am streptococ, candida sau ce altceva?

31-01-2009
dorin.romeo.paraschiv
Nu este medic/terapeut
dorin.romeo.paraschiv
Totul a inceput in decembrie.Durere in gat, partea superioara adica laringele.Aveam impresia ca ma inec cu el.Doctor, tratament de pneumonie-augumentin, bioparox, nurofen.Dupa o saptamana se mai lasa apoi revine brusc cu tuse si racaiala pe gat-paxeladin, tusimun.Dupa inca o saptamana din nou gatul.Am ajuns la Panduri la urgenta-nurofen, bioparox.Apoi la urgenta la Matei Bals-klaritromicin.Apoi am facut din nou analizele la Bals.Sange si exudat.Rezultat:streptococ.Tratament :moldamin 1 pe saptamana si faringosept.O saptamana sa simtit un pic apoi dupa a doua injectie la fel.Medic de familie un nou tratament:ospen 500, nurofen, coldrex.Pe deasupra am mai luat de la mine putere si proposept c, liv 52, septilin, fluconazol.Propolis tinctura, ceaiuri de diverse culori:pelin, rostopasta etc.Acum situatia este parca mai rea ca inainte.Inainte eram inflamat in cerul gurii(rosu inchis, aproape grena)si doua punctulete sa zicem albe in staga si dreapta cerului gurii, iar acum pe partea dreapta s-au unit punctuletele devenind o linie, au mai aparut puncte in plus, cerul gurii inspre fata este albicios, limba incarcata si alba;nu mai sunt asa de grena petele din cerul gurii.Am mai facut un exudat si rezultatul:Streptococ beta hemolitic-absent;stafilococ patogen-absent.Ce poate fii si ce analiza m-ar exista si unde pentru a depista cea ce este acolo.Ca doar nu sunt sanatos tun si eu nu stiu.Inca o precizare:eu am avut candida in gat mai de mult dar la analize aste si cele din septembrie nu a iesit. Va multumes pentru rabdare si poate i-mi dati un sfat ca de 2 luni nu mai pot.
2 comentarii
0
11-04-2010, ora 11:39
SOFIANA
Nu este medic/terapeut
SOFIANA
Si noi am patit aproape acelasi lucrusi dupa multe tratamente facute DEGEABA, sotiei mele i s-a depistat HELICOBACTER PYLORIS, a facut tratamentul si se simte bine.Nu mai asteptati, sanatate.
0
07-04-2012, ora 13:32
andrei 70
Nu este medic/terapeut
andrei 70
sfat prietenesc: SCHIMBA cabinetul unde ai facut exudatul si s-ar putea sa te minunezi!

eu unul asa am patit la un centru renumit (chiar falos as zice nu mi-a gasit nimic, oricum aia nu mi-au gasit niciodata nimic din cate analize am facut la ei), la altul o bacterie+candida+stafilococ.

dar ce te faci cand al treilea cabinet iti certifica ca primii sunt praf (sa ma exprim elegant totusi)de bubuie si ca cei de la al doilea punct de recoltare au dreptate????

evident ca mi-a sarit mustarul si cand i-am luat la intrebari au inceput sa paseze magaria de la unu la altul, ba ca scriu aialaltii bazaconii la constatari, ba ca poate probele sunt contaminate si alte magarii dar sa nu spuna ca sunt incompetenti pe banii oamenilor ioc.


mai precizez ca analizele sunt recoltate in aceiasi perioada si fara medicamente luate inainte.

ca si concluzie personala- asta e rezultatul unui sistem sanitar superficial cu mari lacune in locuri cheie (se pare ca in ziua de azi trebuie sa-ti faci analize in 5-6 locuri sa tragi o concluzie cat de cat pertinenta), iar in stilul asta cat de curand probabil vom apela la vraci si tamaduitori.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.