor, la fese, la muschii spatelui, si cateodata si la pleoapa ochiului.
0
23-05-2014, ora 21:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. trebui sa renuntati absolut la toate lactatele
legumele pot fi consumate si crude
faceti un consult la ginecolog si ecografie pentru rinichi...
0
24-05-2014, ora 14:40
cora40
Nu este medic/terapeut
cora40
Dl. doctor cand spuneti lactate este inclusa si branza? La ginecologie am fost acum o luna si sunt ok, am sa fac un eco si la rinichi, credeti ca aceasta ameteala poate fi si de la ceva probleme la rinichi? Stiti cumva de la ce ar putea fi spasmele musculare, nu le am in permanenta dar le simt de cateva ori pe zi(3-4/zi), va multumesc pt intelegerea acordata
0
28-05-2014, ora 11:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. si branza trebuei exclusa
are prea mult calciu care organismul Dvs.. nu.l mai asimileaza
calciul se ea din Legume si e suficient
Crampele pot fi de la lipsa de magneziu, potasiu..s.a
0
28-05-2014, ora 11:26
cora40
Nu este medic/terapeut
cora40
Multumesc frumos pt raspuns, renunt la tot numai sa ma fac bine si sa scap de ameteli, luni dimineata am ajuns la urgenta, ca de obicei perfuzi, analize sange si urina( dupa de ore si-au dat seama ca au pierdut proba de urina si nu am mai vrut sa dau alta, stateam deja de 6 ore la ei) si diagnostic- sindrom vertiginos acut si sa urmez tratamentul vechi dat de medicul neurolog. Va mai deranjez cu o intrebare, este posibil ca aceste stari de rau sa fie de la spondiloza cervicala si mar ajuta acupunctura ? Ieri la insistenta unui medic am facut si o ecografie doppler cervico-cerebrala care a iesit ok. Totul bine pacientul lat(glumesc si eu), multumesc pt timpul acordat
0
28-05-2014, ora 11:38
cora40
Nu este medic/terapeut
cora40
Am uitat sa mentionez un lucru, de vreo saptamana am ameteli inclusiv cand stau intinsa in pat cu capul drept, simt ca ma doare usor mai sus de ceafa, pana in crestet si parca se stranguleaza ceva acolo si incep ametelile, dupa care misc capul ori stanga ori spre dreapta si mai cedeaza din ameteala
0
28-05-2014, ora 12:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
totul este de la Kg.. si fapul ca sunt depuse grasimi si pe vasele sangvine si le ingusteaza.
0
14-06-2014, ora 15:46
cora40
Nu este medic/terapeut
cora40
revin dupa 3 saptamani, sunt disperata, simptomele sunt aceleasi, nu cedeaza ameteala de nici un fel, simt capul greoi, imi tiuie urechile parca si mai tare, nu ma odihnesc noaptea, tin regim draconic de aproape doua luni jumatate si nu se cunoaste nici o ameliorare, intre timp am mai consultat un neurolog, al cincilea, tratament ; betaserc, tanakan si magne B6, deja ficatul imi face probleme iau tratament de 5 luni. peste 6 zile ar trebui sa plec intr-un mic concediu pe care il astept de un an si sincer mie frica sa plec la drum cu aceste stari de rau. ce pot face????????????un mic sfat, va rog si va multumesc anticipat, scuze pt greselile gramaticale, si vederea imi este in ceata.
0
15-06-2014, ora 11:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.. inlocueste tanacanul cu Stugeron 3 pe zi
2 NU mai pronunt acuvantul REGIM
este UN NOU stil de viata
cu mancat sanatos cate putin de 4-5 ori pe zi
si hidratare corecta
altfel nu reusesti nimic daca bagi organismul in stres permanent
0
16-06-2014, ora 12:12
cora40
Nu este medic/terapeut
cora40
multumesc din suflet pentru sfatul dumneavoastra, voi inlocui tanacanul sper sa functioneze, va voi tine la curent, sa aveti o zi frumoasa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.