amenoree secundara informatii

04-02-2007
laura4u
Nu este medic/terapeut
laura4u
Buna ziua.am 20 de ani si am fost diagnosticata in urma cu vreo 3 ani cu amenoree secundara.Am umblat de la un doctor la altu, cauza inca nefiind divulgata.Precizez ca am luat tratamente prescrise cu progesteron, timp in care menstruatia a reaparut.Din conceptii personale am intrerupt tratamentul hormonal si'am continuat cu unul naturist cu Branca Ursului.Menstruatia a revenit, dar tot din cauze personale l'am intrerupt si pe acesta.Ma enerveaza faptul ca nici un ginecolog nu'mi explica concret ce am.Penultimul mi'a zis razand ca o consecinta a afectiunii mele va fi osteoporoza si ca nu voi putea avea copii.In urma stoparii tratamentelor nu mi'a mai venit ciclu din august asa ca in februarie am fost la ultimul ginecolog, care m'a linistit si mi'a zis sa nu ma mai i'au dupa unii si altii, sa ma duc acasa si sa ma linistesc, pentru ca corpul meu asa a fost construit, sa'l las in pace, si cand vine vine.Dupa consultatia dr parca mi sa luat o piatra de pe inima iar la o saptamana mi'a reaparut ciclu fara nici un tratament!!!Si mia venit regulat din februarie pana in septembrie, din octombrie lipsind, acuma deja fiind februarie :(...Mi'am facut si analizele de prolactina si mi'au iesit valori mari 19, 2 mg/ml.Vreau sa stiu daca nu am menstruatie pot ramane insarcinata???e foarte important pentru mine sa stiu acest lucru.Din cate am inteles cand voi vrea sa raman insarcinata va trebui sa fac ceva tratamente.Dar dr mi'a zis ca am ovulatie dar nu am menstruatie.ASTA nu pot sa inteleg.SUnt total bulversata.Ajutatima va rog macar cu raspunsul la intrebare :( daca pot ramane insarcinata in orice moment daca am contact sexual neprotejat, si am amenoree secundara.MULTUMESC!
4 comentarii
0
09-02-2007, ora 00:00
laura4u
Nu este medic/terapeut
laura4u
De ce nu'mi da nimeni un raspuns???parca trebuiau sa existe dr pe aici.dar asta e, vad ca nici aici nu ma lamureste nimeni.:((:((:((
0
16-04-2007, ora 00:00
AncaD25
Nu este medic/terapeut
AncaD25
Si eu am aceleasi probleme deja de 2 ani dar sa sti ca, chiar daca nu iiti vine mesnsturatia ramai insarcinata.doctorul meu mi-a spus ca sunt mai putine sanse dar sunt.asa ca nu te mai llua dupa unul sau altul
0
17-04-2007, ora 00:00
laura4u
Nu este medic/terapeut
laura4u
ms mult pt raspuns.:(...oricum nush ce sa zic...azi am fost la ginecolog, altul, pe langa cei o mie la care am mai fost...in fine.cred ca am sami fac toate analizele de hormoni cat mai curand...sa vad ce si cum.ciudati is dr astia...nici eu nu stiu nimica.
0
12-07-2008, ora 00:00
vlasceanu
Nu este medic/terapeut
vlasceanu
din luna febroarie am intrerupt anticonceptionalele si am avut primul ciclu in 14 aprilie apoi tocmai in iunie dar foarte putin. as dori sa fac un tratament naturist cu branca ursului care puteti sa-mi spuneti daca da rezultatein amenoree?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Menopauza
  •