amenoree de 4-5 luni

08-07-2008
pinklilarose
Nu este medic/terapeut
pinklilarose
Buna ziua!
De 4-5 luni, nu am mai avut menstruatie. Am fost la medicul de familie, care m-a trimis la ginecolog, insa acolo mi-a zis ca nu am nimic si s-ar putea sa fie din cauza stresului sau lipsei de calciu. Am tinut o cura de vitamine si de calciu, insa nu s-a rezolvat problema. Am 20 de ani si am slabit destul de mult cand am dat bacalaureatul, acum un an. Care ar putea sa fie cauzele amenoreei si ce as putea sa fac? Va multumesc.
5 comentarii
0
14-07-2008, ora 00:00
ramonescu
Nu este medic/terapeut
ramonescu
si eu am aceeasi problema.4-5 luni, 19 ani.si eu sunt disperata, nu stiu ce sa mai fac.am fost la medic si totul e ok.as incerca sa iau niste anticonceptionale.crezi ca ar ajuta?
0
25-07-2008, ora 00:00
dannav
Nu este medic/terapeut
dannav
dragele mele, poate medicul vostru a tratat cu ceva superficialitate problema, unei fete de 19 respectiv 20 de ani nu este normal sa nu aiba menstrustie 4-5 luni(doar daca este vorba de o sarcina)de obicei in spatele aceste probleme sta una de tip hormonal. Eu zic sa megeti si la alt medic si NU luati anticonceptionale asa dupa ureche, va pot face mai mult rau decat bine.Astept vesti de la voi! Sanatate
0
01-09-2008, ora 00:00
pinklilarose
Nu este medic/terapeut
pinklilarose
Am facut la un medic endocrinolog, si in urma analizelor a rezultat ca nivelul de progesteron era mai mic decat normal. De saptamana asta voi incepe tratamentul cu anticonceptionale Yasmin, pe care mi le-a recomandat doctorul si am auzit ca nu prea au efecte secundare, c a altele. Nu stiti din ce cauza scade nivelul de progesteron? Multumesc mult.
0
01-09-2008, ora 00:00
ramonescu
Nu este medic/terapeut
ramonescu
si eu doresc sa merg la niste analize.spune-mi te rog, analizele trebuie facute in functie de cum iti vine menstruatia?eu ar trebui sa astept prea mult.se pot face in orice zi, nu?cred ca si eu am aceeasi problema ca si tine, dar nu stiu care este cauza.
0
01-09-2008, ora 00:00
pinklilarose
Nu este medic/terapeut
pinklilarose
Analizele cred ca se pot face oricand. Eu mi le-am facut total aleator. Sa mergi la un endocrinolog, sa iti zica ce hormoni trebuie verificati in sange si apoi sa interpreteze rezultatul. Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: