amenoree secundara

07-09-2011
theodori
Nu este medic/terapeut
theodori
vreau si eu un sfat.am amenoree secundara de 6 luni de zile.totul s-a declansat in februarie 2011, am zis ca e din cauza stresului, fiind plecata din tara, dar odata ce am venit nimic nu s-a schimbat, in iunie am facut trat cu duphaston.si nici un rezultat.analizele hormonale-progesteron ff scazut sub 0, 1.restul sunt bune(lh, fsh, prolactina, estradiol etc)acum mi s-a recomanta sa iau iar utrerogestan...sunt cam sceptica.
19 comentarii
0
07-09-2011, ora 22:32
ela1.
Nu este medic/terapeut
ela1.
Daca ti-a recomandat un endocrinolog, e bine sa le iei. Tratamentul hormonal trebuie luat exact cum ti-a zis endocrinologul. Eu am amenoree primara, m-am nascut fara ovare.Si eu sunt plecata din tara.
Utrogestanul este pt a stimula ovarele tale sa produca hormonul progesteron pe care nu-l ai.
Trebuie sa iei EXACTcum iti spune endocrinologul, nici o zi mai mult sau mai putin.
0
07-09-2011, ora 22:50
theodori
Nu este medic/terapeut
theodori
multumesc, dar sunt sceptica pentru ca asa am facut si cu duphastonul care este tot progesteron si nu a avut nici un efect.
0
08-09-2011, ora 06:08
c0rina
Nu este medic/terapeut
c0rina
Urogestanul
0
08-09-2011, ora 13:54
c0rina
Nu este medic/terapeut
c0rina
Da, sunt similare si daca nu te-a ajutat unu nu te va ajuta nici celalalt. In plus sunt cam periculoase caci duc la dezvoltarea de tumori. Ar trebuii sa incerci un tratement naturopat sau homeopat.
0
08-09-2011, ora 14:51
theodori
Nu este medic/terapeut
theodori
da...asta fac de mai bine de 4 luni de zile si fara rezultat...din contra, ma simt mai rau, singura chestie ce s-a imbunatatit este vitalitatea, dar nici un semn de menstruatie...si retin apa, am insomnii.Astept ceva sfaturi!
0
08-09-2011, ora 22:43
theodori
Nu este medic/terapeut
theodori
mai astept ceva sfaturi
0
10-09-2011, ora 09:34
c0rina
Nu este medic/terapeut
c0rina
Ce fel de tratament faci ?
0
10-09-2011, ora 14:31
theodori
Nu este medic/terapeut
theodori
vestita tinctura de branca ursului, ceai de naprasnic plus tinctura, ceaiuri de toate soiurie, plus reishi red, cordyceps-recomantate de o doamna dr din germania.
0
10-09-2011, ora 22:10
c0rina
Nu este medic/terapeut
c0rina
Ceaiurile sunt prea slabe pentru asa ceva, mai ales ca ti-ai dereglat corpul cu hormonii. Numai homeopatia te poate ajuta aici. Cu ceairuri poate dupa cateva luni bune...
0
10-09-2011, ora 23:07
theodori
Nu este medic/terapeut
theodori
multumesc Corina, din suflet iti multumesc!ai si ceva sugestii?
0
11-09-2011, ora 22:47
ela1.
Nu este medic/terapeut
ela1.
Ai facut ecografie la ovare?
0
11-09-2011, ora 22:50
theodori
Nu este medic/terapeut
theodori
da si este totul in ordine, dar pentru linistea mea vreau sa o repet
0
26-10-2011, ora 09:41
clau84
Nu este medic/terapeut
clau84
cu aceasi situatie ma confrunt si eu dar a mea este mai veche cam de un an jumate.e frustrant..am fost la endocrinolog am facut o serie de analize si..nimic..deocamdata fara contraceptive nu imi vine, de doua luni iau..mai am de luat o luna si pe urma sa vad..daca gasesti vreo solutie anunta-ma..( am luat duphaston si meguan fara nici un rezultat)...ma bate gandul sa merg la un homeopat dar dupa ce termin cu pastilele
0
26-10-2011, ora 18:55
theodori
Nu este medic/terapeut
theodori
Buna Clau, eu am incercat toate variantele.la mine problema este de 9 luni(deja m-am resemnat.adica ma impac cu gandul ca organismul meu trece printr-o perioada mai grea si iau lucrurile mai usor)nu imi este usor, deoarece sunt o fire foarte energica si activa...iar acum imi este extrem de greu sa fac lucruri obisnuite, dar privesc inainte si sunt optimista.Mai nou am fost la bucuresti la parhon, acolo am facut o serie de analize.pe langa progesteron am si lh mic, si Dhea(asta e secretat de suprarenala)este mare.sapt viitoare merg iar la parhon.te tin la curent, deocamdata sfatul meu este sa te adresezi unui endocrinolog bun, poate chiar la parhon sa incerci si tu, toate cele bune!
0
27-10-2011, ora 10:09
clau84
Nu este medic/terapeut
clau84
Saluatre Theo, si eu m-am obisnuit cu ideea dar caut solutii spre rezolvare deoarece vreau un bebe, sper cu ajutorul lui D-zeu sa ma vindec.ideea e ca sunt sub supravegherea endocrinologului de aproximativ o jumate de an la indrumarea lui iau anticonceptionalele, nu l-as schimba deoarece imi stie problema DAR.daca nu vad pe parcurs o rezolvare am sa ma indrept spre alt medic. Multumesc mult si astept vesti bune de la tine pupici Clau
0
14-11-2011, ora 20:46
eruve
Nu este medic/terapeut
eruve
Salut, eu sunt una din cele 5% din femeile care sufera de amenoree...deocamdata! ( PULSATILLA )
Sfaturi:*nu va panicati !
*incercati sa alungati depresia, daca sunteti ingrijorate luati doua teste de sarcina daca ies negative nu mai faceti altele sunt cu adevarat precise, e o risipa de bani
*nu va incredeti in medicamente miraculoase bazate pe hormoni
*daca luati anticonceptionale, renuntati la ele, sunt medicamente despre care se credea ca sunt miraculoase dar daca cautati articole despre ele scrise de oameni de stiinta veti afla ca ne fac extrem de rau iar cancerul isi va face de cap prin trupul nostru, eu am luat anticonceptionale ma simteam groaznic atat la inima cat si la ovare, sani, am luat anticonceptionale 2 ani.
*daca doctorul ginecologic va da anticonceptionale pentru dereglare hormonala cel mai bine ar fi sa evitati asta si sa intrebati un endocrinolog
*daca te temi ca e ceva in neregula cu ovarele tale dar nu a iesit nimic la ecografie e clar glandele sunt de vina DECI DU-TE LA ENDOCRINOLOG
*daca subestimezi lipsa menstruatiei sperand ca totul o sa fie bine...te inseli! o vei lua razna..du-te la endocrinolog si accepta pana una alta ca esti una din cele 5% din femeile care au amenoree...DEOCAMDATA!
*AI INCEPUT CUMVA SA TE INGRASI? daca da te rog nu lua pastile pt slabit, nu te infometa, nu manca ciorba de varza sau stiu eu ce...nu esti grasa..ai doar o mica problema numita amenoree, accepta asta.
*te certi cumva cu ceilalti ai devenit putin mai iritata? nu-i indeparta pe ceilalti spunandu-le ca nu ai nimic ci apropiei si lasa-i sa te ajute ori prin a merge cu tine la doctor ori prin simpla veselie si indemnare 'totul va fi bine'
*IMPORTANT ! vezi du-te la un medic bun...daca te duci la ginecologie incearca sa mergi pe recomandare si intotdeauna insotita..daca e sa alegi intre un medic barbat si un medic femeie...alege un medic barbat sunt mult mai rabdatori si empatizeaza foarte usor cu noi...femeile sunt mai dure dar nu ma intelegeti gresit profesionalismul nu are nici o legatura, ma refer doar la simpla intelegere si rabdare, pentru ca vei avea nevoie de asta..
*acum ca am spus cred eu destule...daca nu aveti bani de endocrinolog pentru ca analizel de care aveti nevoie costa destul de mult dar daca DOCTORUL GINECOLOG VA SUSPECTEAZA DE AMENOREE puteti incerca pulsatilla combinata cu Luminita de seara.
*PULSATILLA se ia de doua ori pe zi cate cinci pastilute nu se ating cu mana.daca aveti amenoree este eficienta, rezultate numai dupa 2 saptamani( ATENTIE in cazul meu )dar depinde de organism.
CEL MAI IMPORTANT DUCETI-VA TOTUSI LA MEDIC.
MULTA SANATATE TUTUROR...Eruve
0
14-11-2011, ora 23:01
clau84
Nu este medic/terapeut
clau84
multumesc pentru sfaturi...o sa ma informez mai mult legat de aceste pastile sau ma rog planta..cu stima clau
0
15-11-2011, ora 10:55
theodori
Nu este medic/terapeut
theodori
Salutare Clau, ce mai faci?eu asa bine m-am impacat cu ideea ca mi-a trecut cat de cat panica.cred ca este foarte important sa ne linistim.de la bucuresti nu am primit nici un raspuns, ca si tratament mi-a dat anticonceptionale trifazice.am insa o cunostinta care are acesta problema de 4 ani, a fost la un medic in miercurea ciuc si i-a testat produsii de metabolism ai hormonilor din urina, o analiza destul de interesanta!acum ea urmeaza un tratament dat de el.daca vrei vreo informatie despre acel doctor sa imi spui.Eu una ma cam las pagubasa ca m-am saturat de alergatura si de ridicat din umeri.Eu sunt sigura ca totul o sa fie in regula pana la urma.Toate cele bune, Theo
0
15-11-2011, ora 14:33
clau84
Nu este medic/terapeut
clau84
salutare Theo...si eu din pacate iau anticonceptionae ( diane 35) de 2 luni si mai am de luat o luna.( asa mi-a spus dr. endocrinolog...) dupa aceea trebuie sa merg din nou la ea la Tg Mures sa vedem ce vom face pe mai departe...eu sunt increzatoare...am inceput sa mananc mai sanatos, fac putin sport ( in felul acesta nu ma mai gandesc si ma eliberez de stres )...trebuie sa fim increzatoare si luptatoare.sa nu ne lasam niciodata prada greutatilor.si sa fim constiente ca nu suntem nici primele nici ultimele de pe acest pamant cu aceasta problema.eu o te tin la curent dupa ce o sa merg din nou la medic sa vad ce imi mai spune sa fac in continuare...am citi pe diferite forumuri ca au mai fost cazuri de acest gen si intru-un final au avut copii frumosi si sanatosi ASA CUM O SA AVEM SI NOI :-)) PUPICI CLAU
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Menopauza
  •