ameteala, nas si urechi infundate

12-04-2008
mariamanu
Nu este medic/terapeut
mariamanu
De cateva zile ma confrunt cu o raceala care se manifesta cam ciudat, adica pe langa nasul infundat, mi s-au infundat si ambele urechi, imi simt capul de parca plutesc in ceata si am o senzatie de ameteala permanenta. Este normal ca o viroza sa se manifeste cu simptome de acest fel? Ce tratament m-ar putea ajuta? Multumesc mult.
258 comentarii 12 ..... 8 9 Înainte ›
0
12-04-2008, ora 00:00
silvi 77
Nu este medic/terapeut
silvi 77
buna, si eu am patit asa ca tine, un an in urma si m-am dus la orl la un control, si mi s-a spus ca am facut otita, dar pe mine ma si dureau urechile, iar ameteala era de la sinuzita.mi s-a facut o injectie sau (punctie)nu stiu sigur cum se cheama in nara stanga, si dupa aia mi-a curs multa infectie, si am luat si mult antibiotic.poate tre sa te duci si tu sa vezi despre ce e vorba.iti doresc multa sanatate si zimi si mie daca ai facut ceva si cum e.
0
13-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mariamanu!
O viroza poate afecta auzul in 2 cazuri !
1. este cel cu nas infundat care provoaca o otita seroasa, cu lichid in spatele timpanului, si o surditate de transmisie care poate fi tratata!
2. O complicatie a gripei asupra nervului auditiv...cu ameteli, zgomot in urechi si scaderea brusca a auzului. Este o problema mai serioasa..si un nerv auditiv afectat..poate sa nu mai fie tratat !
Iti recomand sa mergi maine la ORL..sa faci o audiograma..ca sa stii ce trataezi!
0
19-04-2008, ora 00:00
mariamanu
Nu este medic/terapeut
mariamanu
D-le doctor, va multumesc f. mult pt. raspuns. Am luat modafen cateva zile si acum e bine. Nu mai am acele simptome pe care le-am descris.
Dar o problema mai veche a mea este ca de exemplu atunci cand inspir cu putere si se exercita o presiune in urechi raman infundate un timp, mai ales urechea dreapta.
0
19-04-2008, ora 00:00
mariamanu
Nu este medic/terapeut
mariamanu
Pentru Silvi77: iti multumesc pt.raspunsul tau. Asa cum am scris, modafenul mi-a rezolvat problema, dar mai ramane ce am scris mai sus.
0
30-04-2008, ora 00:00
tigeratlantic
Nu este medic/terapeut
tigeratlantic
s-a pus vorba de o otita?
0
30-08-2008, ora 00:00
LORDS ARAGORN
Nu este medic/terapeut
LORDS ARAGORN
Dle doctor ma scuzati ca poate fak dublupost dar cum vam mai spus si yo am tiuit foarte puternik in urechi de vro 3 luni de cand am bagat de seama poate fi ceva grav am doar 1 7 ani :(
0
16-09-2009, ora 20:09
ddragos alex
Nu este medic/terapeut
ddragos alex
am si eu o problema asemanatoare... la fel de la o raceala mi sau infundat urechile si un timp mai pocneau dar acum nu mai, aud dar nu la fel k inainte. deja sunt cateva zile de atunci si nu pot ajunge la unmedic pt k sunt intr o excursie de 2 sapt la munte si am gasit o farmacie pe acolo cu chiu cu vai si mi a prescris OTOCALM este bun pt asta... ava rog raspuns urgent k sunt ingrijorat plz
0
16-09-2009, ora 22:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este bun.. pus cald in ureche. deasemenea urechea se poate incalzi cu un saculet cu sare sau malai cald.. sau suflat aer cald cu uscatorul de par.
obligatoriu tre sa ei piicaturi pentru nas.. ( olynth, s.a.) ca de la nas a plecat problema.
eurespal 3 pe zi
alerid 1 seara
0
23-11-2009, ora 21:38
Claudita1
Nu este medic/terapeut
Claudita1
ajutor, am si eu o problema asemanatoare; m-am trezit intr-o dimineata cu zgomote foarte mari in urechea stanga, nu mai auzeam deloc cu ea, o simteam f. infundata, stare de ameteala; medicul ORL mi-a prescris dexamethasone injectabil 1 saptamana dar nu s-a simtit nicio ameliorare; acum sunt sub tratament pefuzabil, din pacate la 10 zile dupa declansarea crizei, dar cauza este inca necunoscuta; ce investigatii pot face sau ce tratament in continuare? mi se spune posibil virus, posibil.(am 38 ani)
0
24-11-2009, ora 14:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trimiteti audiograma si timpanograma pe mail
0
26-11-2009, ora 12:19
geuta
Nu este medic/terapeut
geuta
Claudita, si eu ma trezesc cu zgomote mari in ureche, dar dupa cateva secunde dispar.nu inteleg nici eu care e motivul.daca vrei sa vb.mai multe despre aceste semne, astept un semn din partea ta!
numai bine!
0
03-12-2009, ora 10:03
viorela ion
Nu este medic/terapeut
viorela ion
de ce am urechile infundate cand sunt racita?
0
16-12-2009, ora 03:54
horatiu mihai
Nu este medic/terapeut
horatiu mihai
buna dimineata am si eu o problema veche de aproximativ 2 ani. am o ameteala permanenta mai mult cand sunt in picioare nemiscat imi vajie urechea stanga am vederea incetiosata si diferite simtome ciudate care nu mi-au fost diaiagnosticate pana acum am mare nevoie de ajutorul dumneavoastra. in urma cu 1 an am facut un rmn cerebral si pe fisa scria ca as avea mastoidita bilaterala stanga. am fost la un control la spitalu coltea si mi sa spus ca nu am asa ceva in schimb eu am de 2 ani probleme de echilibru, ameteala dureri de cap. va rog ajutatima intr-un fel va multumesc. astept un raspuns.
0
16-12-2009, ora 03:57
horatiu mihai
Nu este medic/terapeut
horatiu mihai
am uitat sa mentionez varsta mea este de 27 de ani. acum in urma unei raceli am urechea stanga infundata putin si am un vajeit in ea. si sufar si de deviatie de sept.
0
16-12-2009, ora 08:21
viorela ion
Nu este medic/terapeut
viorela ion
domnule doctor de ceva timp ma doare in partea dreapta si am un gust amar am tot timpul gura amara.Ce poate fi?MULTUMESC!
0
16-12-2009, ora 10:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Viorela.
este vorba de o problema la fiere sau ficat.
mergeti la o Ecografie.. si la Gastrologie!
0
16-12-2009, ora 10:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Mihai.
problema este serioasa.
trebue sa afli ce fel de vertij ai.
1. Periferic( care se manifecta prin rotatia obiectelor din jur, cu greata si transpiratii )?
2. central.. care se caracterizeaza prin Instabilitate.
1. se trataeaza la ORL
2 la neurologie.
trebue sa masori Tensiune aarteriala, sa faci hemoleucograma.. pentru a exclude o anemie.
faci la ORL. Audiograma + timpanograma.. si le trimiti pe mail
0
17-12-2009, ora 02:17
horatiu mihai
Nu este medic/terapeut
horatiu mihai
buna seara am facut tot ce este posibil de la analize la sange pana la neurologie. cei de la neuro mau trimis sa fac un rmn care vam spus a reiesit ca am otomastoidita dupa care mam dus cu el la orl la spitalu coltea si la panduri si mi-au spus ca nu am asa ceva. mau trimes sa fac o audiograma care a iesit bine. la care mau diagnosticat cu anxietate si atacuri de panica. am fost de cateva ori la spitalu de urgenta cand mi sa facut rau. inafara faptului ca sunt cam ametit toata ziua cand mi se face rau simtomele mele sunt imi transpira palmele, vederea mi se incetioseaza, ma ia ameteala si ma ia cu transpirati la frunte.. deci nu stiu ce sa mai fac unde sa mai ma duc eu cred ca sunt panicos de fel dar simtomele pe care le am ma sperie pe zi ce trece mai rau si ma gandesc ca am ceva grav. ameteala persista tot timpul, mai mult cand sunt obosit si stresat. va rog sa ma ajutati dn doctor. va multumesc
0
17-12-2009, ora 02:32
horatiu mihai
Nu este medic/terapeut
horatiu mihai
si ca sa va povestesc de cand mi se trag toate astea poate dumneavostra va dati seama in urma cu 2 ani am fost cu mai multi baieti la o discoteca unde am consumat alcol. cand a venit timpul sa plecam acasa un prieten de al meu sa luat la cearta cu cineva dupa care a izbucnit un scandal eu atunci mam bagat sa il apar si eram foarte beat am primit un pumn la care mi-am pierdut cunostinta prieteni mei spune ca miau dat cu piciorul in ureche cand am cazut jos. cand mam trezit dimineata nu mai stiam nimik din tot ce se intamplase acolo si aveam urechea stanga vanata rau. mam dus la spital mia facut o radiografie care a iesit bine si mia spus daca ma simt rau sa revin eu urmatoarea zi am plecat in germania ma simteam foarte rau eu credeam ca este de la bautura cand am ajuns a inceput sa imi fie si mai rau ma lua cu ameteli aveam dureri de cap, stare de voma am stat doua sapt asa transpiram noaptea foarte puternic si ziua nu puteam sa mananc nimik ca miera foarte rau. intr-o seara mi sa facut rau si dimineta am mers la spital la care mi-a facut un tomograf la care mia spus ca nu am nimik sa nu fie din alta parte.de acolo mam dus la alt spital tot in germania si mi-a facut toate analizele inclusiv plamani si mia spus ca nu am nimik decat o raceala si sa ma duc la orl. am mers acasa si tot nu mam simtit bn credeam ca mor acolo. mi-am facut rezervare la avion a doua zi si am plecat in romania acasa cum am ajuns acasa am fost la spital si mi-au spus ca am anxietate si atacuri de panica am urmat un tratament care nu a dat rezultat dupa care mam dus si am facut un rmn cerebral la care a reiesit ca am otomastoidita bilaterala stanga dupa care am fost cu ea la coltea si mi-a zis ca nu am asa ceva. de atunci eu nu ma simt bn poate ma puteti ajuta dumneavoastra acum sunt tot in germania si tot asa ma simt mai toata ziua sunt ametit am dureri de cap noaptea nu prea pot sa dorm.
0
17-12-2009, ora 02:36
horatiu mihai
Nu este medic/terapeut
horatiu mihai
vineri dimineata plec de aici spre casa si mas bucura tare mult daca ati putea ajuta intr-un fel sa gasesc un diagnostic si sa ma pot trata de cea ce am astept raspunsul dumneavostra va multumesc
0
17-12-2009, ora 02:39
horatiu mihai
Nu este medic/terapeut
horatiu mihai
tin sa va mai mentionez un lucru tensiunea mea oscileaza valoarea normala la mine era odata 12/8 cand ma simt rau si am mai luato aveam 14/10 cand mi sa facut rau ultima oara aveam 14/10
0
17-12-2009, ora 09:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai suferit o comotie cerebrala... ( trebue sa povestesti si asta la Neurologie)
Cred ca trebue sa ei un tratament naturist de durata.. cam 3 luni si totul va fi bine!
1. Valeriana 1 tab la 8 ore.. pana o sa te linistesti, no sa mai transpiri la palme si o sa poti sa dormi..
in acel moment reduci Valeriana la 1 seara panala 3 luni.
2. Omega 3.( 2 tab la 8 ore.. pana te simti mai bine.. dupa care 1 la 8 ore 3 luni)
3. Sermion 30 mg.. 1 dimineata si 1 la pranz.. pana nu ami ai ameteli.. dupa care ramai cu 1 dimineata 3 luni. !
regim alimentar strict..
fara bauturi acidulate.. fara Energizante.. fara cafea si fara alcool !!!!!
0
17-12-2009, ora 12:40
horatiu mihai
Nu este medic/terapeut
horatiu mihai
va multumesc ptr raspuns dar va rog sa imi mai spuneti ce trb sa fac acum cand vin acasa sa mai ma duc sa fac niste analize ceva, este grav cea ce am ? si daca ma voi vindeca ? ca viata mea de cand este asa merge cu roatele in sus va spun sincer am un copilas mik de 2 ani si mie tare frica sa nu mi se intample ceva grav sa nu pot sa il cresc ca un tata normal? va multumesc.
0
17-12-2009, ora 14:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
analize.. Uzuale ..hemoleucograma + Fr+ Mg+ Ca...
cacsa se vada daca nu este o anemie sau alte lipsuri.
La oftalmologie.. Fund de ochi.. unde se vede starea vaselor sangvine cerebrale.
si cam atat..
nu vad altceva ce ar arata ceva concret !
faceti tratamentul indicat
si tineti regimul alimentar!
0
20-12-2009, ora 15:52
horatiu mihai
Nu este medic/terapeut
horatiu mihai
dn doctor este ceva grav comotia cerebrala si da ca asta am este ceva grav ma pot vindeca ?
0
21-12-2009, ora 21:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
de pe data de 17... am recomandat un tratament.
asi vrea sa stiu.. ce ati facut pana acum din acel tratament si cum evolueaza starea !!!!
0
22-12-2009, ora 02:22
horatiu mihai
Nu este medic/terapeut
horatiu mihai
de maine am sa incep tratamentul pe care mi lati dat dumneavoastra. si am sa va tin la curent cu starea mea va multumesc
0
22-12-2009, ora 16:12
horatiu mihai
Nu este medic/terapeut
horatiu mihai
buna ziua domn doctor am o intrebare referitor la regimul alimentar ce am voie sa mananc si ce nu am imi puteti spune va rog ca nu stiu cafea nu beau deobicei si bauturi alcoloice deloc. cea ce mai beau este un capucino dimineata. si sunt fumator. va multumesc astept un raspuns
0
26-12-2009, ora 00:27
horatiu mihai
Nu este medic/terapeut
horatiu mihai
va urez un craciun fericit dmn doctor la intreaga familie !!!.. vreau sa va spun ca am inceput sa iau tratamentul dat de dumneavoastra si ma simt mai rau ma trezesc foarte greu din somn am dureri de cap mai puternice si o stare generala proasta nu ma pot concentra la nimik sunt parca zapacit asa nu stiu cum sa va explic. ametelile le am inca. astept un raspuns va multumesc.
0
26-12-2009, ora 00:30
horatiu mihai
Nu este medic/terapeut
horatiu mihai
mai am vedere incetiosata si daca ma concetrez mai puternic pe un obiect ma ia ameteala
Adaugă un comentariu / răspuns
258 comentarii 12 ..... 8 9 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.