Pot sa ma ingras de la dieta aceasta?

27-02-2007
ana15
Nu este medic/terapeut
ana15
As vrea sa mi spuneti daca cu aceasta alimentatie m as putea ingrasa.Am 1.68 si 55 de kg.Micul dejun il iau pe la 6 dimineata deoarece plec la scoala si consta in 250 de g de iaurt cu 0, 1%grasime si 50 g musli de la sano vita fara zahar, pe la ora 9 un mar, la pranz cand vin de la scoala pe la 2.30 mananc 200g de peste pe gratar sau piept de pui fara pielita si pe la ora 4-5 mananc peste pe gratar, salata de fructe sau 250 g iaurt 0, 1% grasime + 50 g musli dupa care pe la ora 7 fac o ora sport.As vrea sa stiu daca ma alimentez corect tinand cont ca dupa ora 7 mananc 10 mere.Pot sa ma ingras de la dieta aceasta?
3 comentarii
0
27-02-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
NU te ingrasi, ci este chiar o dieta de slabire! la 15 ani si greutatea ta iti recomand macar o dieta de MENTINERE, pentru ca esti in crestere. asta inseamna ca la micul dejun poti sa mananci si un ou, 2 felii de paine cu sunca macar 3 zile pe saptamana, la pranz pe lanaga gratar pune si 2 linguri de cartofi pireu, salata de legume, eventual si o supa de legume macar cu o felie de paine. La cina tot asa, pune si o felie de paine si o lingura de garnitura. Merele sunt bune la gustare si desert, dar nu in loc de masa! Cina ia-o la ora 7, nu la 5. Daca mai ai intrebari, iti stau la dispozitie. O zi buna!
0
07-05-2007, ora 00:00
di
Nu este medic/terapeut
di
Ar fi bine daca la recomandarile colegei mele ai adaug-o si pe aceasta : mananca fructele in prima pare a zilei deoarece contin carbohidrati si necesita un timp mai lung pentu digestie si in plus nu te vor balona ;adauga miste suplimenti de nutritie pentru ca la un moment dat organismul tau iti va trage senmalul de alarma ca sufera, deoarece chiar este o dieta de slabit ceea ce faci tu. Daca mai vrei sfaturi poti sa apelezi cu incredere ! dr. diana
0
19-11-2011, ora 16:42
ioana grosariu
Nu este medic/terapeut
ioana grosariu
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac pentru a suprima pofta de dulciuri, eu am 23 de ani, 160, si 63 de kg, este cam mult stiu dar e greutatea care se mentine indiferent de ce mananc! cum ar trebui sa gasesc o dieta care intr-adevar sa ma ajute?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.