amenoree de aproape un an

24-07-2011
clau84
Nu este medic/terapeut
clau84
buna ziua, ma confrunt cu o lipsa a menstruatiei de aproximativ un an mai bine spus am fost diacnosticata cu SOP ).am fost la ginecolog, endocrinolog mi-am facut o serie de analize...am laut tratament fara nici un rezultat.ultimele analize au avut urmatoarele rezultate...
glicemie 89 mg%
TSH- 1.06 µu/ml
Prolactina- 6.67ng/ml
LH- 1.21 mIL/mL
FSH- 5.64 mIU/mL
Estradiol 20 pg/mL
cortisol 25.8 µu/dl, este mare dar mi s-a spus ca e ok deoarece l-am facut dimineata
anticorpi anti microzomiali tiroidieni 0.7IU/ml
Am ambele ovare microchistice si au dimestini mici adik: uter drept 20.02/1.92 mm si cel stang 2.60/1.76mm
iar colac peste pupaza si uterul la fel are dimensiuni mici 4.72/3.10 mm
Momentan iau de o luna meguan de 500 de 3 ori pe zi..fara nici un rezulat


Am vorbit cu endocrinologul si mi-a recomandat sa iau duphaston cate 2 pe zi timp de 7 zile iar daca nu imi vine nici in felul acesta mi-a recomandat sa fac un tratament cu diane 35 timp de 6 luni ( din cate m-am informat contraceptivele nu rezolva problema ). Nu stiu ce sa mai fac deoarece sunt casatorita si imi dorec un bebe enorm de mult...din cate am citit doar print-o minune as putea ramane insarcinata OARE SA FIE ASA?,
M-ar tenta si un drilling ovarian.nu stiu daca ar avea rezultate..ce spuneti???
Mi-am intrebat endocrinologul si nu mi-a dat nici un raspuns in legatura cu acest aspect..
v-as ruga sa imi oferiti anumite sfaturi as fi foare recunoscatoare...cu stima
2 comentarii
0
24-07-2011, ora 15:35
miruna68
Nu este medic/terapeut
miruna68
Minunea aceea exista si se numeste homeopatie. Mergeti la un medic homeopat renumit.
0
24-07-2011, ora 21:55
clau84
Nu este medic/terapeut
clau84
multumesc pentru raspuns..sincer m-am gandit si la varianta asta.nu am mers la homeopat dar am incercat tratamente naturiste adik.am baut ceaiuri de coada soricelului, salvie, lemn dulce, branca ursului pastile, fara nici un rezultat de aceea am decis sa merg la endocrinolog.e o situatie destul de dificila dar incerc sa ma tin tare si sa merg mai departe sa invat sa traiesc cu aceasta problema si cu ajutorul lui Dumnezeu sa o depasesc.
Am auzit ca ar fi benefica si acupunctura.in asemenea cazuri...ma gandesc sa fac cateva sedinte..o seara placuta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Menopauza
  •