amenoree provocata de pilule?

01-05-2007
croxx
Nu este medic/terapeut
croxx
de 8 luni ma protejez cu janine, dupa 5 luni mentra a inceput sa fie din ce in ce mai putina, acum nu a mai curs nici un pic de sange, am fost acum 2 luni la ginecolog si mi-a explicat ca este normal sa nu am menstruatie, sunt acum niste teorii cum ca menstruatia este de fapt un fenomen anormal, si pilula m-a ajutat sa imi revin.
Intreb: este normal ? nu ma simt rau, o sa ma duc din nou la medic sa mai aud o parere si o sa imi fac si analizele la sange luni, dar pana atunci... astept cateva pareri. mentionez ca sunt in perioada de 7 zile intre si ma gandesc ce sa fac vineri sa incep folia nr 9? sau sa astept
multumesc anticipat pt raspuns
4 comentarii
0
02-05-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Nu e normal sa nu apara menstra deloc; regula e sa apara in intervalul de 7 zile fara pilula. Daca se repeta fenomenul (adica lipseste complet menstra) timp de mai mult de doua folii, intrerupeti si reluati un control. Pilula reduce volumul si durata menstrei, dar nu o elimina.
0
02-05-2007, ora 00:00
croxx
Nu este medic/terapeut
croxx
multumesc frumos pt raspuns
0
13-11-2007, ora 00:00
scorina
Nu este medic/terapeut
scorina
salut. si eu sunt in situatia lui croxx. si eu folosesc janine, sunt in a 4-a zi de pauza si inca nu mi-a venit ciclul. nici eu nu stiu ce sa fac, daca nu imi va veni ciclul pana in a 7-a zi cred ca am sa incep urmatoarea folie. Totusi am contactat o prietena care va intreba ginecologul despre aceasta situatie. cand primesc raspunsul am sa te informez.
0
16-12-2007, ora 00:00
scorina
Nu este medic/terapeut
scorina
vesti bune! cu toate ca luna trecuta nu mi-a venit ciclul deloc, eu am continuat sa iau janine, iar dupa 21 zile, ce credeti, mi-a venit ciclul !!
acum continu sa iau contraceptivele si eu sper ca totul sa isi revina la normal. Cine stie, poate ca am avut vreo dereglatie, si acum si-a revenit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce e de facut daca sunt omise pilule anticonceptionale
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Efecte secundare ale contraceptivelor orale combinate
  • Semnele de alarma in administrarea contraceptivelor combinate
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  •