amenoree secundara

17-04-2008
cineva_eu
Nu este medic/terapeut
cineva_eu
buna ziua am mai trimis un mes la care nu mi s a rasp Am fost la medic si mi sa zis ca am amenoree secundara In urma chiuretajului mi sa umflat un ovar Poate fi asta cauza?Se poate ajunge la ceva grav?
17 comentarii
0
18-04-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
De ce ati facut chiuretajul, a fost o intrerupere de sarcina, sau un chiuretaj uterin biopsic?
Amenoreea a survenit dupa chiuretaj?
Ati facut ecografie transvaginala?
0
18-04-2008, ora 00:00
cineva_eu
Nu este medic/terapeut
cineva_eu
a fost o intrerupere de sarcina Am mai trim un mes in care am zis ca am facut intreruperea iar cand m am dus la control mi s a facut din nou ecograf si copilul era acolo dar aveam ovarul drept marit, mi s a facut din nou chiuretaj si am facut tratament cu ampicilina, indometacin, nospa, flagil(metronidazadol)si ergomet fiole, tb sa mi vina menstruatia la 30 zile dar nu mi a venit si mi s a zis sa astept pana la 40 si tot nu a aparut Am fost din nou la medic si mi au pus diagnosticul amenoree secundara si acum am inceput tratam cu duphaston, 10 zile Imi spuneti va rog mult ce urmari ar putea avea?
Multumesc mult
0
18-04-2008, ora 00:00
cineva_eu
Nu este medic/terapeut
cineva_eu
acum nu mi s a mai facut ecograf,
0
18-04-2008, ora 00:00
cineva_eu
Nu este medic/terapeut
cineva_eu
Am uitat sa specific faptul ca dupa al doilea chiuretaj am sangerat timp de 2 sapt in fiecare zi cate putin Multumesc
0
18-04-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Daca dupa Duphaston nu va vine menstruatia este indicat sa faceti dilatatia colului cu debridare si instilatii, probabil ca ati facut o sinechie uterina cu amenoree persistenta care se trateaza asa cum v-am spus mai sus plus un tratament hormonal.
Toate cele bune.
0
18-04-2008, ora 00:00
cineva_eu
Nu este medic/terapeut
cineva_eu
mai pot avea copii in viitor?Va multumesc mult
0
21-07-2008, ora 00:00
carmen_nutza
Nu este medic/terapeut
carmen_nutza
Buna! Am si eu o problema asemanatoare; am ciclu de 10 ani (ciclu regulat) si nu am luat niciodata anticonceptionale si nici avorturi n-am, insa, luna aceasta nu mi-a mai venit cilcul. Am facut doua teste de sarcina care au iesit negative si dupa am fost la ginecolog, care m-a diagnosticat cu amenoree secundara, un chist pe partea stanga si o basica cu un lichid care mi-ar fi astupat una din trompe. Am luat tratament cu Duphaston, mai am de luat cateva pastile si tot nu mi-a venit. :((
In rest, am dureri mari de sani, de mijloc, ameteli, toate simtomele. Mentionez k am luat timp indelungat lecitina si am fost foarte stresata din cauza scolii, dar acum am scapat, mi-am luat licenta. :)
Va rog mult, daca se mai uita cineva pe aici pe site sa imi trimita un mail cu un sfat ceva.
0
22-08-2009, ora 04:11
buubuu
Nu este medic/terapeut
buubuu
buna!am o problema in legatura cu lipsa menstruatiei si multe altele care nu stiu nici macar la ce sectiune sa le incadrez.vreau sa mentionez k am 21 de ani si din cate imi amintesc acum 6 ani mi-a venit ultima data asta in urma unui control amanuntit facut la spitalul militar in urma caruia doctorul mi-a prospus sa incercam sa producem venirea menstruatiei medroxiprogesteron.dupa 5 zile mi-a venit dar m-a tinut 2 zile si un flux foarte foarte redus, vreau sa mentionezk prima menstruatie am avut-o in jur de 11-12 ani dar mereu a fost asa...f putin si extrem extrem de rar.la spitalul militar am ajuns la sectia de endocrinologie pentru k ma ingrasem excesiv pentru varsta mea domnul doctor mi-a prescris un regim in urma carui in timp de cca 2 ani am slabitin jur de 30-35 kgde la 85 ajunsesem in jur de 50 kg, menstruatie eu nu am mai avut de atuncidefapt pot sa consider k nu am avut apoape niciodata cred ca de max 5 ori in toata viata.am incercat apoi cu dufaston care mi l-a prescris un doctor f bun din italia si nu a fost nici un rezultatin urma analizelor complete facute acolo am fost diagnosticata cu amenoree scundara discopatie toraco-lombara, tin sa mentionez k am dureri f mari de spate, ovare polichistice...!o alta problema e k am observat ca de ceva timp ma simt o durere stresanta si k o inflamatie care e este tare in stanga in zona bazinului, ovarelor, cadere excesiva a parului, o foarte moare durere sub coaste in stanga care sunt si deformate mult mai iesite in evidenta decat cele din dreapta si o balonare extrem de suparatoare chiar si daca mananc un mar. si nu il ultimul rand viata sexuala mi-am inceput-o mai mult sau mai putin acum 3 ani in urma dar niciodata nu am simtit dorinta unui act sexual...probabil ar mai fi foarte multe de spus dar nu stiu cu ce sa mai incep.va rog foarte mult astept un raspuns din parte a cuiva care poate a mai trecut prin situatii de genul sau din partea unei persoane specializate.sunt disperata!!!!!
0
22-08-2009, ora 04:16
buubuu
Nu este medic/terapeut
buubuu
aa.la ecograf fie in romania cat si in italia mi s-a spus k singura problema care se vede si ar putea cauza lipsa menstruatiei ar fi ca uterul meu este foarte slab dezvoltat aproximativ la jumatate pentru cat ar trebui sa fie unul al unei femei de varsta mea
0
28-08-2009, ora 02:55
buubuu
Nu este medic/terapeut
buubuu
vad ca aici nimeni nu da nici un raspuns...tot e bine k persoanele isi spun problemele aici asteptand un raspuns dar in zadar, se poate sa fie intentionat facut site-ul pt persoanele singure care nu au cu cine sa vb si simt nevoia sa se descarce, altfel nu vad ideea!!
0
17-10-2009, ora 19:48
sofi@
Nu este medic/terapeut
sofi@
buna.am fost si eu diagnosticata cu amenoree secundara.mentionez ca am avut prima menstra la 13 ani si a fost mereu neregulata.am luat tratament cu utrogestan dar organismul nu a reactionat. acum iau duphaston 2 cp/zi timp de 5 zile, sunt la a 3-a zi si menstra nu a aparut deocamdata.doct. ginecolog si endocrinolog mi-au zis sa astept dupa tratament inca 5 zile si daca nu imi vine sa ma prezint la cabinet. acest diagnostic e de 3 luni.am facut ecograf endovaginal: uter contur regulat, ecostructura omogena, cavitate centrala, endometru 12, 5 mm, corp uterin 39, 3/31, 3/38, 6 mm, vol 24, 8cmc, canal cervical 28, 4mm. ovar drept dimensiuni 36, 3 / 22, 3 / 24, 4 mm, ovar stang dimensiuni 26/ 19/ 18, 6 mm ecostructura normala. mi-am facut teste de sarcina au iesit negativ, la ecograf sarcina nu exista. ultima mestra am avut-o pe 25 august. acum astept sa vad daca organismul v-a rasp la tratament.din ce am citit pe net amenoreea trebuie luata in serios si tratata corespunzator altfel duce la infertilitate. stie cineva un doct bun? as vrea sa aflu si parerea unui alt medic. va multumesc!
0
17-10-2009, ora 19:52
sofi@
Nu este medic/terapeut
sofi@
Menstruatia nu este tocmai o perioada placuta, datorita senzatiei de discomfort pe care o confera. Totusi este foarte sa ai lunar menstruatie, pentru ca acesta este un semn ca sistemul tau reproducator este sanatos. Daca in ultima perioada ti-a intarziat foarte mult menstruatia inseamna ca suferi de amenoree (o tulburarare de menstuatie). In caz ca nu este tratata amenoreea poate cauza probleme de fertilitate. In plus acesta este un semnal ca organismul tau s-ar putea confrunta si cu alte probleme de sanatate.

Ce este amenoreea?
Amenoreea este o dereglare a procesului menstruatiei care se caracterizeaza prin absenta sangerarii.
Absenta menstruatiei este normala in cazul femeilor insarcinate sau a celor care sunt la menopauza. In cazul celorlalte femei, lipsa menstruatiei este un motiv de ingrijorare, deoarece indica faptul ca organismul are probleme de sanatate.
Majoritatea femeilor au menstruatie o data la 28 de zile. Bineinteles ca pot aparea si fluctuatii mai ales in cazul adolescentelor. De exemplu, exista femei care au menstruatie o data la 35 de zile. Menstrautia apare deoarece corpul elibereaza o serie de hormoni, printre care se numara estrogenul si prosterogenul.
Pentru a produce menstruatia corpul tau trebuie sa fie stimulat de un anume nivel de hormoni. Cateodata, femeile nu au un numar suficient de hormoni pentru a se produce menstruatia si de aceea apare amenoreea.

Tipuri de amenoree
Exista doua tipuri de amenoree: primara si secundara.
Amenoreea primara apare atunci cand o adolescenta a implinit16 ani si nu i-a venit menstruatia. De regula, majoritatea fetelor ajung la pubertate pe la 11 - 12 ani. In aceasta perioada creste numarul hormonilor care stimuleaza organismul sa produc menstruatia. Fetele care sufera de amenoree primara nu au suficienti hormoni pentru a se produce menstruatia. Fetele care sunt foarte slabe sau care au facut atletism de performanta se pot confrunta cu amenoreea primara, pentru ca organismul lor nu are suficiente grasimi pentru a produce hormonii sexuali.
Amenoreea secundara. Initial femeile care sufera de amenoree secundara au avut menstruatia la un interval regulat de timp. Apoi, din diverse motive, menstruatia a inceput sa dispara. Amenoreea secundara apare atunci cand menstruatia nu apare timp de trei luni consecutive. De regula aceasta absenta este cauzata de complicatii la nivel hormonal sau de afectiuni ale aparatului reproducator.

Amenoreea: cauze
Stresul poate influenta frecventa menstruatiei. Un lucru marunt precum cantitatea de alimente pe care o consumi poate cauza intarzierea menstruatiei. Daca suferi de amenoree este posibil ca ceva sa fi influentat scaderea nivelul de hormoni din organism. In consecinta, organismul nu mai poate favoriza aparitia menstruatiei. Printre factorii care determina aparitia unor probleme hormonale se numara:
- un mod nesanatos de hranire
- exercitii fizice extenuante
- pierderi sau acumulari rapide de greutate
- dereglari ale comportamentului alimentar, precum anorexia sau bulimia
- stresul
- probleme cu glanda pituitara, hipotalamusul sau ovarele

Cum se manifesta amenoreea
Cel mai evident semn al amenoreei este absenta menstruatiei lunare, dar mai exista si o alta serie de simptome printre care se numara:
- secretii ale sanilor
- micsorarea sanilor
- ingrosarea vocii
- aparitia parului facial
Daca te confrunti cu vreunul dintre aceste simptome, trebuie neaparat sa-ti faci un control medical. Un medic poate sa-ti dea un tratament care sa-ti vindece aceasta afectiune.

Amenoreea: complicatii
Cu amenoreea nu este de glumit. Imediat ce ai observat ca nu ti-a venit menstruatia trebuie sa afli motivul intarzierii pentru a putea reveni la normalitate.
Amenoreea este adesea asociata cu infertilitatea. Femeile care au suferit de amenoree raman mai greu insarcinate. Amenoreea poate fi un semnal de alarma pentru urmatoarele afectiuni:
- chisturi minore pe ovare
- fibromul uterin
- hirsutism (se manifesta atunci glanda pituara produce prea multi hormoni).

Cum se trateaza amenoreea
Amenoreea poate fi tratata fara ca fertilitatea sa-ti fie afectata. Tratamentele pot varia in functie de cauzele care au dus la aparitia afectiunii. In cele ce urmeaza iti prezentam cateva variante de tratament:
- suplimente cu hormoni. Aceste suplimente au rolul de a regla nivelul hormonilor din organism
- cresterea consumului de calorii si grasimi, pentru a se stimula producerea estrogenului.
- consiliere pentru reglarea tulburarilor de consum alimentar
- operatie pentru indepartarea chisturilor sau a fibromului.
0
17-10-2009, ora 19:57
sofi@
Nu este medic/terapeut
sofi@
carmen_ni_georgescu
termina tratamentul cu duphaston si mai asteapta inca 5 zile. daca menstra nu apare mergi la un endocrinolog. el va sti ce e de facut. eu am facut si analize pentru prolactina.
0
17-10-2009, ora 19:59
sofi@
Nu este medic/terapeut
sofi@
carmen_ni_georgescu
zici ca ai dureri in zona sanilor.
ai si o secretie? daca da inseamna ca nivelul prolactinei e crescut. e un simptom al amenoreei.
0
17-10-2009, ora 20:06
sofi@
Nu este medic/terapeut
sofi@
cineva_eu
a fost o intrerupere de sarcina Am mai trim un mes in care am zis ca am facut intreruperea iar cand m am dus la control mi s a facut din nou ecograf si copilul era acolo dar aveam ovarul drept marit, mi s a facut din nou chiuretaj si am facut tratament cu ampicilina, indometacin, nospa, flagil(metronidazadol)si ergomet fiole, tb sa mi vina menstruatia la 30 zile dar nu mi a venit si mi s a zis sa astept pana la 40 si tot nu a aparut Am fost din nou la medic si mi au pus diagnosticul amenoree secundara si acum am inceput tratam cu duphaston, 10 zile Imi spuneti va rog mult ce urmari ar putea avea?
Multumesc mult



_

Ca sa tratezi amenoreea trebuie sa faci o echipa: tu, endocrinologul si ginecologul.
Din ce am mai citit si de pe alte forum-uri amenoreea poate fi tratata in cateva luni, dar poate dura si ani de zile. O persoana se plangea k are amenoree de 13 ani.
0
16-12-2012, ora 18:58
jara
Nu este medic/terapeut
jara
buna.am o problema. la sfarsitul lunii mai inceputul lunii iunie am avut o relatie cu un baiat. am avut menstruatie normala iunie, iulie iar in august a venit mai devreme. dupa luna august s-a intrerupt pana in noiemrie, am fost la doctor pe 16 noiembrie si am facut ecograf si a zis ca nu par insarcinata, si mi-a dat duphaston apoi a venit mnstruatia. dar parca mi se pare ca imi creste burtica. si simt ca mi-ar bate inima in stomac. credeti ca as putea fi insacinat?
0
04-07-2014, ora 13:50
MarianaDaniela
Nu este medic/terapeut
MarianaDaniela
Buna ziua tuturor. Am o problema si cine a trecut prin asta si stie as vrea sa imi dea un raspuns mai ales astept un raspuns din partea doamnei doctor.Am 20 de ani, menstruatia nu am avut o intotdeauna regulata..imi venea intariziat cu 1 sapt, 2...sau mai devreme...dar acum sunt intr o situatie cum nu am mai fost pana acum. Menstruatia trebuia sa imi vina pe data de 9 iunie 2014...si nu mi a venit..am asteptat vreo 2 saptamani in care mi am efectuat 3 teste de sarcina toate iesind negative. am inceput sa ma ingrijorez din ce in ce mai tare si pe 25 iunie am mers la ginecolog, mi s a efectuat un consult, intravaginal mi s a spus ca nu este vorba de nici o sarcina si mi a spus ca ovarele mele sunt pline de foarte multe chisturi micute..iar la diagnostic mi a scris ( Ovare de aspect policistic bilateral, amenoree secundara). Mi s a dat tratament cu duphaston timp de 5 zile, 2 pe zi si mi a spus ca imi va venii menstra si cand asta se va intampla in a 3 zi de menstra sa imi efectuez urmatoarele analize ( estradiol prolactina FSH si LH)..si sa merg pentru interpretarea analizelor si inceperea unui tratament. Cand am vazurt ca tot nu imi vine m.am reprogramat pentru ca numai suportam stresul si gandurile, mi s a efectuat din nou un intravaginal..si inainte m a speriat un pic spunandu mi sa nu cumva sa fie o sarcina extrauterina..dupa ce s a uitat mai bine a spus ca este clar ca nu este o sarcina, m a consultat cu mana..ma durea cand apasa pe burta si mi a spus ca pelvisul este inflamat ceea ce denota ca aparatul genital se pregateste pentru menstra.. si sa am rabdare sa imi vina dupa tratamentul cu duphaston pe care mi l daduse in urma. Ideea e ca nu am niciun semn ca mi.ar veni, nu simt nimic cum simteam inainte cu cateva zile inainte de mentra, sunt foarte stresata, panicata ca nu imi vine, iar de cand am inceput sa am problemele acestea mai ales cea cu care ma confrunt de 2 luni..am luat foarte multe kg..adica vreo 7 in decurs de o luna jumatate, inainte fiind slabuta in jur de de 55kg..am ajuns la 62 63.Mentionez ca nu am folosit anticonceptionale doar acum cativa ani) Milligest) si mi au fost prescrise pentru un chist, si le am luat 3 luna cand inca nu imi incepusem viata sexualai. Ce credeti ca ar putea fi, ce pot sa fac pentru ca sunt stresata foarte tare de cand am problema aceasta..efectiv merg pe drum si ma apuca plansul cand imi aduc aminte ca " Nici astazi nu mi a sosit menstruatia", plus cand ma uit in oglinda la "silueta mea".ma tot gandesc sa nu fie sarcina extrauterina, aceasta se vede la ecograf intravaginal? Astept un raspuns, va multumesc din suflet tuturor !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Menopauza
  •