ameteala, nas si urechi infundate

258 comentarii 1 2 ..... 5678 9 Înainte ›
0
25-04-2012, ora 16:31
Catalin.Mihalache
Nu este medic/terapeut
Catalin.Mihalache
Buna ziua..Eu sunt bolnav de sinuzita de cand sunt mic, insa in anu acesta desi nu am racit deloc simt ca se agraveaza, presiunea pe frunte, obraji a crescut am ameteli uneori cand ma ridic brusc si de 2-3 zile mi se infunda si urechile (ambele), dispare infundarea daca deschid gura insa numai pt 20-30 secunde dupa care iar casc. cei drept nu prea am facut nimic in legatura cu asta decat uneori iau paracetamol/aspirina/nurofen... insa acum ce am urechile infundate sunt cam speriat...(am 15 ani)
0
25-04-2012, ora 20:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in prioma vacanta..
cu unul din parinti de mana.. mergi si te internezi la ORL
acolo medicii stiu cum sa te ajute ca sa nu te chinui toata viata pentru un nimic
sinuzita este vindecabila.. usor si simplu.. doar e nevoie sa ceri ajutorul unui medic ORL si sa faci tot ce spune
0
25-04-2012, ora 20:47
Catalin.Mihalache
Nu este medic/terapeut
Catalin.Mihalache
Intre timp, imi puteti da unele sfaturi cum sa ameliorez "infundarea" din urechi, presiunea din sinusuri??
Sinuzita se trateaza prin operatie sau pastile/injectii?
0
25-04-2012, ora 23:45
dianavic
Nu este medic/terapeut
dianavic
Buna seara! De 2 saptamani mi s-a infundat urechea stanga..M-am trezit intr-o dimineata cu un sunet ca si cand ai merge cu masina mult timp si cu urechile infundate (in principal cea stanga). In dimineata respectiva eram la munte, fiind prima de cand am venit de la Bucuresti. Am crezut ca e de la presiunea aerului, dar nu mi-a mai trecut nici pana acum. Nu am racit, nu am nasul infundat. Nu am amigdale, iar cand racesc mi se infunda nasul in spate. Este posibil sa am si sinuzita? Va rog, daca mi-ati putea spune cum sa scap de senzatia asta atat de neplacuta!?
0
26-04-2012, ora 10:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este vorba de un catar tubar
poate fi si de la o faringita
pe moment trebuie incalzita urechea si de mestecat mereu guma de mestecat
citeste tot ce am mai recomandat aici pentru asemenea simptome
UN consult la ORL.. ar rezolva problema pe termen lung
0
26-04-2012, ora 17:02
dianavic
Nu este medic/terapeut
dianavic
Va multumesc foarte mult!
0
07-05-2012, ora 13:54
Cristina05
Nu este medic/terapeut
Cristina05
salut! am si eu niste simptome ciudate de o saptamana incoace. totul a inceput intr-o duminica la biserica.dintr-o data am inceput sa respir mai greu.eu cum sunt foaarte emotiva, ma panichez din orice, m-am speriat.la 10 minute dupa asta cand am reusit sa ma linistesc am simtit o slabiciune in mana dreapta, iar cand m-am ridicat de pe scaun am simtit o ameteala, parca totul se invartea in jurul meu. am mers putin, si m-am dat cu apa pe fata, iar la putin timp nu am mai putut sa-mi tin echilibrul si a trebuit sa ma tina cineva, dar asta pentru 5 minute.cum era duminica 30 mai am stat acasa pana miercuri, m-am simtit mai bine dar cand eram pe autobuz in drum spre scoala miercuri am inceput sa ma panichez iar, fara motiv, dar asa sunt eu mereu, si cand am ajuns la scoala iar am avut acea senzatie de ameteala, dar se resimtea doar pe partea dreapta.am fost in ziua aceea la medic, pentru a solicita o trimitere la analize.dupa ce mi-a luat tensiunea si m-a examinat a zis ca am spasmofilie si mi-a prescris Calciu cu vitamina D3 si magne b6, si ceva pentru rehidratare din cauza diareii. asta a fost miercuri.in casa eram ok, dar imi era frica sa ies afara.sambata mi-am facut curaj sa merg cu parintii la tara, dar nici nu am iesit bine din casa ca iar m-a apucat ameteala.abia asteptam sa ajung inapoi acasa unde sunt in siguranta.pe urma ziua de duminica a fost un chin, dar asta mai mult din cauza mea ca ma panicam foarte tare, dar aveam senzatia ca totul se roteste in jurul meu. nu imi era rau, mancam normal, nu ma doare nimic, doar ca simt ceva ciudat in urechea dreapta, nu stiu cum sa explic...parca mi-a scazut auzul, si cand imi intorc capul brusc ametesc.cand nu sunt asa panicata sunt mai ok, dar eu intotdeauna am fost asa emotiva si panicata din orice. oricum, am ajuns sa-mi fie frica sa ies din casa din cauza ametelii si de frica ca as putea lesina undeva.sunt constienta ca asta e doar in capul meu, dar ameteala asta si senzatia ciudata in urechea dreapta ma ingrijoreaza. aveti vreo idee ce ar putea fi? va rog sa-mi raspundeti.multumesc anticipat.Criss
0
07-05-2012, ora 13:58
Cristina05
Nu este medic/terapeut
Cristina05
in plus inainte miau aparut niste bubite tot pe mana dreapta
0
07-05-2012, ora 14:13
Cristina05
Nu este medic/terapeut
Cristina05
in plus si vederea parca mi se intuneca mai ales cand ma panichez.este nevoie de un consult ORL? care ar putea fi cauzele?mentionez ca am 17 ani si nu mi s-a mai intamplat asta niciodata, probabil de asta si panica constanta.
0
07-05-2012, ora 14:51
Cristina05
Nu este medic/terapeut
Cristina05
In plus, nu am niciun fel de alta durere.nu ma doare absolut nimic, mananc normal.. doar ca ameteala asta ma supara foarte tare. iar cand vreau sa adorm cand imi pun capul pe perna ametesc, si mi-e frica pe urma sa adorm
0
07-05-2012, ora 15:12
Cristina05
Nu este medic/terapeut
Cristina05
si mai folosesc si betisoare de ureche des, plus ca atunci cand imi iau temperatura bag termometrul adanc in ureche
0
08-05-2012, ora 07:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt cateva posibilitati
de la o simpla dezhidratare sau pierdere de sange la menstra
pana la probleme serioase de dereglare a circulatiei cerebrale
Este nevoie de internare in clinica ORL.. si investigatii
cel lalt aspect cu frica si panica..sunt absolut Inutile.. ba chear foarte daunatoare vindecarii
ar trebui sa fii constienta ca oamenii se nasc ca sa moara
nu TU decizi cand te nasti si nici nu tu decizi cand o sa mori.. asa ca NU trebuie sa.ti fie frica niciodata de nimic !
0
08-05-2012, ora 14:54
Cristina05
Nu este medic/terapeut
Cristina05
Va multumesc mult! mi-am facut programare la ORL si o sa merg cat de repede posibil
0
30-05-2012, ora 15:53
Cristina05
Nu este medic/terapeut
Cristina05
buna ziua din nou! am fost la controlul orl, unde mi-a zis ca nu am nimic.am fost la un medic neurolog, unde am facut un eeg care a iesit normal, dar tot ma simteam rau.adica aveam ameteli, si acum inca mai am dar nu asa mari.vad in ceata, sunt obosita tot timpul, simt nevoia sa dorm toata ziua, si tot sunt obosita, am o stare de somnolenta permanenta.am fost si mi-am facut un set de analize, care includ hemoleucograma, sideremie, glicemie, calcemie, vsh, aslo si inca cateva, care au iesit normale cu exceptia vsh-ului care a iesit peste limita normala si sideremia a iesit putin sub limita.am primit tratament, pt 30 de zile, care include tot'hema, magne b6 3 pe zi, vitamina e si niste picaturi fixatoare de calciu, ca am facut si calciu intravenos, + injectii cu vitamina b1 si b6, dar inca tot ma simt slabita.pot merge la scoala, insa mi-e greu sa ma concentrez, mi-e somn tot timpul, si de la somnolenta asta si toata ameteala. tratamentul il iau de 7-8 zile, dar inca nu am simtit vreo ameliorare.mi s-a spus ca o sa isi faca efectul in timp.adevarul e ca si programul meu era unul foarte dezordonat.stateam foaaaarte mult cu ochii in calculator, obisnuiam sa ma culc tarziu, la 4-5 dimineata si sa ma trezesc foarte devreme, pe urma dormeam dupamasa..poate si asta fi o cauza? mentionez ca nu ma doare nimic, mananc normal, nu am slabit, nu m-am ingrasat.inca un lucru ar fi faptul ca sub sanul stang de ceva vreme am ceva..ca si un nodul, nu stiu, dar e destul de mare.nu doare, dar cateodata parca il simt ca se misca, si cateodata mai am niste spasme musculare.va rog sa ma ajutati, deja nu stiu ce sa mai fac.daca am facut eeg-ul si a iesit normal, exista posibilitatea unei tumori sau a ceva grav? poate fi cancer? iar daca am anemie, aceasta trece in timp? va rog ajutati-ma!
0
30-05-2012, ora 16:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuei sa vada un ginecolog sanul si acel nodul
0
30-05-2012, ora 16:03
Cristina05
Nu este medic/terapeut
Cristina05
poate fi si de la asta?mi-e foarte frica, nu vreau sa fie ceva grav..si cand ametesc nu mi-e rau, nu ma doare nimic.acum ma simt mai rau pentru ca mi-a venit ciclul, dar inainte nu ma simteam asa rau.
0
30-05-2012, ora 16:10
Cristina05
Nu este medic/terapeut
Cristina05
si daca am facut eeg-ul si a iesit normal se poate sa fie o tumora?mai ales ca nu ma doare nimic, absolut nimic, mananc foarte bine, tensiunea e 110 cu 70, glicemia 114, si acum mai nou am racit foarte urat, si mi se infunda nasul tot timpul.nici picaturile nu mai prea functioneaza
0
30-05-2012, ora 16:23
Cristina05
Nu este medic/terapeut
Cristina05
plus ca mai am si vederea incetosata.poate starea asta a mea sa fie rezultatul programului dezordonat pe care l-am avut? si al faptului ca petreceam la calculator 6 ore pe zi? pentru ca ma simt foaarte obosita!
0
15-06-2012, ora 19:38
Cristina05
Nu este medic/terapeut
Cristina05
mi s-a spus ca am astenie de primavara, anemie si spasmofilie, si mi-a dat tratament.ma simt mai bine, dar tot am ameteli cateodata, si cand umblu in soare mi se face rau.e normal?
0
24-06-2012, ora 12:00
ionmihai
Nu este medic/terapeut
ionmihai
Buna ziua!
Sunt racit de marti, si am urechile infundate de 4-5 zile.urechea stanga mi se mai desfunda sa zic odata pe zii dar cea dreapta deloc.Am sinusurile blocate si nu prea stiu cu ce sa le deblochez imi pun apa cu sare in nas...olinth(de care sunt si dependent...).
In tratament iau paracetamol sinus si augmentin 500 cum mi-a prescris medicul
De ieri imi pun boramid in urechi si nu vad nicio diferenta la auz.
Ce pot face ca sa imi desfund urechile ???? Este ingrozitor ! Astept raspuns cat se poate de repede
MULTUMESC!
0
24-06-2012, ora 22:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul indicat de Medic... este incomplet
fiindca simptomele care le descrii.. trebuie tratate numai la un medic orl... nu la med.de familie
un medic orl face 6 ani specializarea
med de familie doar 3 luni de durs orl
intelegi diferenta ?
0
24-06-2012, ora 22:52
ionmihai
Nu este medic/terapeut
ionmihai
inteleg, azi am reusit sa imi desfund pt un mmoment ambele urechi dupa niste spalaturi nazale dar cea dreapta iara s-a infundat
0
09-07-2012, ora 15:17
michaeljackson8
Nu este medic/terapeut
michaeljackson8
buna ziua.maine ma duc la piscina si as vrea sa nu mi mai intre apa acolo.de obicei imi intra, dar nu mi mai iese.si doctorul orl mi a zis ca se formeaza dopuri de ceara care impiedica apa sa iasa, si eu ma gandeam sa mi fac spalaturi sa scot aceste dopuri.am apa oxigenata si procedurile le stiu, in orice caz se pot lua de pe google.doctorul orlist nu are azi program, si maine ma duc in excursie, si vom merge si la piscina.intrebarea mea este.pot sa mi faca parintii aceste spalaturi?adica.daca urez pasii corespunzatori, e vreo problema?mantionez ca tunci cand ma uc la orl pt asta, spalaturile imi sunt facute de o asistenta, nici decum de doctora...multumesc
0
13-09-2012, ora 14:48
Andrei1985..27
Nu este medic/terapeut
Andrei1985..27
E posibil de la acest sindrom sa iti simti muschii amortiti..si sa te uiti in oglinda si parca sa nu te 'simti'..de parca ai fi altul..cine stie sa mi rasp si mie..multumesc !
0
13-09-2012, ora 14:49
Andrei1985..27
Nu este medic/terapeut
Andrei1985..27
Sindrom vestibular ma refeream..scz..
0
01-04-2013, ora 11:06
eugne
Nu este medic/terapeut
eugne
Buna dimineata dl. dr.,
Am si eu ca oricare alt pacient o mare rugaminte la dvs.
Am fost racit... am tusit, si nasul infundat.
Am fost la orl...
Mi-a trecut tusea...
In schimb nasul partial(aproximez din cand in cand la interval de 1-2 ora se mai aduna mucozitati, mucozitati care nu curg ci trebuie sa suflu nasul...
Desi il suflu incet mi secam infunda urechea stanga.si nu prea stiu ce sa mi fac...
Din raspunsurile dvs pe forum la diversi pacienti cu probleme similare am obervat ca recomandati:
1.incalzirea urechii-si aici va intreb cum se face?
2.desfundarea nasului-...cu inhalant?+alte solutii: picaturi...si ce anume??
Daca se poate sa imi mai dati si cateva recomandari extra...va multumesc anticipat!
Va doresc o zi placuta in continuare!

PS: La orl mi-a recomandat si un CT pe sinusuri...nu l-am facut deocamdata...
0
01-04-2013, ora 11:08
eugne
Nu este medic/terapeut
eugne
Ca si o completare: am avut si o otita usoara care a fost tratata cu PIMAFUCORT unguent si la control a zis ca totul e ok...
Pot sa mai folosesc pimafucort.?ajuta?
Multumesc!
0
01-04-2013, ora 11:19
eugne
Nu este medic/terapeut
eugne
cu scuzele de rigoare ca o ultima completare, in cazul in care sunt eficiente va rog sa imi spuneti si cum se fac:
1.Incalzirea urechii...cu saculeti de sare(dar unde gasesc saculetii sau cum se fac)...sau cu usturoi si cum se procedeaza?
2.Spalaturi nazale-cum se fac?
3.Inhalatii..dar cu ce uleiuri?
Multumesc muuuuuuuuuuuult!
O zi placuta in continuare!
0
01-04-2013, ora 13:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.Urechea se poate incalzi cu ORICE sursa de caldura calda
Perna electrica, lampa cu infrarosu, Bioptron, Uscatorul de par,
SArea. sau malai..se incalzeste pe plita..si se pune in ceva( ciorap, panza, un saculet consfrctionat din material)
NU usturoi !!!!
2. 3. IN 200 ml ceai fierbinte se adauga 4-5 pic de ulei volatil ( eucalipt, lamaie, menta..s.a)
se fac inhalatiile cu acei aburi..dupa care cu acelas ceai se pune in nnas cu pipeta si se sufla nasul
4.aceste lucruri elimentare se afla din copilarie de la mame si bunici
0
03-04-2013, ora 11:57
eugne
Nu este medic/terapeut
eugne
Buna ziua!
Va multumesc frumos pt raspunsuri.
Va-s mai ruga 4 mici chestii:
1.Sarea incalzita(intr-un ciorap) trebuie sa fie aplicata firbinte sau calduta?
2.incalzirea urechii se poate face si cu conuri de la farmacie care sa le dai foc, conform prospectului?
3.in contextul in care urechea este infundata, din cauza ca am suflat nasul prea tare si s-a creat o presiune exact cum se creeaza cand esti la munte cateodata(momentan fata de luni se simte o usoara ameliorare) sunt indicate inhalatiile?(in ideea in care ma gandesc sa nu creeze presiune si mai mare)
4.Spalaturile nazale cu apa si sare(probabil de mare), de pe o nara pe alta sunt indicate?
Va multumesc anticipat!
O zi deosebita in continuare!
Adaugă un comentariu / răspuns
258 comentarii 1 2 ..... 5678 9 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.