ameteala, cauze si remedii

02-01-2008
lucky2007
Nu este medic/terapeut
lucky2007
Un AN NOU mai bun, mai plin de sanatate tuturor!!!
de vreo saptamina am ameteli destul de dese, imi simt capul greu, parca se invirt lucrurile in jurul meu si nu stiu cu ce sa incep:stiu ca am hipocalcemie, nu fixez Ca, sunt anemica, nu fixez Fe, mi-am schimbat ochelarii-mai tari, spondiloza cervicala, traumatismele survenite sau care o fi cauza acestei stari care imi da un mare disconfort si la concentrare ;imi amortesc si miinile mai ales in timpul somnului, daca letin mai ales sus, sunt nervoasa si agitata...Va rog mult ajutati-ma, please!!!!
2 comentarii
0
02-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Anemia, cervicoartroza, hipotensiunea, ochelarii incorect alesi, poate si menopauza??? TOATE DAU AMETELI !!!!
Chear credeti ca cineva va poate spune pe net. diagnosticul corect?
0
09-01-2008, ora 00:00
lucky2007
Nu este medic/terapeut
lucky2007
revin, cu un nou episod din evolutia ametelilor mele;am consultat medicul de familie care a constatat o hipertensiune 16/10 si un puls de 74;mi-a recomandat tertensif1tb/zi si Lokren 2tb/zi.Dupa 1sapt la control, am constatat ca aveam pulsul mai mic48-61, varia de fiecare data cand il masura.Am mers la un cardiolog, care mi-a confirmat brahicardia =38, mirandu-se ca mai "stau pe picioare".si mi-a schimbat tratamentul cu NOLIPREL.Azi n-am mai luat nimic, parca ma simt mai bine, sau incerc sa ma motivez, desi cardiologul mi-a zis ca abia dupa 1 luna isi va reveni inima.E posibil sa ma fi dereglat asa de tare dupa 1 sapt de Lokren ?Inteleg ca putea sa-mi scada bataile inimii pina la oprire, dupa tratamentul dr de familie,.ce sa fac in continuare?Mi-e frica sa mai iau ceva..Va rog raspundeti-mi.Poate ar trebui sa merg la Insitutul INIMII sa fac un control, nu???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •