am un fel de flegmon cred

20-07-2010
negru_jolie
Nu este medic/terapeut
negru_jolie
Buna ziua, indraznesc sa apelez la ajutorul dumneavostra ca am o problema la picioru drept.Sunt plecata din tara si nu mai stiu la ce doctor sa merg.Am purtat niste sandale care mi au sugrumat intr un fel degetu mare de la picioru drept.Mi au strans asa de tare degetul mare incat am impresia ca nu a mai permis sangelui sa circule.Am fost la doctor si mi au spus ca e de la oboseala si de la statu in picioare si ca am nevoie de relax.Mi au facut un dicoflenac si m au trimis acasa.Au trecut aproape 3 saptamani si inca am dureri iar picioru mi se umfla si nu pot sa merg.Acum am recurs la niste sedinte de fizioterapie dar durerea tot nu mi trece.La inceput era o umflatura moale acum a devenit oarecum osoasa.Am dat cu voltaren cu lioton gel, cu hirudoid.Puteti sa mi spune ti ce anume am exact si cum as putea sa tratez?
1 comentarii
0
20-07-2010, ora 21:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
D-voastra relatati fapte profund diferite: probabil aveti o deformatie tip hallux valgus ("monturi") care, in prezenta unei incaltaminte necorespunzatoare (prea stramta), a determinat un sindrom inflamator local de tip bursita.
Nu exista nimic care sa se "osifice" la acel nivel.
Singurul tratament acceptabil si logic pentru moment este portul unui tip de incaltaminte suficient da larga, pentru a preveni orice conflict cu proeminenta osoasa a "montului".
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.