am sau nu vertij???sau e altceva?

08-01-2013
lilibv
Nu este medic/terapeut
lilibv
sunt din brasov, am 38 de ani, casatorita cu 2 copii si o viata frumoasa.acum 2 ani am ametit foarte tare intr-o dimineata in timp ce pregateam copiii pentru scoala.senzatia a fost ca e cutremur.m-am speriat f tare, ptr ca nu imi puteam revenit deloc, nu aveam stabilitate, si imi tiuiau urechile, nu ma durea absolut nimic.am chemat salvarea, m-au dus la neuro si diagnostic=vertij.mi-au dat betaserc 1 luna si passiflora ptr atacul de panica.dupa 2ani, timp in care sa zic ca totul a fost ok s-a repetat episodul dar intr-o forma mult accentuata.am mers la medic orl, am facut 2 seturi de analize complete(prima tura am facut si un CT cranian), oftalmologie, ginecologie, interne, radiografii ale coloanei -toate perfecte.doar medicul orl mi-a spus ca ar fii afectata urechea dreapta in sensul ca audiograma nu a iesit tocmai perfecta-adica ca nu aud perfect cu dreapta(si eu care sunt sigura ca aud si ce nu trebuie!) si, chiar daca ar fii fost sa fie ceva, nu se mai vede nimic-si aici s-a referit la sindromul meniere.si mi-a dat betaserc 2x1/zi si sermion1x1/zi minim 3 luni maxim 9 luni.inclusiv somnul mi-a fost afectat ptr ca unele stari de ameteala le-am simtit in timpul somnului si a trebuit sa ma trezesc.sunt la a treia luna de tratament si eu tot tulbure si anxioasa sunt.nu neaparat ametita ca in episodul de vertij, ci e o constanta stare de tulburare si nesiguranta, desi ma feresc de miscari bruste, asezat si ridicat din pat, privit in jos direct din picioare,.ma asteptam la o ameliorare, dar degeaba-la ce sa ma astept?termin tratamentul si...?ar trebui sa mai fac si alte analize, invetigatii sau tratament? multumesc pentru rabdarea de a citi mesajul si pentru un eventual sfat.(nu stau in curent, nu am avut afectiuni ale urechii gen otite, ma alimentez sanatos si chiar natural din propria gospodarie, nu am un job foarte solicitant, am o viata echilibrata, un sot care ma ajuta-exclud astfel cauze externe)multumesc si la multi ani pentru noul an 2013!!
5 comentarii
1
08-01-2013, ora 09:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da este nevoie de facut testele vetibulare in clinici ORL specializate ( bucuresti, iasi.s.a)
la Iasi puteti sa va faceti programare la dr Cozma la spit de recuperare. tel.pentru programare - de sunat dupa orele 16.00
0
01-12-2021, ora 08:09
Mihaela decembrie 2021
Nu este medic/terapeut
Mihaela decembrie 2021
Buna ziua, dl dr si eu ma confrunt cu starea de vertij. In 2021 au aparut. Am luat o sapt betaserc si mi a sat stari de agitatie, asa am crezut ca e de la betasrrc. L am inrerupt, dupa 3 sap vertijul a apărut. Am luatvtanakan 5 sap, a fost ok, doar simteam câteodată presiune la nivelul tampkelor si picioarele le simteam reci si greoaie parca amortite, nu era ok. Dupa 5 sap de tanakan a aparut iar verijul. Dr neurolog a zis sa iau betaserc cu tanakan, altul a zis betadrc cu sermione. Acum am inceout sa iau betaserc si ma gandesc sa iau si tanakanul xa parca totuși nu sunt ok. Imi puteyi da un sfat va rog. Mulțumesc
0
02-12-2021, ora 17:32
Mihaela decembrie 2021
Nu este medic/terapeut
Mihaela decembrie 2021
As dori sa mai adaug ca am 45 ani, si sunt in menopauza de 1 an si 10 luni. Poate si asta sa inflyenteze starile mele de vertij. In plus am facut o radiografue cervicala si am spondiloza, si un osteofit.
0
02-12-2021, ora 17:33
Mihaela decembrie 2021
Nu este medic/terapeut
Mihaela decembrie 2021
Daca ma puteti ajuta cu un răspuns. Va mulțumesc
0
02-12-2021, ora 17:34
Mihaela decembrie 2021
Nu este medic/terapeut
Mihaela decembrie 2021
As fi dorit sa stiu daca dna Lili din Bv sia rwzilvat problema, cdar nu stiu sa i trimit direct dansei mesaj.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.