ameteala, nas si urechi infundate

258 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 8 9 Înainte ›
0
24-06-2011, ora 14:44
loreda
Nu este medic/terapeut
loreda
Buna ziua, de sambata trecuta ma tot trezesc ametita cel mai rau mi-a fost luni nu puteam sa stau in picioare, am inceput sa iau scobutil si nospa(la sfatul fermacistei) mi-a fost mai bine. ieri am intrerupt si azi iar mi-e rau pe langa ameteli tot trebuie sa-mi suflu nasul
0
26-06-2011, ora 16:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
urgent un consult ORL
0
24-08-2011, ora 00:42
gobly_gob
Nu este medic/terapeut
gobly_gob
ionut_stf faci sala dupa cum am citit, ai bagat proteine, creatina, suplimente ceva? Nu de alta dar am deja mai bine de un an de cand am ajuns la urgente de la ameteli si acuma ma plimb prin doctori sa gasesc tratament. Cu lorazepam sau diazepam normal ca nu mai ai ameteli dar acela nu este tratament. Si la mine cu Lorazepam sau diazepam ma simt perfect pentru ca se administreaza in caz de atac de vertij acut.
0
07-11-2011, ora 22:43
tamaaa
Nu este medic/terapeut
tamaaa
Buna seara, ma numesc Ana-Maria o sa incerc sa fiu cat mai scurta posibil in a descrie problema mea: de o perioada am o senzatie de nara dreapta uscata si imediat timp de fractiune de secunda si urechea dreapta se infunda si simt o presiune asociata dupa cu o usoara ameteala. Nu am dureri de cap frecvente, analizele uzuale ultimele facute au fost in august cu rezultate foarte bune, am 33 ani. Am fost la ORL si au spus ca e totul ok, am facut si o radiografie la sinusuri si au zis la fel. Am facut chiar si RMN si totul a iesit bine. Am fost si la psihiatrie si nu am descoperit nimic. As fi tare recunoascatoare daca ma puteti indruma, cu multumiri Ana-Maria
0
08-11-2011, ora 07:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problema poate fi pe sistemul nervos vegetativ.. care prin efectul de vazoconstrictie poate duce la micsorarea secretiei lacrimale si a mucozitatilor de pe mucoasa nazala pe acea parte.
faceti un consult la un medic Homeopat
va hidratati bine si mariti cantitatea de legume ( e nevoie de vit E si A)
monitorizati de cateva orip ezi Tensiune aarteriala
0
20-11-2011, ora 18:23
Gea20
Nu este medic/terapeut
Gea20
domnule doctor am si eu o problema..in ultimul timp am fost foarte stresata si eram foarte agitata nu puteam dormi noaptea..am fost la farmacie si am luat sedivitax bio..m-am mai linistit am inceput sa dorm dar akum ma cam doare capu si ametesc imi simt capul parca plutesc si mi se invarte..am urechile infundate cateodata si o raceala nas infundat..acum nu stiu de la ce ametesc de la stres sau de la raceala problema este ca eu cand ametesc ma si panichez..ma gandeam sa nu fi facut vreo comotie cerebrala..va rog frumos sa ma lamuriti de la ce ar putea fi si ce sa fac..va multumesc
0
20-11-2011, ora 18:30
Gea20
Nu este medic/terapeut
Gea20
am uitat sa precizez ca de cand ametesc am si dureri de cap si ma simt obosita si picioarele amortite..mi le simt grele..
0
20-11-2011, ora 18:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. verifici tensiunea arteriala de mai multe ori pe zi.. sa vezi ce tendinta are ( cred ca e prea mica)
2 faci analize.. hemoleucograma.. ar putea fi si o anemie
3 te hidratezi bien 2 litri de ceai de musetel si papadie pe zi
4 dimineata 1 fiola de Ginseng de baut
5 faci un consult ORL.. pentru a clarifica situatia cu vertijul si raceala
0
21-11-2011, ora 16:50
Gea20
Nu este medic/terapeut
Gea20
aseara m-am trezit din somn cu o infierbinteala in corp si dupa 10 min am inceput sa tremur foarte tare si m-am speriat..ameteam am mers la spital si mi-a facut electrocardiograma si analize pt calciu si tensiunea toate erau bune..mi-a pus o perfuzie cu glucoza si mi-a dat 2 pastile midocalm si inca ceva..astazi am mai dormit putin dar sunt asa ametita si fara chef de nimik..si nu pot dormi linistit..tampla stanga mi-o simt grea si mi se zbate nervul imi puteti spune ce sa i-au niste pastile sa ma linistesc sau ce as putea sa fac..
0
21-11-2011, ora 17:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ceva pentru circulatia cerebrala.. Stugeron, sermion...s.a
TInct de Valeriana cate 30 pic in putina apa la 8 ore
maine consult la Neurologie
0
21-11-2011, ora 17:20
Gea20
Nu este medic/terapeut
Gea20
daca i-au in seara asta sedivitax bio deoarece am in casa si contine valeriana este bine?si maine sa mai i-au ginseng?
0
21-11-2011, ora 17:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
astazi ei valeriana si mainemergi la Neurologie
ginsengul e bun daca aveai tensiunea mica
ai spus ca ai tensiune normala.. deci cauza este neurologica
0
22-12-2011, ora 19:54
Ionutz3z
Nu este medic/terapeut
Ionutz3z
Buna seara !Domnule Doctor am si eu o problema de 2 zile sunt racit acum mi-a mai trecut raceala dar mi s-a infundat urechea dreapta ieri si azi mi s-a infundat si ce-a stanga ! Si Nu prea stiu ce sa fac? De auzit aud dar foarte incet Ma Simt asa infundat tot ! Nush ce sa fac un sfat va rog? Va Multumesc!
0
23-12-2011, ora 11:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. olunth spre de desfundat nasul
2 sinupret 2 la 8 ore
3. aerius 1 seara
4 urechea incalzita cu perna electrica, saculet sare. sau uscatorul de par
5 marti cauti un medic ORL
0
29-01-2012, ora 21:14
Sirona
Nu este medic/terapeut
Sirona
Buna seara! poate ma ajutati si pe mine intr-o problema...urechea mea dreapta se infunda aproape tot timpul. pana acum reuseam sa o desfund, dar acum, la ultima raceala, urechea nu s-a mai desfundat. am o durere foarte vaga in ureche. in vara anului 2009 am fost la ORL si, dupa mai multe analize (inclusiv tympanograma) care au iesit foarte bune (mai putin un lob al ficatului care este un pic marit si bila lenesa), mi-a spus ca am otita externa. Mi-a dat un tratament cu antibiotic (nu mai retin denumirea antibioticului) pe care am incercat sa-l urmez. timp de o zi am reusit sa urmez sfatul medicului, dar a doua zi am inceput sa am ameteli foarte mari, asa ca am renuntat la acel antibiotic. din lipsa de timp, am ajuns din nou la ORL dupa o saptamana. i-am spus medicului ca nu am urmat tratamentul...m-a reexaminat si mi-a spus ca nu mai am nimic la ureche; in schimb mi-a spus ca am o mica deviatie de sept. si asa au rama lucrurile pana in prezent, cand urechea mea a luat-o din nou razna. pe langa lucrurile astea, de cativa ani, am dureri foarte mari de cap. am fost la neurolog, am facut tomografie si din nou rezultatele sunt foarte bune. acestor dureri puternice de cap li se alatura faptul ca nu vad (imi apare o luminita in ochiul drept, care se mareste si distorsioneaza lucrurile, inclusiv fetele oamenilor, iar scrisul nu-l vad deloc), nu suport lumina de niciun fel, imi amorteste o parte a corpului (de obicei maini) si imi amortesc si buzele si limba. de obicei, tratamentul medicilor este perfuzia cu glucoza, dupa care imi revin partial. cand e mai garv, ei imi fac si perfuzie cu diazepam. niciun doctor nu mi-a dat diagnostic. cand eram mai mica mi-au spus ca este cadere de calciu, dar acum nu mai este asa. eu lucrez la un sanatoriu osteoarticular si o doamna de acolo mi-a spus ca aceste aceste dureri puternice de cap se pot datora uneor probleme la nivelul urechii interne. e adevarat? ce imi sugerati? ce sfat puteti sa-mi dati? pana acum am stat cu saculetul cu sare la ureche si se simte o ameliorare, dar cand iau saculetul, reapare senzatia de infundare. ce ma sfatuiti?
0
29-01-2012, ora 21:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi as te internezi in linica ORL.. in oras universitar.. pentru investigatii serioase
simptomele descrise pot sa vorbeasca si despre o problema mai serioasa intracerebrala.. si e nevoie de un CT sau RMN cerebral.. si reexaminare la un neurochirurg
0
29-01-2012, ora 21:31
Sirona
Nu este medic/terapeut
Sirona
am uitat de tensiune. de obicei este 12 cu 6. ultima oara cand mi-a fost rau, tensiunea era 9, iar ultima oara cand m-a durut usor capul, era 14 cu 8.
0
29-01-2012, ora 21:36
Sirona
Nu este medic/terapeut
Sirona
Multumesc mult pentru raspuns. Cat despre urechea infundata nu pot face nimic deocamdata? Imi puteti recomanda dumneavoastra o astfel de clinica?
0
29-01-2012, ora 21:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
logic ar fi... cel mai apropiat oras universitar de locuinta DVS.. fiindca o sa fie nevoie si de controale periodice !!!!!
0
28-02-2012, ora 19:50
Mihaelaa869
Nu este medic/terapeut
Mihaelaa869
In 24 noiembrie, m-am trezit cu o ameteala, stare de greata, surditate si mi s-a facut si vertij.
Am fost la neurolog si mi-a dat betaserc. Starea mea s-a ameliorat, dar tot nu este bine, incontinu sunt ametita si urechile infundate. Acum mi s-a infundat si nasu. Am luat betaserc 3 luni, si nu stiu ce sa mai fac. Sa mai iau in continuare sau incotr-o sa ma mai duc, la ce medic ? Va rog ajutati-ma !
0
29-02-2012, ora 14:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
surditatea brusc instalata.. cu vertij..
era o urgenta medicala se trateaza cu Internare la ORL
orice tratament inceput in primele 3 zile de la surditatea instalata brusc poate duce la vindecare 100% la.100%
acum tre sa mergeti la ORL.. ambulator.. faceti audiograma si o sa decida d.dr. daca e de internare sau se trateaza la domiciliu
0
14-03-2012, ora 20:05
Veronika2
Nu este medic/terapeut
Veronika2
Buna seara.
De o saptamana sunt sub tratatment pentru viroza respiratorie. De 2 zile mi s-au infundat urechile, ametesc foarte rau si simt o presiune mare pe cap, de la urechi in sus. Astazi, in ambulatoriu mi s-a administrat IV perfuzie cu algocalmin, vit c si glucoza. M-am simtit mai bine cam 15 minute, dupa care senzatia de rau a revenit.
Credeti ca e sinuzita? Nu am nicio secretie nazala, nu am dureri de cap, doar o presiune teribila si ameteli foarte mari.
Va multumesc, astept sfatul dvs.
0
14-03-2012, ora 22:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu nu este sinuzita
dar poate fi o complicatie mai grava post virala
este o urgenta medicala si e necesara o internare in clinica ORL... pentru investigatii audiologice si vestibulare
Toxicitatea virusului gripal poate duce ;la surditate neurosenzoriala
0
15-03-2012, ora 16:29
Veronika2
Nu este medic/terapeut
Veronika2
Va multumesc pentru raspuns.
Am incetat orice medicatie, iau doar paracetamol sinus si fac inhalatii. Astazi m-am simtit mai bine, dar tensiunea din cap si urechi tot nu a disparut. Voi merge la medicul ORL saptamana viitoare, cred ca marti ajung.
Multumesc, raspunsul dvs. m-a mai linistit.
0
16-04-2012, ora 01:48
TaVi.
Nu este medic/terapeut
TaVi.
Am si eu o problema legata de infundarea urechilor. Seara dupa ce am plecat de la masa si am trecut la calculator am constantat ca am urechea stanga infundata asa din senin. M-am dus la baie si am luat un betior de urechi, l-am udat si m-am curatat dar degeaba. De 2-3 zile cand in inghit ma doare gatul. Am zis ca este din cauza ca am baut rece. Ieri am inceput sa tusesc usor si sa-mi curga nasul dar azi nu mai am nimic. nici tuse nici nas infundat. Dar inca cand inghit ma doare gatul si a mai aparut si problema cu urechea. Sfaturi?
0
16-04-2012, ora 11:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este nevoie de un consult la orl
urechea poate fi infundata si din cauza gatului si din cauza nasului si din cauza unui dop de ceara..s.m.a
0
23-04-2012, ora 15:28
mariuss123
Nu este medic/terapeut
mariuss123
Buna ziua...de vreo 2 sapt mi s-au infundat urechile si a aparut o usoara senzatie de ameteala...de asemenea cateodata am si tiuituri in urechi( tinitus)...mentionez ca aceste senzatii se acutizeaza in ortostatism si in timpul mersului..problemele par a fi mai accentuate pe partea stanga...nu sesizez o scadere de auz!Dimineata cateodata ma trezesc cu nasul infundat numai pe o parte desi in timpul zilei nu e infundat si respir normal...acu cativa ani mi s-a spus la orl ca am sinuzita cronica maxilara dar nu am mai avut probleme.TA este 13-13, 5/8-8, 5 colesterol glicemie in limite normale...mai mentionez ca merg frecvent la bazin si ma gandesc ca de acolo ar putea fi problemele..e cumva vreo otita??uneori, rar mai am si niste dureri nu f mari in spatele urechii..ce poate fi domnule doctor??Multumesc
0
23-04-2012, ora 16:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
senzatia de ameteala cu tinitus.. sunt simptome clare de dereglare de circulatie cerebrala
nu e otita
este vorba de urechea interna si se impun investigatiii
la oftalmo...fund de ochi
la neurologie ( coloana cervicala si reflexele
la ORL teste vestibulare
0
24-04-2012, ora 17:30
mariuss123
Nu este medic/terapeut
mariuss123
Multumesc de raspuns dl doctor..revin cu niste precizari..am fost la oftalmo...fund de ochi fara modificari...persista insa senzatia de infundarae a urechilor mai ales pe stanga, uneori dureri usoare in spatele urechii, senzatie de mancarime in ureche si usoara ameteala..la neuro a zis ca e posibil o usoara spondiloza cervicala...e posibil ca totusi de la apa din bazin sa se fi inflamat urechea ??ma mai pot duce la bazin??am 32 ani.Multumesc
0
24-04-2012, ora 21:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai dupa un consult ORL. + audiograma.. o sa stii la ce nivel este afectat auzul si ce se poate face.
Adaugă un comentariu / răspuns
258 comentarii 1 2 ..... 456 ..... 8 9 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.