ameteala si dureri in piept

18-06-2010
Mihai_FCD
Nu este medic/terapeut
Mihai_FCD
buna ziua am si eu o problema de 1 luna de zile am niste ameteli cumplite si ma apasa cv in ceafa si in zona nasului am fost la ORL is si mi sa zis ca am o sinuzita lombara pe partea dreapta am laut ciprinol si betaserc apasarile din zona cefei si nasului au disparut dar am ameteli in continuare dar nu la o intensitate asa de mare in schimb durerea a coborat undeva in gat iar acum undeva in piept pe partea stanga si a coborat in jos in spate apoi sa mutat in dreapta undeva in piept si iar a coborat in jos si cateodata am intepaturi am facut cred 10 ekg uri am laut ketonal si mydocalm pt nevralgie intercostala am facut glande tioride ct cerebral la care nu a mai iesit sinuzita am facut toate analizele la sange nu a iesit nmk, un dopler care a iesit perfect am fost si la cativa psihiatrii care mi au prescris niste calmante la care am renuntat pt ca atunci cand le luam ma moleaseau foarte tare si ameteala se accentua incat nu mai putea sa merg iar apasarile in zona pieptului le aveam in continuare cred ca am avut si niste atacuri de panica nush sigur daca asta a fost cert este ca mia batut inima foarte foarte tare cam 30 de secunde timp in care nu m am speriat am stat foarte calm si a trecut chiar nu am fost panicat deloc dar acum ma gandesc ca poate nu a fost atac de panica ca eu nu eram panicat tin sa mentionez ca durerea nu se opreste deloc dar este oscilanta cateodata o simt rau de tot si cateaodata la intensitati mai mici plus ca am o vena undeva pe frunte in aprtea dreapta care imi zvacneste non stop se vede si in oglinda si este concomitenta cu pulsul si cateodata simt o incordare in cap si in vene aseamanatoare ca atunci cand citesiti o carte cateva ore acea senzatie in care simti ca iti bubuie capul a si ar mai fii cv atunci cand stau pe spate daca ma apas pe burta simt ca ma doare in partea dreapta undeva in jos ma inteapa mai mult si simt ca se umfla cv doctorul meu de familei zice ca nu este nmk grav iar in ultima luna am slabit in jur de 10 kg inainte sa ma duc la am aceste dureri ma duceam foarte mult la sala si laum multe suplimente nutritive (creatina proteine) in doze mult mai mari decat cele inscrise pe ambalaj iar un doctorr mi a zis ca este normal sa slabesc asa de mult pt ca elimin substantele acealea se paote sa am cv la plamani am fost la un doctor care a zis ca nu ar fii necesar sa mi fac cv la plamani pt ca ar fii trebuit sa se auda cv atunci cand respir la mn a zis ca se aude perfect si nici nu tusesc nu fumez de o luna nu am mai baut nmk mentionez ca am fost la 2 doctori cardiologi 2 neurologi un endocrinolog 2 ORL isti cativa psihiatrii iar parerile sunt destul de impartite precizez ca durerea nu se schimba daca fac anumite miscari ci ramane constatnta daca se incumeta cnv de specialitate sa citeasca si sa mi spuna o parere este bn venit un doctor a mai spus ca se poate sa imi fii mutat un muschi de la inima si am aceste dureri si intepaturi ameteli pt ca el se asaza la loc iar altul a zis ca se poate sa fie de la stomac si ca daia simt acele chestii astazi ma duc sa mi fac un barium si sa trec pe la oftalmologie ca mi a zis un doctor ca se paote sa am ameteli de la ochi ce analize crede ti ca ar trebui sa mi mai fac sau ce diagnostic crede ti ca am ???????
15 comentarii
0
03-12-2010, ora 01:12
ciolacu.george
Nu este medic/terapeut
ciolacu.george
salut, numele meu e George, am 26 de ani si am aceleasi probleme ca si tine dupa folosirea creatinei, numai ca eu nu am stiut ca trebuie sa consum 3-5 l apa pe zi, intr-o zi la sala cand imi faceam exercitiile, am simtit dintr-o data ca nu pot sa respir si o foarte puternica ametzeala, m-am dus repede am facut un dus rece sperand sa-mi revin, am ajuns acasa iar dupa 2 ora am chemat ambulanta, am ajuns la spital, mi-au facut o multime de teste inclusiv la inima, toate au iesit ok, in afara sangelui care avea nu stiu ce substantza crescuta, m-au tinut toata noaptea conectat la monitor, totul a fost ok, iar dimineata mi-au facut iar analizele la sange, care au iesit bine de data asta, m-au trimis acasa, mi-au zis ca nu am nimic, eu bine nu ma simteam insa imi revenisem putin, dupa 2 zile ametelile s-au intensificat si am fost la o clinica privata, acolo un doctor cardiolog mi-a facut iar nu stiu ce analize la inima si nu numai si mi-a zis, baiatule u nu ai apa in organism, in organe, ma pus sa beau 3-5 litri apa pe zi si mi-a dat niste pastile, dupa o saptamana de tratament ma simteam f bine, dupa alta saptamana am inceput sa ma simt iar ametit, foarte somnoros, dureri in piept, diaree, m-am dus la el iar, mi-am facut iar analizele la sange, au iesit bine, singura problema care a gasito a fost tensiunea mare... acum iau iar niste medicamente insa ma simt ametit si somnoras, fara putere.. daca ai reusit ceva te rog da-mi un raspuns... -*


(*modificat de administrator)
0
03-12-2010, ora 23:03
Mihai_FCD
Nu este medic/terapeut
Mihai_FCD
salut cred ca cel mai bine ar fii sa te duci la un medic internist , dar unul bun sa-i arati ce analize ai facut si el iti va spune c-am ce ar mai trebuii sa-ti faci si unde sa te duci bineinteles pt un consult amanuntit trebuie sa-i dai partea deci dute pregatit , fara bani te apasa de 3 ori pe burta si te trimite cine stie pe unde sa scape mai repede de tn, un sfat util din partea mea ar fii sa nu te mai duci prin urgente pt ca majoritatea de acolo sunt medici rezidenti care nu au o legatura cu medicina te vor trimite saa-ti faci o gramada de analize inutile care or sa te coste o gramada de bani iar unele dintre ele chiar sunt chinuitoare gen eu pt o tomografie am dat 1000 ron iar dupa ce m-au tinut vreo jumate de ora intr-un tub si mi-au spart urechile cu 1000 de bacanituri mi-au spus ca nu am nmk si cand te imti rau chiar nu vrei sa treci prin asa cv , la intrebareata daca am reusit sa fac cv, , sa stii ca la mine starile astea au trecut de la sine dar au durat cred ca vre-o luna nu am laut nici unn fel de pastila pt ca la cate retete si diagnostice aveam chiar nu stiam ce ar fii trebuit sa iau in rest nu pot sa-ti urez decat insanatosire grabnica
0
04-12-2010, ora 01:13
ciolacu.george
Nu este medic/terapeut
ciolacu.george
salut, sa sti k am cheltuit o gramada de bani si in plus nu sunt in romania, deci asta cu doctorii nu stiu ce sa zic, cred k asta ar tre sa fac si eu, sa astept pana kk-tul asta imi va iesii din organism, ms oricum si multa sanatate!!!
0
08-12-2010, ora 00:00
ciolacu.george
Nu este medic/terapeut
ciolacu.george
salut, vroiam sa te mai intreb, am incept sa ma simt mai bine, dar dupa 2-3 zile iar simt ameteli, iar ma simt putin mai bine, si tot asa, vroiam sa te intreb, u ai patit la fel? sau ti-a trecut dintr-o data, multumesc!! si multa sanatate!
0
15-01-2011, ora 14:39
gobly_gob
Nu este medic/terapeut
gobly_gob
Buna ziua. Am 23 de ani si eu aceleasi probleme dupa ce am luat proteine si creatina. Mai intai a inceput cu ameteala cand tineam ochii inchisi. Pur si simplu daca'i tineam inchisi mai mult de un minut mi se facea un gol in stomac si ameteam foarte puternic dar mi-am dat seama de la ce e si dupa o saptamana m-am dus la urgente si mi-au facut analize la sange, radiografie la coloana sa nu cumva sa am spondeloza cervicala si au zis ca am si mi-au dat betaserc si magne b6 pentru doua saptamani. Dupa doua saptamani nici macar o ameliorare a ametelilor. Dupa care intr'o zi am simtit ca'mi bubuie capul aveam o presiune puternica la cap si ameteli foarte mari si stari de voma asta cand mergeam pur si simplu doar ca era cald afara si am chemat ambulanta si am ajuns iarasi la urgenta si mi-a facut iarasi ekg, analize la sange, radiografii si nimica. M-au internat 5 zile si mi-au dat natriu clor i.v cate doua perfuzii pe zi si injectii in fund cu un complex de vitamine B. Din primele doua perfuzii n-am mai avut ameteli cand tineam ochii inchisi dar tot nu puteam sa mananc pentru ca aveam greturi cand bagam ceva in gura. Daca mancam ceva mai greu la stomac imi venea sa vomit. Mi-au facut tomograf la cap, analize la sange, endoscopie la stomac, radiografii la plamani si nimica. Mi-au dat drumul acasa si mi-au dat sermion pentru 2 luni si le-am luat dar nimica. O zi ma simteam bine, 3 zile rau si la un moment dat am inceput sa fac indigestii la cateva saptamani sau cateva zile. Nu stiu ce sa mai fac. Am ameteli puternice cateva ore pe zi sau cateva zile si cand mi-e bine cand mi-e rau si am ameteli si fac indigestie si ma doare capul si mi se inegresc ochii la un moment dat. Am fost si la orl mi-am facut si audiograma mi-au mai dat betaserc, sermion, vitamine, glucoza si nimica. Am fost la psiholog si nimica. Mentionez ca sunt mereu obosit si daca dorm mai putin de 8 ore mi-e foarte rau si si am ameteli si mai puternice decat de obicei si ma doare capul foarte tare;simt o presiune puternica. Va rog frumos sa ma ajutati ca nu stiu unde sa mai merg si ce sa fac. Ma gandesc sa fac si o colonscopie.
0
15-01-2011, ora 14:42
gobly_gob
Nu este medic/terapeut
gobly_gob
rectific:nu mi-am dat seama de la ce se datoreaza ametelile decat dupa ce am iesit din spital
0
19-02-2011, ora 12:17
diana dina
Nu este medic/terapeut
diana dina
buna ziua, acceasi problema ca si voi am si eu, acum 3 ani am suferit de o depresie si nu stiam ce am am facut o serie de analize, radiografii, ecografii etc.la un moment dat am gasit un psiholog bun, am luat sertralina pentru 18 luni ma simteam extraordinar.acum de o luna de zile am inceput iar sa am dureri in piept ameteli, oboseala.cred ca este vorba iar de o depresie, am uitat sa va zic ca acum cateva zile am facut o criza de hipertensiune, cred ca am sa contactez iar psihiatrul meu si am sa va zic ce medicamente iau si cum ma simt, va doresc toate cele bune si multa sanatate tuturor!
0
19-02-2011, ora 20:48
gobly_gob
Nu este medic/terapeut
gobly_gob
Pana la urma m-am internat iarasi si se pare ca am ulcer duodenal si analizele la tiroida indica FT4 26.64 pmol si tahicardie. Se poate de la tiroida sa am aceste simptome? De la ulcer sigur nu le am. Ulcerul l-am facut tot la de creatina si proteine. Ma gandesc ca se poate sa fie si ceva neurologic
0
02-06-2011, ora 12:45
el50
Nu este medic/terapeut
el50
gobly, ai mai aflat ceva?Ne intrebam si noi unii pe altii, ca doctorii bajbaie si noi ne indopam cu toate medicamentele pe care ni le prescrie fiecare.
0
02-06-2011, ora 21:40
diana dina
Nu este medic/terapeut
diana dina
buna, sincera sa fiu, de vreo 3 luni ma simt mai bine, nu am mai avut dureri deloc in piept, dar iti spun sincer consulta si un psihiatru, trateaza ulcerul si tiroida! e important!
0
03-06-2011, ora 11:15
gobly_gob
Nu este medic/terapeut
gobly_gob
Am gasit raspunsul intr-un final. Se pare ca dupa ce am fost la peste 20 de doctori, problema cu stomacul, cu ametelile, cu starile de rau, greata, somnul de 12, 14 ore, lipsa poftei de mancare, , tahicardie, etc, se datoreau serotoninei. Dupa prima evaluare pshihiatrica am fost diagnosticat cu depresie anxioasa fara tratament, dar a doua oara am fost diagnosticat cu depresie/anxietate si urmez un tratament cu seroxat care in prima saptama mi-a agravat simptomele si imi venea sa vomit non stop dar am trecut peste si acuma ma simt mult mai bine. Mananc mai bine, dorm mai bine, nu mai dorm cate 14 ore, imi ajung si 6 sau 4 si intr-adevar nu credeam ca am probleme cu sistemul nervos si am fost sceptic dar se pare ca rezultatul este unul bun. Simptomele mele erau fizice si refuzam sa cred ca am nevoie de neuropshihiatru dar este vorba de serotonina. Serotonina este o substanta chimica a carui glanda se afla in stomac si se aduna in ficat si de acolo este eliberata. Odata eliberata apar migrene puternice pentru ca vasele de sange de la creier se ingroasa. Acuma nu mai am nici dureri de cap pentru ca seroxatul este un inhibitor de recaptare a serotoninei. Aveam valuri de caldura, frisoane, dureri puternice de cap, imi era rau tot timpul, aveam ameteli care acuma sunt sunt de domeniul trecutului. Aveti grija de voi. Sper ca va ajuta raspunsul meu. Sanatate multa!
0
04-06-2011, ora 11:04
diana dina
Nu este medic/terapeut
diana dina
buna globy, ma bucur enorm ca ai reusit sa dai de tratamentul acesta.sa sti ca eu acceleasi sintome ca si tine le-am avut acum 3 ani, crede-ma eram disperata, ti-am zis psihiatrul meu ma vindecat, in sensul ca ma ajutat enorm am facut un tratament cu sertralina, am avut exact aceleasi sintome ca si tine doar cred ca in pus eu am slabit enorm, vomitam tot ce mancam, acum sunt intradevar bine mai am momente de panica sau dureri, odata la an de obicei primavara cand se schimba anotimpul, doctorul meu mi-a prescris xanax dar nu am abuzat am luat cateva zile si atat, important e ca tu sa mergi regulat macar odata la 6 luni ca doctorul sa vada pe cat timp iti prelungeste tratamentul, si daca considera ca esti bine, o sa ti-l retraga dar treptat nu se intrerupe niciodata tratamentul dintrodata, iti doresc tot binele, si multa sanatate o sa vezi ca viata isi intra in normalitate dupa o luna, o sa te simti foarte bine, nu uita sa nu intrerupi medicamentul, singur fara stirea doctorului, te poti simtii mult mai rau. toate cele bune!!!!!!!!!!!!!
0
07-06-2011, ora 12:00
gobly_gob
Nu este medic/terapeut
gobly_gob
Diana, sa stii ca si eu am slabit foarte mult, am slabit 14kg intr-un timp record, imi venea sa vomit numai cand ma gandeam la mancare, apai sa mai si mananc. Multumesc mult.
0
17-09-2011, ora 15:50
Stefan Angel
Nu este medic/terapeut
Stefan Angel
Toti cei de mai sus erati predispusi la acele probleme proteinele si creatina care ati luat-o voi nu au efecte de ameteala sau alte probleme.Proteinele sunt pudre proteice, practic este cum ai manca mai mult, nu afecteaza nimic.Iar creatina nu te ameteste doar daca ai fi luat vreun energizant, in cazul energizantelor sunt alte lucruri de descutat.Creatina daca nu bei 3-4 litrii de apa pe zi, poti avea probleme la rinichi, mai ales daca iei mai mult decat este recomandat pe cutie, dar cum spuneam numai daca nu bei apa, nicidecum de ameteli si alte stari.
0
17-09-2011, ora 15:50
Stefan Angel
Nu este medic/terapeut
Stefan Angel
discutat*
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.