ameteala si tiuit in urechi

12-11-2009
iulia_bulina
Nu este medic/terapeut
iulia_bulina
Buna seara! Am 27 de ani si in urma analizelor as putea fi declarata sanatoasa, insa am o problema care nu-mi da pace. De obicei se intampla cand sunt obosita. Este vorba de o senzatie ciudata, eu ii zic ameteala dar nu se invarte nimic, senzatie e ca si cum mi s-ar imuia picioarele, (senzatia de a trece la la mersul pe ceva solid la mersul pe burete.cam plastica descrierea, dar altfel nu gasesc un mod de a explica), dupa cateva reprize care dureaza o fractiune de secunda fiecare, incepe sa-mi tiuie urechea dreapta. Este o senzatie ingrozitoare.Uneori se intampla sa am si palpitatii dupa. Totul a inceput dupa ce mi-a fost indepartat un dop de ceara din urechea dreapta destul de mare. Nu stiu daca au legatura cele 2. Mentionez ca la analize singura problema a fost magneziul, care e la limita inferioara, deasemena nu stiu daca are vreo legatura. Medicul de familie mi-a dat tratament numai aspacardin ca sa regleze magneziul, dar si un antistress( pe care trebuia sa-l aleg eu), dar pe acesta nu l-am luat. Scuzati-ma pentru atatea detalii dar nu inteleg legatura si de aceea am incercat sa va dau cat mai multe detalii.

multumesc mult pentru timpul acordat!
127 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›
0
13-11-2009, ora 09:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca ai o problema cu circulatia cerebrala.
verifica ce tensiune ai.( dac e mica.. tre sa ei Ginseng)
Verifica coloana cervicala.
iti recomand Tinct. de valeriana 30 pic la 8 ore
ceaiuri de paducel.. care normalizeza circulatia.
dac nu se normalizeaza.. mergi pentru investigatii la neurologie + fund de ochi la oftalmo.
0
13-11-2009, ora 17:13
iulia_bulina
Nu este medic/terapeut
iulia_bulina
tensiunea de cate ori mi-am luat-o este buna, asa zice medicul...de obicei este 12.8, o sa iau ceaiurile pe care mi le-ai recomandat. va multumesc mult pentru raspuns. Voi face si investigatii neurologice! ceaiurile si tinctura pot sa le iau si daca am tensiunea 12.8?
0
13-11-2009, ora 23:56
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
si eu am o problema de foarte mult timp de vreo 3 ani ma chinui cu tot felu de simtome cel mai mare si care ma deranjeaza si ma sperii sunt durerile in partea inimi si in piept, ameteala continuu, stari de slabiciune, oboseala, somn agitat, stari de agitatie, amortirea mainilor, senzatia de a nu avea suficient aer, frica de a pleca neinsotita afara din casa am 31 de ani , 64 de kg am mers la mai multi doctori dar fara prea mare rezultat am facut analize, ekg, ecografie la inima, ecografie interna , radiografie la plamini, holter, inima monotorzata 7 zile am facut de mai multe ori si in romania si aici la londra unde sunt si acum toate de fiecare data mi-au iesit bune, in afara de magneziu si calciu ionic un pic sub limita in romania doctorul cardiolog a zis ca am o nervoza cardiaca si mia dat metropolol si xanax, aici in londra miau dat doar proponalol dar fara rezultate eu tot am aceste dureri , e posibil ca aceste dureri sa fie pe fond nervos. multumesc va rog sa imi raspunde-ti
0
14-11-2009, ora 16:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sigur e pe fond nervos!
Trebue sa investighezi coloana vertebrala !
sa faci un consult la un medic Homeopat.
sa cauti unmedic care practica acupunctura si sa faci o consultatie la el.. cu siguranta are cu ce sa te ajute mai mult decat preparatele care le administrezi acum!
0
15-11-2009, ora 00:29
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
multumesc din suflet pt raspuns ma-ti mai linistit daca spune-ti ca aceste dureri sunt pe fond nervos , radiografie la coloana am facut si mi-a iesit o usora spondiloza dar doctorul a zis ca e ok si nu mi-a dat nimic pentru asta, dar consult la un medic homeopat nu am facut niciodata, si iau ca mg si zn dar fara prea mare folos , am inteles ca produsul kalmag este foarte bun pt. aceste stari stiti ceva despre el sau omega 3., , , va multumesc inca o data
,
0
16-11-2009, ora 09:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
preparatele sunt bune..
numai fiecare in cazul lor.. si nu se potrivesc la toata lumea.
citeste atent instructiunea!
dar mai bine m ergi al medic sa.ti recomande
0
16-11-2009, ora 12:51
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
multumesc frumos asa am sa fac dar problema e ca doctorii din marea britanie nu sunt cu medicamentele si nu stiu ei sa prescrie vitamine sau calciu daca analizele au iesit bine , dar am sa incerc sa vad ce zic merg la ei de un an si ceva cu durerile astea si in afara de proponalol nu mi-au dat nimic spun ca sunt sanatoasa si nu am nevoie de tratament, dar pe mine ma doare si ma-m saturat de durerea asta va multumesc frumos.
0
16-11-2009, ora 12:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un homeopat sigur este acolo si o sa poti discuta mai multe!
0
16-11-2009, ora 19:25
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
ok o sa caut sa vad poate ma ajuta, multumesc pentru sfaturi
0
14-01-2010, ora 01:19
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
buna domnule doctor ce parere aveti despre vaccinul asta si despre gripa noua este bine de facut sau nu , e posibil sa aiba reactii adverse ? multumesc multa sanatate
1
18-01-2010, ora 20:49
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
de citeva zile am intepaturi la inima , care ar fi cauza , lipsa de ca , mg ceva mam saturat de simtome sau e posibil sa fie tot pe fond nervos?
0
18-01-2010, ora 23:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
intepaturile in inima cel mai des sunt de la o circulatie proasta sangvina( sau stres sau depuneri pe vase)
Valeriana.. este un bun calmant si miorelaxant.
0
19-01-2010, ora 17:04
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
multumesc pt raspuns am luat un extraveral si mi-a trecut nu am mai simtit intepaturi , dar cum sa fac sa scap de aceste dureri in piept in partea inimii si uneori razbate in spate si ma doare rau ma trezeste si din somn asa de rau doare si intru in panica ma sperii ca ma gindesc daca patesc ceva. muta sanatate
0
20-01-2010, ora 10:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o sa continui cui Valeriana cam 3 saptamani.
in acest timp tii regim alimentar.. fara grasimi, porc, piele gaina, cascaval, smantana.
folosesti Omega 3 cate 2 la 8 ore 10 ziel si 1 la 8 ore pana la 3 luni
ceai de paducel sau tinctura !!!
0
26-03-2010, ora 18:32
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
buna ziua, din nou am o problema de ceva timp ma comfrunt cu dureri de cap continuu nustiu care e cauza si ce asa putea face va rog sa imi raspunteti care este cauza e o durere de cap care ma stringe ma inferbinta ma infurnica etc. parca si vederea mi-o tulbura uneori, imi amorteste capul cite o jumatat ma apasa in crestet se lasa in parti dar persista cel mai tare dupa cap parca de acolo pleaca si ma tulbura asa. va multumesc multa sanatate
0
27-03-2010, ora 19:36
andreaea
Nu este medic/terapeut
andreaea
Buna ziua, dl dr Flueraru. De o saptamana, am probleme cu urechea dreapta, in sensul ca nu mai aud bine cu ea. Am fost la ORL, am crezut ca am vreun dop de ceara, sau altceva in interior. Doamna doctor mi-a zis ca urechea e curata, si ca am o rinita, din cauza careia mi s-ar fi deplasat putin timpanul(nu am mai auzit asa ceva), si mi-a prescris fluimucil, claritine, timp de 10 zile, una pe zi, si bixtonim xylo( care, din ce stiu, nu se da la rinita, poate gresesc, folosirea lui mai mult timp ducand chiar la rinita). Oricum, am inceput sa iau fluimucil si claritine, bixtonim nu(fac bai de abur), dar problema e ca acum am un tiuit continuu in ureche, care ma zapaceste, initial nu stiam ce se aude langa urechea mea. Precizez ca nu am nici o durere, doar ca simt ca imi scade tot mai mult auzul. Va rog sa ma indrumati cu niste teste, analize, sau ce anume trebuie sa fac(audiograma, timpanograma, sau ce anume)? Sunt din Mangalia, avem un singur doctor orl, din pacate, dar ma voi orienta spre Constanta.
Multumiri anticipate, domnule doctor!
0
27-03-2010, ora 20:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
marhila
Foarte draguta intrebarea TA.. dar cum crezi ca cineva isi poate face o parere fara sa stie ceva despre tine, Varsta, inaltime Kg, tensiune arteriala. probleme cu inima, coloana cervicala, probleme ORL.. si asa mai departe
sunc acm 100 de boli care dau dureri de cap !!
trebue sa luati pe rand ORL. oftalmo, reumatologie, neurologie si sa vedeti unde e problema !!!
0
27-03-2010, ora 20:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Andreaea
DA.. trebue neaparat sa mergi sa faci Audiograma si timpanograma.. atunci o sa stii corect ce tratament trebue sa urmezi !
0
27-03-2010, ora 23:51
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
am 32 de ani, 64 de kg, inaltime 1 , 67, tensiune nu am uneori o am cam mica, probleme cu inima nu am facut eco, ekg, test holter monotorizata inima o saptamina, tensiunea 24 de ore, toate sunt ok si nu leam facut numai odata de mai multe ori sunt bune, analize la singe ok, doar calciu la limita si magneziu si o usoara spondiloza, la urechi am facut 2 teste la fel e ok, la ochi ok, acum 4 ani am fost diagnosticata cu o stare de anxietate si asta vara cu o nervoza cardiaca ca am dureri si in piept si in partea inimii si multe alte simtome, ameteli, etc. multa sanatate
0
28-03-2010, ora 15:25
andreaea
Nu este medic/terapeut
andreaea
Multumesc frumos, dl.doctor pentru raspuns. O alta rugaminte din partea mea ar fi daca ati putea sa imi recomandati, in cazul in care stiti, un medic orl din Constanta. Stiu ca ar trebui sa fiti impartial, dar stiti ceva despre dr. Loghin Victor sau un alt doctor la care sa meg cu incredere?
Multumesc anticipat, si o zi buna!
0
28-03-2010, ora 16:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
marhila
faci 10 zile pe luna tratament cu Ginseng 1 fiola dimineata, Tinct. de Valeriana 30 pic la 8 ore.
tratament local, masaj cu creme antinflamatoare la coloana cervicala.
Urmariti corelarea durerilor de cap cu probelmele hormonale( ciclul sau ovulatia )
0
29-03-2010, ora 18:48
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
multumesc pt raspuns, e posibil sa fie pe baza hormonala ca am observat ca durerile astea de cap au aparut dupa ce mi-am pus sterilet si in perioada in care am ciclul apar si durerile de cap dar am sa urmaresc, mai amanuntit, am avut si o perioada foarte stresata si ma foiesc niste simtome de ma sperie uneori imi amorteste o jumatate de cap uneori cu obraz ma stringe imi stringe pielea capului ma furnica ma doare dupa cap si ma ia niste ameteli de nu vad bn, e posibil ca nervii sa imi dea asa mari probleme doar din cauza sistemului nervos, sunt si foarte fricoasa ma sperii din orice.multumesc multa sanatate
0
31-03-2010, ora 11:51
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
buna asa mi se infunda urechile si urechea stinga imi tiue pt citeva secunde dupa aia mi se infunda si ma ia ametelea care persista continuu, tot timpul si ma doare dupa cap oare sa fie de vina si vremea de aici ca ploua tot timpul presiunea atmosferica va rog sa imi raspundeti, multa sanatate
0
31-03-2010, ora 12:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
l;uativa o tensiune
daca e mare.. mergeti la medic
daca e mica luati ginseng si sermion
0
01-04-2010, ora 13:21
Enidia
Nu este medic/terapeut
Enidia
Am ametele puternice in timpul somnului.
Nu stiu ce sa mai fac.
Ajutor!!!!!
0
01-04-2010, ora 13:22
Enidia
Nu este medic/terapeut
Enidia
ERATA
Am ameteli.
scuze!
0
01-04-2010, ora 21:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca se invarte tavanul si lucrurile din jur cu tine.. tre s amergi la ORL
daca e o ameteala fara vertij.. mergi la neurologie, verifica Tensiunea arteriala.s.a.
0
06-04-2010, ora 11:23
Enidia
Nu este medic/terapeut
Enidia
Va multumesc pentru raspuns.
Problemele mele sunt mai complicate si cred ca trebuia sa detaliez.
Am un tiuit permanent in urechea stanga(tinitus).de aprox. 4 ani.
Am facut investigatii ORL SI NEUROLOGICE. Rezultatele au fost bune (conform medicului de familie), dar tiuitul nu dispare. Mai nou, au aparut aceste ameteli in timpul somnului (se invarte totul cu mine).
Nu stiu cum sa mai procedez. Tensiunea arteriala...12, 6; 13.7 si foarte rar 14, 7...
Nu consum alcool, sare, grasimi, dulciuri.
Un singur "lucru nepermis" fac.FUMEZ
Scuze daca v-am plictisit, dar trebuia sa spun totul.
Va multumesc!
0
06-04-2010, ora 21:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
normal ca trebuea sa spui totul, cat mai amanuntit din prima.
este o problema de ORL.
tine de urechea interna.
trebue sa faci o investigatie serioasa a urechii interne la ORL BUcuresti ( clinica Urechii) sau Iasi Spitalul de recuperare.
aici au aparate speciale ( POSTUROGRAF)
unde se poate diagnostica problema urechii interne
0
07-04-2010, ora 14:21
Enidia
Nu este medic/terapeut
Enidia
Va multumesc pt. promptitudinea raspunsului, d-le doctor!!!!
Promit sa va urmez sfatul si.eventual, sa va informez (tot aici) in ceea ce priveste rezultatul investigatiei.
Multumesc mult si Hristos a inviat!!!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns
127 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.