am si eu o intrebare

30-06-2009
dodycutza
Nu este medic/terapeut
dodycutza
In urma unui examen ginecologic mi sa pus diagnosticul de Exocervicita Mi sa prescris STAMICIN tablete 3/zi FLUOMIZIN OVULE 1/zi apoi dupa terminarea lor TERGYNEM ovule 1/zi pe langa toate astea splaturi vaninale cu bicarbonat de sodiu. Eu nu am mai facut spalaturi vaginale pana acum si as vrea sa stiu daca aceste spalaturi cu bicarbonat de sodiu sunt bune si cat de des trebuie facute in tratamentul acesta. Multumesc frumos
3 comentarii
0
30-06-2009, ora 23:38
alym
Nu este medic/terapeut
alym
Buna, tratamentul tau este pt candidoza vaginala, nu sunt medic dar cred ca ma confrunt si eu cu aceeasi problema ca si tine, faza proasta e ca eu sunt in strainatate si in urma consultului ginecologic medicii de aici nu au depistat nimic de ingrijorat, spun ei dar situatia mea e de-a dreptul insuportabila, in fine voiam sa iti pot veni in ajutor cu raspunsul meu, da spalaturile cu bicarbonat de sodiu sunt super bune dar nu intravaginal, eu ma spal cu bicarbonat de sodiu de doua ori pe zi, dimineata si seara dupa dus iar in unele seri usturimile alea insuportabile nu stiu daca tu ai usturimi le calmez cu bai de sezut din ceai de coada soricelului, coada calului si galbenele in care de asemenea pun putin bicarbonat, iar despre instilatii spalaturi intravaginale sunt contraindicate pt ca distrug flora vaginala asa ca mai bine o infuzie cu ceai din plante, e mai sigur .Iar cat despre intervalul in care poti folosi bicarbonatul, nu e perioada exacta depinde de tine si de cat timp ai nevoie sa te recuperezi.Sper ca ti-a fost util sfatul meu, am postat si eu o intrebare aici pe forum mai jos aceea cu usturimi genitale si nu am primit nici un raspuns, poate asa cineva specializat se gandeste si la oful nostru si ne ajuta cu un raspuns .Multa sanatate.
0
01-07-2009, ora 00:17
alym
Nu este medic/terapeut
alym
Scuze revin, m-am documentat despre diagnosticul tau si cred ca este vorba despre o inflamatie la nivel exterior a colului uterin, oricum ideea e ca ce am spus mai sus nu cred ca iti face rau mai ales ca bicarbonatul de sodiu calmeaza starile de inconfort la fel si ceaiul din plante bafta si mai asculta si alte pareri profesionale.Voiam sa te intreb daca imi poti spune care au fost testele care ti-au evidentiat diagnosticul.si daca e vb de papa-nicolau pt ca aici ginecologul mi-a facut acest test si nu iti da rezultatul desfasurat ca la noi in sensul ca iti spune din cate am citit eu pe unele forumuri tipul celulelor.etc., doar mi-a facut cateva observatii referitoare la faptul ca nu reies semne de malignitate, si ca e normal in conformitate cu varsta mea, si inca ceva daca imi poti descrie care au fost simptomele tale pt ca eu simt ca niste arsuri inauntru in apropierea meatului urinar care sunt destul de dese desi rezultatele analizelor spun exact contrariul:adica, culmea ironiei ca sunt perfect sanatoasa.te rog din suflet daca poti sa imi impartasesti din experienta ta, mi-ar fi de mare ajutor.MULTUMESC SI MULTA SANATATE
0
03-11-2009, ora 14:42
daryana
Nu este medic/terapeut
daryana
buna am vazut ca si tu te confrun ti cu ustrumi din astea suparatoare eu am fost la vreo 3 doctori si am facut si teste si nu mi a iesit nimik dar usturimile persista fac dusuri fierbinti si se mai duc si mi a zis sa ma spal cu ceaiuri si mi a dat macmiror complex nu mai stiu ce sa cred
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Top 10 sfaturi oferite de ginecolog
  • Controlul ginecologic la virgine - ce trebuie să știi
  •