ameteala, stari de voma, dureri de cap

14-03-2012
Iolanda18
Nu este medic/terapeut
Iolanda18
Buna ziua, as dori sa mentionez si eu cateva probleme pe care le am de ceva timp si poate cineva specializat imi poate da o sugestie referitoare la cauze si analize necesare pentru a depista. Deci, de prin noiembrie am avut periodic (saptamanal) diaree si dureri de burta, stari de voma, senzatie de lesin si de lipsa de aer, moleseala.Dupa aceste perioade aparea constipatia pana la urmatoarea 'criza'. Medicul de familie m-a diacnosticat cu sindromul intestinului iritat si mi-a dat tratament care a functionat pana la un moment dat, apoi episoadele iar au aparut pana acum 2 saptamani cand au incetat. Insa incepand cu aceste 2 saptamani au aparut alte stari: ameteala, dureri de cap si nelipsita senzatie de voma. Mentionez ca in acest timp mi-am facut o ecografie abdominala din care a reiesit ca sunt sanatoasa 'tun' si examenul ginecologic (nu sunt insarcinata). Mi s-a mai recomandat un examen parazitologic (pe care am considerat k nu e necesar sa-l fac conform simtomelor mele) si cateva analize de sange pe care urmeaza sa le fac saptamana viitoare(HLG, glicemie, colesterol, trigliceride, TGO, TGP). Daca conteaza va spun ca iau si anticonceptionale de 6 ani, dar pana acum nu am avut probleme cu ele in afara de colesterol un pic mai mare. Astept comentariile...multumesc
2 comentarii
0
14-03-2012, ora 19:37
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
zici"
" Mi s-a mai recomandat un examen parazitologic (pe care am considerat k nu e necesar sa-l fac conform simtomelor mele) si cateva analize de sange pe care urmeaza sa le fac saptamana viitoare(HLG, glicemie, colesterol, trigliceride, TGO, TGP). "

- NU mai considera Tu ce trebuie sa faci sau nu,
DACA medicul ti-a zis...asa sa faci.el stie.
- asteapta SI rezultatul analizelor
si APOI cere pareri...zic, eu.
O seara buna,
0
26-03-2012, ora 20:09
Iolanda18
Nu este medic/terapeut
Iolanda18
Si eu am specificat ce doresc de la acest topic: "cineva specializat imi poate da o sugestie referitoare la cauze si analize necesare pentru a depista".

Mi-au venit si analizele de laborator, iar valorile sunt astfel:
glucoza serica 73; TGO- 16; TGP - 13; Colesterol seric total-220; Trigliceride-141.
Hemoleucograma completa este:
Nr leucocite-5; Limfocite- 44, 6%/ 2, 23; Monocite+bazofile+enzinofile-5, 8% / 0, 29; Granulocite-49, 6% / 2, 48; Nr eritrocite- 4, 37; Hemoglibina 12, 6; Hematocrit- 37, 1%; Volum eritrocitar mediu- 85; Hemoglibina eritrocitara medie-28, 8; Concentratie medie Hb/Eritr - 33, 9; Largimea distributiei eritrocitare-14, 9% / 46, 1; Trombocite- 197; Volum trombocite mediu- 9, 3; Trombocitocrit-0, 18; Largimea distributiei trombocitare- 40, 2% / 13, 9.

Mentionez ca am aproape o luna de zile de cand nu am mai avut nici un fel de problema de sanatate, iar acum ca a venit primavara au aparut si vegetalele mai multe...deci e de bine :D
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.