am schimbat cele 2 valve ale inimi in 4 ani

07-01-2011
vio-mutu
Nu este medic/terapeut
vio-mutu
In anul 2006 am schinbat prima valva la C C Iliescu de cel mai bun chirurg VLAD ILIESCU dar a fost gresit, una ca a pus o valva prea mare de 33, normala era 28.Dupa operatie am fost preluat de dr.curant cardiolog MAXIMEASA SORIN cu care ma vedeam din 3 in 3 luni si spunea ca sunt bine.In anul 2010 luna ianuarie am fost la control si mi-sa spus ca sa agravat valva aortica si ventricolul sting.A chemat si chirurgul la care au spus ca nu mai este nimic de facut. Dar intrebarea mea este ce au pazit timp de 4ani?nu au vazut.Raspunsul a fost sa merg acasa linistit si ne vedem peste 6 luni.Daca mai traiesc? Aici am pus capat colaborarea cu acest spital spus (MECA) dar de acolo risti sa te intorci in cosciug.Am inceput cautarile la Cluj, Timisoara, Bucuresti urgenta, am ajuns la Tg. Mures, la Prof. DEAC cu diagnosticu: cardiopatie valvulara.disfuctie de proteza valvulara Nr.33 in pozitie mitrala prin tromboza cicumferentiala.insuficienta aortica severa.fibrilatie atriala cronicau alura ventriculara medie.insuficienta cardiaca clasa NYHA II.hipertensiune arteriala esentiala stadiu II.La care dom.prof.a spus ca nu se baga riscul sa mor este foarte mare.In spital am aflat ca un prof. din Ungaria opereaza numai cazuri speciale in toata Europa unde este chemat.Am luat legatura cu dansu prin mail si i-am trimis tot ce a cerut si am fost programat in febroarie pe 10 pentru operatie cu rugamintea sa cumparam valvele cu factura din UNGARIA.Totul a fost aranjat la Trg.Mures si am fost operat si totul a decurs normal.Nu vreau sa intru in amanunte au fost destule.Acum sunt sanatos si le MULTUMESC.
23 comentarii
0
07-01-2011, ora 16:04
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Felicitari pentru reusita operatiei si pentru perseverenta in cautarea unei rezolvari. Felicitari inca o data si pentru medicii din Tg Mures care au aprobat efectuarea operatiei la ei. Va deranjeaza daca va intreb de medicul din Ungaria? nume, adresa mail? multumesc
0
08-01-2011, ora 20:14
vio-mutu
Nu este medic/terapeut
vio-mutu
La Tg-Mures am avut ocazia sa constat ca grija fata de pacient este perceputa diferit si am numai cuvinte de lauda. Recomand tuturor celor care au nevoie de astfel de interventii sa mearga acolo. Ca se poarta rau ungurii cu romanii este folclor, ne dau clasa la corectitudine. In plus de curind s-a deschis o clinica privata, cu toti medici foarte buni din spitalul judetean, Nova-Vita, pe care o gasiti pe net si va puteti programa f usor. Sunt si chirurgi de interne foarte buni acolo si mai ales chirurgie-cardio pediatrica. Am aflat multe nume de medici buni pe durata internarii mele, intrebati-ma daca aveti nevoie de ajutor. Pentru Armina, daca esti un caz special si-ti pot fi de folos, prefer sa ne auzim telefonic. N-as vrea sa-l pun pe omul caruia a-i datorez viata, in sitatia sa fie deranjat de multi din cei care acceseaza forumul, sper ca ma intelegi. Incredere si curaj tuturor, inima se repara. Unde si de cine? Despre asta vorbim intre noi.
Vrei tf Armina?
0
09-01-2011, ora 21:37
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Multumesc mult ptr raspuns. Am probleme cu inima dar deocamdata totul este sub control si informatiile pe care deja ni le-_ai impartasit sunt momentan suficiente. Ma bucur enorm insa ca mai sunt oameni ca tine care impartasesc din experienta lor(fericita)Puteai sa nu postezi nimic si nu mai aflam de experienta ta, de Nova-Vita, informatii care poate la un moment dat vor fi esentiale in viata mea, familiei mele, prietenilor..Multumesc inca o data si o sa-mi permit cu acordul tau, daca v-a fi nevoie, sa-ti trimit un mesaj privat ptr mai multe detalii. Sanatate.
0
10-01-2011, ora 18:20
vio-mutu
Nu este medic/terapeut
vio-mutu
Cardiacii trebuie sa duca o viata normala si nesedentara. Sunt medici buni peste tot, important este sa obtii acelasi diagnostic dupa mai multe pareri. Eu m-am lovit de multe erori medicale, care erau sa ma coste viata, pana am invatat sa verific. Acum i-mi este mai usor, am cardiologul curant de incredere, i-mi cunosc problemele, etc. Oricui ai pot fi de folos, cu placere. Armina, multa sanatate, cand consideri ca vrei sa vorbim, da un semn. Eu ma refer la probleme cardiace grave, in cazul meu era mai simplu un transplant, dar la asta ajungi si mai greu, iar boala mea s-a agravat datorita incompetentei si lipsei de omenie a celor din Fundeni. Sanatate tuturor.
0
13-01-2011, ora 00:32
minune
Nu este medic/terapeut
minune
draga Vio, te rog din suflet sa ma ajuti cu detalii despre profesorul din Ungaria, mama mea a avut si ea mult de suferit de pe urma greselilor de diagnostic si de medicatie. Acum trebuie sa isi inlocuiasca valvele, iar situatia este destul de dramatica, deoarece este un caz mai deosebit, avand si alte afectiuni cardiace asociat. Te rog daca se poate sa-mi dai nr. tau de tel. sa putem comunica direct despre acest subiect. Multumesc anticipat! p.s.Numele meu e Mihaela.
0
13-01-2011, ora 16:41
vio-mutu
Nu este medic/terapeut
vio-mutu
Buna Mihaela, a-ti inteleg ingrijorarea. Eu am fost un caz special cu multe complicatii :insuficienta cardiaca, hepatica si renala, tromboza de proteza mitrala, inaintea acestei operatii. Nimeni nu-si asuma riscul unei interventii, eu am cautat si pe afara. Am avut norocul sa aflu de acest profesor, foarte cunoscut in Europa, deoarece opereaza unde e solicitat si necunoscut la noi, pentru ca nu are acceptul alor nostri. Operatia mea a durat 9 ore, noaptea m-a deschis iar, datorita unei sangerari masive(a stat numai in spital, in perioada critica), iar dupa o saptamana m-a operat a treia oara fiindca facusem lichid in pericard si l-a extras, sigur deja lucrurile erau de bine. Am detaliat ca sa prindeti curaj, acum ma simt bine si a meritat sa risc. Oricum era singura mea sansa. Nu trebuie sa amanati mult operatia, timpul agraveaza. Cel mai bine este sa comunicam direct, cum spui si tu. Domnul profesor opereaza numai cazuri deosebite si nu mai opereaza deocamdata in Romania. -. Te ajut cu placere.
E valabil si pentru Armina. Sanatate tuturor!
0
16-01-2011, ora 17:13
minune
Nu este medic/terapeut
minune
Vio, am reusit sa-ti trimit un e-mail. Astept cu mult interes raspunsul tau, mai ales ca situatia la noi e destul de urgenta. Multumesc tare mult pt. ajutor.
0
27-03-2011, ora 15:58
nicaemilia
Nu este medic/terapeut
nicaemilia
buna ziua, daca se poate sa ma ajute si pe mine cineva, cand eram mai mica doctora mea de familie a observat ca o valva la inima nu se inchide bine, si se aude un sunet mai ciudat, am fost la fundeni si mi a spus ca nu am nimic, ca trebuie sa am o alimentatie regulata, dar acum de cateva saptamani, as putea spune chiar luni, cand mananc respir foarte foarte greu, de nici numai pot manca simt ca ma sufoc, si cand fac baie uneori respir greu si ma ia ameteli, si ma inteapa si bratul drept uneori, am dureri in piept mai rar, si ma inteapa si inima cam des de cateva zile, stiu ca ar trebui sa ma duc la doctor, dar am vrut sa aud si parerea voastra, va multumesc
0
28-03-2011, ora 17:19
vio-mutu
Nu este medic/terapeut
vio-mutu
Desi am doua proteze, mitrala si aortica, sunt tot in fibrilatie atriala, deoarece interventia s-a facut tarziu, inima a suferit modificari si sunt obisnuit de multi ani, nici nu ma deranjaza, Pentru cei in fibrilatie un sfat util, pe mine ma ajuta sa am un ritm bun, nici nu obosesc repede, datorita medicamentului Concor. Se ia sub supravegherea medicului, crescand doza treptat pentru acomodare. In plus, vreau sa va mai spun ceva despre diuretic, vital de altfel cardiacilor. Ideal este sa tolerezi Diurexul, dar acesta are ca efect secundar marirea sanilor si dureri la atingere. Alternativa este Furosemid, dar rezultatele nu sunt la fel de bune. Eu ma umflam la fata si picioare. Acum ne noua generatie a aparut Inspra(multi n-au auzit), care se administreza impreuna cu Furosemid si nu mai sunt probleme. Un alt sfat util, pe care mi l-a dat medicul si m-a ajutat sa scap de viroze toata iarna, oscilococinum, in fiecare saptamana cate o doza. Bolnavii cu valvele risca mari complicatii in cazul unor infectii. Imi cresc imunitatea cu Ginsenc, nuci si alte seminte, salate. Am luat in greutate dupa operatie iar acum nu stiu cum sa le mai dau jos. Tuturor multa sanatate si sunt prin apropiere daca va pot ajuta cu un sfat.
0
07-09-2011, ora 21:56
vio-mutu
Nu este medic/terapeut
vio-mutu
Forumul acesta este mai util decat puteti crede. Am tinut legatura cu multe persoane cardiace, ingrijorate si debusolate in privinta locului unde sa gaseasca salvarea si sper ca multora le-am fost de folos. Puteti duce o viata normala daca tratamentul este corect si sub atenta supraveghere. Nu va panicati din orice, astfel va puteti induce stari false de rau. Anxietatea nu are treba cu inima. Eu cu valvele mele metalice plus fibrilatia fac efort, stau si in soare, chiar am fost in vacanta la mare, merg la chefuri, etc. Important este sa mai uiti de boala si sa nu te transformi intr-un ipohondru. Mi-a scris un tanar de 22 ani cu un prolaps de valva mitrala ca nu tine nici un tratament fiindca nu i-a fost recomandat. Nici asa. Orice sintom ciudat trebuie luat in seama(tulburari de ritm, oboseala, paloare, durere in epigastru adica capul pieptului, amorteli in brat, transpiratii abundente, somnolenta) apoi verificata de cardiolog starea de sanatate a inimii. Uneori timpul nu iarta asa ca nu amanati. Pe mine la infarct m-a durut in capul pieptului, transpiram rau si aveam pulsul foarte mare(peste 120). Experienta mea va sta la dispozitie desi sper sa fiti sanatosi tun si sa nu aveti nevoie. Va doresc tuturor o inima buna!
0
07-09-2011, ora 22:59
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Ma bucur sincer ca-ti merge asa de bine si iti doresc sanatate maxima.Iti multumesc mult ca ne tii la curent ca si ptr sfaturi si disponibilitatea de a ne ajuta.
si eu iau concor de 5 unul dimineata si unul seara si sincer, recitind postarile, ma intrebam cum se poate trai cu fibrilatie- dealtfel am o prietena care are insuficienta cardiaca gr 2 si fibrilatie dar nu poate lua Concor.Eu am facut ecografia la inceputul lui august si mi s-a spus ca totul e OK.Eu fac tratament cu Concor, Tertensif si Atacand ptr hipertensiune dar datorita unor, , greseli de interpretare " medicii m-au internat de doua ori ptr iminenta de infarct- nu a fost cazul dar am ramas destul de, , zdruncinata", anxioasa si pote exagerata cand este vorba de un simptom pe care-l pot asocia cu inima. Dar dupa doua iminente.eu personal ma descurc destul de greu.
Multa sanatate in continuare si sa auzim numai de bine.
0
27-02-2012, ora 13:37
corinnacoman
Nu este medic/terapeut
corinnacoman
eu sunt din Brasov si din pacate am avut probleme cu tatal meu, care a facut un infarct anul trecut. am trecut prin momente foarte grele. norocul nostru a fost sa ne ducem la spitalul Clinicco. vreau sa va spun ca sistemul este privat, dar urgentele cardiologice sunt gratuite si oamenii sunt tratati ca oameni nu asa cum sunt tratati la urgente prin alte locuri. iar doctorii extraordinari, cred ca printre cei mai buni din tara, veniti de la Targu Mures si Cluj. mi-a fost tare frica dar toata lumea de-acolo mi-a inspirat incredere si nu am gresit deloc.
0
16-03-2012, ora 01:12
molik
Nu este medic/terapeut
molik
pentru cei cu hipertensiune arteriala care vor sa faca ablatie si le este frica...uitati aici un filmulet pentru incurajare...ca sa fiu mai exact nu este nimic periculos in aceasta interventie decat vindecarea bolii ...multa sanatate la toti
http://www.youtube.com/watch?v=pCz-kUbuL0wfeature=related
0
16-03-2012, ora 01:12
molik
Nu este medic/terapeut
molik
sper sa va fie de mare folos
0
16-03-2012, ora 11:05
claudya12
Nu este medic/terapeut
claudya12
buna.sotul meu i s a descoperit forament ovale patent de catre un cardiolog de la spitalul Delta.Mentionez ca in toti acesti ani nu i s a descoperit nimic cu toate ca am fost la controale la diversi cardiologi. Daca aveti probelme cardiace cereti intotdeauna si o second opinion.Cel care a descoperit problema este dr. Dan Deleanu
0
16-03-2012, ora 11:48
armina
Nu este medic/terapeut
armina
molik, multumim ptr intentie, dar la mine cel putin.., , , , , , Căutarea dvs. - www.youtube.com/watch?v=pCz-kUbuL0wfeature=related - nu a returnat niciun document""""""""2
cludia 12 ce inseamna, , forament ovale patent "?
0
16-03-2012, ora 12:07
molik
Nu este medic/terapeut
molik
http://www.youtube.com/watch?v=pCz-kUbuL0w aja poate merge la mine merge si celalalt link:D multa sanatate
0
16-03-2012, ora 17:23
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Da asa merge. Multumesc.
0
21-03-2012, ora 15:46
claudya12
Nu este medic/terapeut
claudya12
pt armina.forament ovale patent insemana o "gaurica" care se afla intre atriile de la inima.aceasta trebuie sa se inchida pana la varsta de 3 ani, dar din pacate la sotul meu nu -s-a inchis.O sa facem aceasta interventie la dr Dan Deleanu de Delta Hospital, Bucuresti.
0
21-03-2012, ora 17:33
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Va doresc sanatate multa si va tin punmii ptr reusita interventiei.
0
04-09-2012, ora 01:02
danyelita25
Nu este medic/terapeut
danyelita25
buna ziua la toata lumea, am o mare nelamurire deoarece ma aflu in londra unde a fost operat sotul meu pentru inlocuire valva aortica valva mitrala si reparatie tricuspida, dupa operatie a singerat mult 2zile a avut febra complicatii care au necesitat hemodializa si afost tinut in coma indusa de7 zile, in cele 7 zile sa incercat trezirea din anestezii dar o presiune de 150nu stiu la inima sau creer ca nu inteleg prea bine nu il lasa sa respire singur produce fluid si e foarte agitat are doar 20 la suta din muschiul inimii functional si e inca anesteziat cu mai multe medicamente dar jumatate ca pina acum, ce sanse credeti ca are sa i scada presinea de la inima (liniile verzi de sus la aparat)astept urgent raspuns va rog orice informatie e un ajutor ma aflu in tara straina si nu vb bine engleza!!!!!
0
16-07-2015, ora 18:09
cleo76
Nu este medic/terapeut
cleo76
Buna ziua, am o mare rugaminte pentru Vio-Mutu, nu stiu cum as putea sa te contactez pe mail, am nevoie neaparata sa vorbesc cu tine, te rog mult sa ma ajuti cu detaliile profesorului din Ungaria care te-a operat, tatal meu are probleme destul de serioase, si indiferent daca trebuie sa calatorim vreau sa cer si parerea acestul domn doctor (are insuficienta mitrala moderata-severa, fibrilatii atriale, etc...)
Nu stiu cum sa iti scriu altfel decat aici, abia am activat acest cont, te rog din suflet sa ma ajuti.
Mii de multumiri
0
14-06-2016, ora 11:25
MR.MR
Nu este medic/terapeut
MR.MR
si eu i am scris lui "VIO MUTU'' prin mesaj privat...dar nu a raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Valvuloplastia cardiaca

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: