ameteala, stare de rau, tahicardie

109 comentarii 1 2 34 Înainte ›
0
24-06-2015, ora 22:25
m1hai
Nu este medic/terapeut
m1hai
ai incercat alceva inafara de medicamente, sport, iesiri in aer liber, psihoterapie etc. ??
0
04-07-2015, ora 16:58
LylyAly
Nu este medic/terapeut
LylyAly
Buna ziua.
Ma confrunt si eu cu aceleasi probleme...au inceput acum 4ani, am facut psihoterapie si am fost ok.
Dupa o perioada grea si stresanta au aparut din nou atacurile de panica, dar de data asta mult mai urate... De 4luni fac tratament si terapie dar cam degeaba...am zile cand sunt ok si am zile cand, cu tot cu tratament, sunt terminata...
Desi am o gramada de ekg.uri facute si toate perfecte ma ingrijoreaza ft tare sa nu am ceva la inina pt ca am pulsul mare, mai ales cand ma ridic din pat... E ciudat si cateodata obosesc sa mai lupt...am 22 de ani si as vrea sa ma bucur de viata nu sa stau in casa, mereu cu cate o problema...
0
04-07-2015, ora 17:30
m1hai
Nu este medic/terapeut
m1hai
ai icnercat sportul, miscarea in atacurile de panica pur si simplu trebuie sa faci ceva prin care sa iti recastigi increderea in tine, facnd sport si punandu-ti anumite obiective cu timpul vei bate cu brio atacurile de panica, sau incearca sa treci prin atacuri fara sa te sperii, odata de doua si nu mai vin !
0
04-07-2015, ora 18:00
LylyAly
Nu este medic/terapeut
LylyAly
Am incercat tot felul de metode de relaxare...uneori reusesc sa le depasesc, alteori nu.. cand nu reusesc e nasol de tot...si mereu apare cate un simptom in plus...
Eu ma pregatesc sa devin asistenta si e cu atat mai deranjant ca nu pot trece peste pt ca sunt constienta ca totul e doar in capul meu!!sunt capabila sa fac diferenta intre atac de panica si Ima de exemplu...si totusi de 4luni o trag... E a 4a luna de tratament cu alprazolam, se instaleaza dependenta... Dar fara, ajung la UPU in 2secunde... Alt tratament nu mi a recomandat terapeuta...ma gandesc serios sa consult si un alt psihiatru.
0
04-07-2015, ora 18:06
m1hai
Nu este medic/terapeut
m1hai
sportul nu relaxeaza, sportul iti duce organismul la extrem si vede subconstientul tau ca nu ai nimic, crede-ma la inceput stateam in sala de forta si in secunda 2 parca cadeam am stat asa cam 1 luna, dupa ce am rezistat atat, totul s-a redus, si totul a inceput sa se reduca pana la 0 atacuri, am luat doar 15 zile anxiar si atat in rest vitaminte, sport, iesiri in aer liber, si am trecut de 2 ori singur prin atac, pur si simplu nu am sunat salvarea, nimic, chit ca parca cineva in cerea sa sun la toti prieteni si toate rudele si la toate salvarile, nu am stat si am vazut ca totul s-a terminat in 10-15 minute de atunci nu am mai avut atac de panica !
0
04-07-2015, ora 18:14
LylyAly
Nu este medic/terapeut
LylyAly
Multumesc de sfaturi!!!
Ma axez prea mult pe simptomesimptome si anxietatea se tine bine pe picioare...am mereu nevoie de evaluari ale sanatatii si de reasigurari ca totul e bine...
Apoi 2sapt nu am nimic...dupa care iar apare...starea de ieri si azi o pun si pe seama sindr. premenstrual si asta ma mai linisteste...
Dar na..am piticii mei care nu.mi dau pace :))
Ma bucur sa vad ca sunt oameni care ajuta cu sfaturi si citind ma conving si mai tare ca e doar o stare care trece. E mai usor sa discuti cu cineva care a trecut prin asta decat cu cineva care habar nu are...
0
04-07-2015, ora 19:09
m1hai
Nu este medic/terapeut
m1hai
cel mai naspa e cu toc-ul :), dar cu sport si perseverenta te vindeci si de ala, in rest sport, si stii cum iti dai seama ca de fapt tu gandesti starea ta, atunci cand incepi sa ametesti sau nu stiu ce, sigur ai gandul ca in momentul 2 cad sau nu stiu ce fac ! Daca ai gandul asta tunci sigur e de atacul de panica anxietate, pentru ca nu suntem prezicatori sa ne prezicem cand se va intampla ceva !
0
04-07-2015, ora 19:24
LylyAly
Nu este medic/terapeut
LylyAly
Exact!! Am observat ca atunci cand nu dau importanta simptomelor trec peste in maxim 15 minute fara calmante, fara medici.
Dar din pacate sunt si zile proaste cand ma panichez din orice..
Sunt si o fire care se sperie din orice, anticipeaza.astea plus traumele din copilarie-problemele astea.
Dar ceea ce am bagat in cap(dar cateodata mai "uit") e ca toate astea sunt doar stari care trec! Si nu se poate intampla nimic rau. Asta ar trebui sa intelegem toti.. Eu am trecut peste o data si am fost ft ft bine 3ani aprox. Asa ca o sa trec si a doua oara!!
0
04-07-2015, ora 19:29
LylyAly
Nu este medic/terapeut
LylyAly
Iar pt cei care merg la 100 de medici de nenumarate ori, multe simptome noi ni le inducem si asa apar felurite de boli inchipuite..
E cel mai ok sa gasiti un psihoterapeut si sa discutati cu el tot, sincer.
De exemplu eu eram convinsa acum 4luni ca sunt anemica, ca pierd sange... Terapeuta m.a asigurat ca nu e asa si ca mi.am indus eu starea de rau...
Nu am crezut in totalitate si mi.am facut analize si surpriza: sunt perfect sanatoasa. De atunci nu am mai avut simptomele anemiei.
0
06-07-2015, ora 13:38
bogdys
Nu este medic/terapeut
bogdys
Referitor la sport : Eu unul am facut box 7 ani, pot spune de performanta ( Bronz la capionatul national ) dar acum ce sa fac cu sportu, daca eu am tahicardie si extrasistole in unele perioade :). In fine, la mine n-a mers cu sportul.. iar cu starile astea m-am obojnuit, uneori daca ma simt bine 1-2-3 saptamani, deja imi fac griji ( glumesc, evident ). Mama naiba, De exemplu de la ultimul post acum 10 zile, mi-am revenit, au mai ramas tahicardia
0
19-07-2015, ora 16:45
LylyAly
Nu este medic/terapeut
LylyAly
Buna din nou... Cum va simtiti?
Eu iar am revenit la starile initiale de rau si multe atacuri de panica pe zi cu toate ca urmez tratament...
M.am speriat dintr.o prostie(o simpla durere de burta si am crezut ca e apendicita) si de joi o trag asa...
am fost la urgente psihiatrie si am aflat ca tratamentul ce.l iau e nepotrivit si deja sunt dependenta...sapt viitoare merg la alt medic psihiatru si alt psihoterapeut care sper sa ma puna pe picioare...
Sper ca voi o duceti mult mai bine decat o duc eu..
1
20-07-2015, ora 15:58
dana1, 70
Nu este medic/terapeut
dana1, 70
Buna,
Draga LylyAly daca schimbi psihiatru nu faci absolut nimic (schimbi doar medicaţia si cam atâta). Medicaţia (benzo' si isrs) nu ajuta la tahicardie sau extrasistole.. Aceste medicamente doar diminuează percepţia asupra simptomelor si cam atâta. Cu psihologul/loaga daca îl schimbi, vezi daca îţi spune ceva concret sau doar te abureşte cu exerciţii de relaxare si respiraţie. Daca este cu respiraţie si ex de relaxare fugi.. căuta un altul. Eu am mai postata aici si am spus si atunci ca exista un tratament relative simplu. Este adevărat ca este nevoie sa îţi schimbi si gândirea si asta o faci cu ajutorul unor informaţii nu este necesară psihoterapia (eu am făcut si aşa ceva si o forma de dezvoltare personala). Pe mine m-a ajutat f mult dezvoltarea personala mi-a dat certitudinea ca nu am ceva psihic si ca este doar ceva legat de percepţie. Daca te interesează amănunte sau o eventuala adresa unde sa poţi apela pt tratament te rog s ama contactezi pe privat.. Toate bune
Deny
1
20-07-2015, ora 20:56
Psiholog Mirela Gheorghe
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Mirela Gheorghe
LylyAly: Spui ca ti-au revenit atacurile de panica. Spune-mi, te rog, acum cat timp ai mai avut si cat au durat? Si ce ai facut atunci ca sa iti revii? Acum, cand au reaparut atacurile de panica, ai avut o perioada mai stresanta, ai avut ceva dezamagiri sau probleme?
Cum se manifesta aceste stari la tine?
Vreunul din parintii tai este mai sensibil, emotiv sau a avut probleme asemanatoare?
Astept raspusurile tale.

Psih. Mirela Gheorghe
1
20-07-2015, ora 22:05
LylyAly
Nu este medic/terapeut
LylyAly
Da, mama mea a avut probleme de genul, este si acum sub tratament.
Au reaparut acum 6luni aproximativ dupa o perioada foarte stresanta. Dar acea perioada a trecut. Intr.o luna s.au rezolvat toate problemele dar starile mele au ramas aceleasi. Psihoterapeuta care este si medic primar psihiatru m.a indopat in toata perioada asta cu alprazolam si atat! Rezultate prea putin sau deloc. Atunci cand am un atac de panica apare pulsul marit, amorteli in brate si o frica de ceva(ca lesin, mor, mi se intampla ceva rau). Am dati cand apare si o greata ft mare. Dupa ce trece urmeaza o durere de cap care trece de la sine in scurt timp.
Sunt dati cand trec devla sine dar este si cand trebuie sa iau jumatate de xanax sa treaca.
Precizez ca iau xanax de 0, 5 dimineata, amiaz, seara si atat. De 6luni. Deja s.a instalat dependenta...am gasit un medic cu la care as vrea sa merg sa ma ajute sa scap de acest xanax si sa trec pe un tratament naturist.
0
20-07-2015, ora 22:09
LylyAly
Nu este medic/terapeut
LylyAly
Deny tahicardie am ft rar. Am avut de vreo 2ori, atat. In rest doar pulsul marit. Din cate stiu tahicardia este atunci cand bataile depasesc 150 batai pe minut.
Eu ma invart undeva la 130 cand sunt in plin atac de panica.
Si cred ca rezolv ceva schimvand medicul din moment ce cel de acum ma tine pe benzo cu toate ca eu am cerut si isrs...
0
20-07-2015, ora 22:42
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Schimba medicul Liliana ! Nu esti pe tratamentul optim, mai ales ca in afara de riscul de dependenta nu are nici efectul scontat ! 6 luni e chiar limita maximala pana la care se poate da o benzodiazepina ! Ai nevoie de un tratament nou care sa nu mai contina acest tip de anxiolitic !

In plus fata de asta poti incerca orice tip tratament complementar, ca e psihoterapie reiki sau altceva ! Dar sa fie in plus nu in loc de !
0
21-07-2015, ora 00:09
LylyAly
Nu este medic/terapeut
LylyAly
Saptamana asta merg la alt medic. De renuntat nu pot renunta dintr.o data...Dar sunt multe scheme de renuntare. Sunt si studenta la asistent medical si asta ma ajuta sa discut altfel cu medicul si tot asta m.a ajutat sa iau unele decizii privind medicii(citind cursurile de psihiatrie pe cate le voi avea anul viitor)...dar am crezut orbeste in medicul care m.a tratat pana acum...asta e, invat si din asta. Stiu ca pot scapa si asta e important. Incep sa am incredere in mine din nou si sper sa ramana asa. Va multumesc tuturor din suflet pt sprijin!!!
1
21-07-2015, ora 11:00
dana1, 70
Nu este medic/terapeut
dana1, 70
Buna,
Draga LylyAly tahicardie este si daca ai 90 batai pe minunt peste 150 intri la altceva...la 130 deja ai tahicardie. Acuma benzo sau isrs e acelasi lucru ambele sunt sedative ale sist nervos cu alte cuvinte nu vindeca NIMIC ci doar SEDEAZA. Indiferent de medicament ai nevoie sa iti restructurezi gandirea. Eu iti urez bafta multa dar, daca cauti sa te vindeci de anxietate (stari de rau fizic) cu sedative...ai ceva vbointa.
Cu drag Deny
0
21-07-2015, ora 11:47
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
benzo si isrs nu sunt acelasi lucru, sunt medicamente total diferite, e ca si cum merele si capsunii ar fi considerate acelasi fruct! Nu stiu de ce nu lasam medicii sa isi faca treaba si dam sfaturi pe langa subiect.

Mai mult decat atat, nici un psiholog nu va putea sa lucreze cu un pacient care are peste 120 de batai pe minut si este anxios. Nu se poate lucra, oricat de multa intelegere ar fi din partea psihologului.
Ca pacientul sa inteleaga ce ii explica psihologul este musai ca acesta sa fie linistit, cooperant.

Asadar lasati medicii sa isi faca treaba.

LylyAly sunteti de ceva vreme pe xanax si acesta e destul de pacatos, va rog sa mergeti la medic si sa va sfatuiti cu el cum sa discontinuati xanaxul si sa considerati si o abordare a unui antidepresiv cu proprietati similare xanaxului.
0
21-07-2015, ora 11:56
LylyAly
Nu este medic/terapeut
LylyAly
Prozac multumesc pt sfat!! Asta si urmaresc acum. Sa scap de xanax. Mi.a ajuns. Oricum prea mult nu a ajutat... Sunt sigura ca noul medic o sa gaseasca o solutie buna pt a scapa de xanax si probleme.
Acum imi pare rau ca am inveput sa.l iau dar e prea tarziu pt pareri de rau...
0
21-07-2015, ora 12:09
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
LylyAly nu ai de ce sa iti para rau, l-ai luat si asta e.
Sunt insa multe antidepresive ce linistesc precum Xanax-ul si cu potential de dependenta foarte scazut, aproape nul.

Trebuie insa lucrat indeaproape cu medicul si vazut care este cea mai buna cale de abordare a tulburarii de panica.

Sanatate multa!
Prozac
0
21-07-2015, ora 20:32
LylyAly
Nu este medic/terapeut
LylyAly
Multumesc mult. Acum sa scap de el cumva si dupa o sa trec pe ceva naturist daca o sa fie cazul...sper totusi sa depasesc episodul asta urat si data viitoare cand o sa mai am probleme sigur o sa le gestionez altfel :-)
0
22-07-2015, ora 11:35
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Atat tratamentul medicamentos cat si tehnicile de relaxare adreseaza simtptomele tulburarilor anxioase (cu sau fara atacuri de panica). Psihoterapia este cea care cauta cauzele si lucreaza asupra lor. Pe de alta parte, exista multe orientari psihoterapeutice. Exista destui pacienti in cazul carora sunt recomandate forme mai profunde de psihoterapie. Cateodata schimbarea abordarii (psiho)terapeutice poate fi de ajutor.
In cazul celor care nu dispun de bani pentru a urma o psihoterapie, exista deja aplicatii pentru smartphone si tableta care pot fi de un real ajutor.
0
22-07-2015, ora 17:25
dana1, 70
Nu este medic/terapeut
dana1, 70
Buna,
Stiu care este diferenta intree isrs si benzo. si sutin ca sunt acelasi lucru (sedative ale sist nervos) daca vreti sa va convingeti cititi prospectul Prozac (isrs) si vedeti acolo ce scrie producatorul ' Proprietati farmacodinamice

Fluoxetina este un inhibitor selectiv al recaptarii de serotonina. Se presupune ca actiunea antidepresiva a fluoxetinei este legata de inhibitia recaptarii neuronale de serotonina la nivelul SNC.' Cu alte cuvite domnii producatori doar prespun ca ar face ceva (nu sunt f siguri). Si atunci eu nu as lua ceva ce este copiat dupa un medicamant care se presupune ca face. Referitor la psihoterapie si tahicardie domnilor si doamnelor tahicardia modarata poate fi data de o emote dar nu una de pste 100 batai pe minunt...e clar ca este ceva. Eu am dat un sfat... mai departe este alegerea fiecaruia dintre dvs sa faceti ce anume vi se potriveste cel mai bine
Cu drag
Deny
0
26-09-2015, ora 00:30
NicolaeAntonio
Nu este medic/terapeut
NicolaeAntonio
Dragi colegi de suferinta daca veti toate simptomele de maisus plus pusee de tensiune rugati doctorul dumneavoastra curant sa va verifice de feocromacitom.Acesta este o tumora care se afla la glandele suprarenale si cand o apuca secreta adrenalina nu arerost saintru in termeni medicali.Eu aveam aceleasi simptome si nu mai gaseam o rezolvare dar pe aceasta calele multumesc doctorilor de la Gral Medical fiindca m-au crezut ca nu am o depresie/anxietate deoarece simptomele acestei tumori seamana foarte bine cu depresia si anxietataea si au continuat investigatiile si mi-au gasit tumora bucuclasa.Specific ca poate nu toti aveti asa ceva dar poate o parte o aveti si va faceti bine.Eu aproape 4 luni m-am chinuit plus gandurile ca am inebunit din cauza unora si altora care ziceau "Domne esti depresiv".Aceasta tumora o puteti depista fie prin ecografie abdominala darcel mai sigur prin RMN, Fiti siguri de voi si dacachiar credeti ca nu aveti depresie/anxietate cere-ti dr sa va faca teste pt feocromacitom.Sper ca v-am fost de folos si va doresc insanatosire grabnica
0
15-10-2015, ora 02:37
claudiumichael
Nu este medic/terapeut
claudiumichael
Buna as dorii sa-mi impartasesc si eu calvarul prin care trec de 1 an de zile.Problema mea a inceput cu un atac de panica dupa ce terminasem antrenamentul. Tin sa va spun ca nu am consultat nici un medic deoarece nu credeam ca e atit de rau si de serioasa aceasta problema.De vre-o sapt de fiecare data dupa ce maninc am un fel de lesin in stomac si ameteli cind stau in picioare simt ca plutesc si imi simt capul greu.Seara cind ma intind in pat simt bataile inimi si prin stomac parca imi intoarce cineva mincarea, mi-am pus mina in cosul pieptului si am constatat ca duare putin in partea dreapta ca si cind as fi avut febra musculara.Greutatea corporala a fost de 105 kg de cind problema cu stomacul mi.e frica sa mai maninc si am slabit 7 kg La últimul atac am avut gura seaca ameteli si batai repezi ale inimii credeam ca mor. Am facut cardiograma si analizele singelui si mi sa spus ca am singele gros 19.0+ am facut endoscopie dar nu am primit rezultatele ce fel de boala pot avea va rog sa.mi spune.ti.Acum am si atacuri de panica si probleme dupa ce maninc stare de ameteli si simt un nod in git parca imi iese mincarea afara din mine.

.
0
15-10-2015, ora 02:51
claudiumichael
Nu este medic/terapeut
claudiumichael
Si eu ma simt la fel Bogdan
0
03-01-2016, ora 12:00
Razvan Ionescu
Nu este medic/terapeut
Razvan Ionescu
mai cititi si pe forumurile din strainatate, acolo astfel de probleme sunt tratate in mare parte foarte simplu, e vorba de anumite substante de care are nevoie creierul sa functioneze corect. mai exact o alimentatie corecta. pentru tratamentul anxietatii mancati seminte de dovleac.cautati de exemplu pe google " pumpkin seeds anxiety".
prea multa mancare de la supermarket strica, cred ca pentru cei cu probleme de anxietate ar trebui sa se adreseze unui nutritionist. daca hranim creierul sanatos cu o alimentatie completa el va functiona corect si nu vom mai avea probleme. la psiholog ajungem doar daca nu functioneaza acest tratament pe baza de alimentatie sanatoasa, completa
0
21-01-2016, ora 17:55
dana1, 70
Nu este medic/terapeut
dana1, 70
Bună,
Eu am trecut prin ce treceţi voi.. am luat şi eu porţia necesară de serotonină, benzo şi isrs.. Nu m-au ajutat (doar mi au ascuns simptomele). Ce este mai rău este că atunci când le-am scos pur şi simplu îmi era atât de rău încât nu mai puteam ieşi din casă. Ştiu că este mai uşor să iei aşa ceva..dar.. pe termen lung nu vei fi bine. Eu am reuşit să scap de anxietate am aflat ce am. Anxietatea(frică) în cazul meu era un răspuns la un dezechilibru cronic (nu avea legătură cu serotonină). În momentul în care mi-am tratat simptomele (cauză ) şi nu răspunsul (frică) am început sa ma simt mai bine şi acuma sunt chiar super ok. În timp vă veţi convinge şi voi că aşa este. Uitaţi-vă la postări veţi vedea că sunt persoane care iau de ani de zile benzo sau isrs şi le tot schimba. Ce va spune asta? că sunt bune? La mine nu au funcţionat. Căutaţi un psiholog care se pricepe (nu unul care va învăţa doar să vă relaxaţi) şi luaţi un tratament adecvat simptomelor.
Vă urez multă sănătate
Deni
0
24-01-2016, ora 20:00
NicolaeAntonio
Nu este medic/terapeut
NicolaeAntonio
Dragi colegi de suferinta mie pana la urma mi sa gasit ce am deoarece am ajuns la un dr de la spitalul Fundeni care ma crezut ca nu sunt anxios si depresiv.Va spun ca ambfost diagnosticat cu urmatoarele:atac de panica, depresie, feocromocitom, limfom Hodkin, cancer al oaselor, mielom multuplu dar toate erau provocate de borelioza adica boala Lyme la care miau iesit anticorpii igm de 4 ori fata de limita superioara.Nu zic ca toti puteti avea aceasta boala dar totusi faceti testul pt ea la un laborator bun ca Fundeni sau Synevo si urmariti documentarul "Under our Skin".Sper sa va reveniti deoarece viata mea de 7 luni s-a inrautatit si de abia astept sa incep un tratament
Adaugă un comentariu / răspuns
109 comentarii 1 2 34 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul