am sau nu poliatrita?

13-02-2011
monica1974
Nu este medic/terapeut
monica1974
Pe 20 ian 2011, in urma unor dureri articulare, am facut anti ccp care a fost de 98, 3, iar pe 4.02.2011 l-am repetat la un alt laborator si astazi am primit rezultatul: 3, 8.
In aceasta perioada nu am luat nici un medicament. Ce sa inteleg?
In 2005 am avut un eritem nodos la nivelul gambelor si un diagnostic de vasculita sistemica, in conditiile in care analizele erau toate bune. Nu se faceau anticorpi, doar ASLO, Factor reumatoid, Waler-rose etc.
Am facut astazi si examen radiologic :maini, picioare, bazin.
Concluziile sunt: spatiile art. MCF II, II bilat. pensate usor, fara eroziuni; foarte usoare artroze MTF haluce bilat; artic. MTF II dr.cap metatars. aplatizat si mici peo.- aspect de necroza septica.
Sunt suspecta de poliartrita seronegativa, dar in conditiile unui ccp negativ mai poate fi vorba de asta? Toate celelalte analize sunt normale.
Multumesc pentru rabdare.
8 comentarii
0
13-02-2011, ora 12:15
monica1974
Nu este medic/terapeut
monica1974
Acesta este un mesaj postat de mine pe un alt forum pe 7 ianuarie si pentru ca nu am primit nici un raspuns l-am postat si aici.
Intre timp am vorbit la cele doua laboratoare in legatura cu contradictia dintre rezultate. Cel din Piatra Neamt mi-a recoltat din nou si mi-a repetat ccp-ul, iar rezultatul a fost 100, 9(metoda Elisa trusa Inova Diagnostic USA). Cei din Iasi au repetat ccp-ul, pe acelasi probe recoltate prima data, pe trei truse diferite ( nu le-am retinut numele, din Suedia si Germania), iar rezultatele au fost intre 2-4, deci negative...
Ambele laboratoare de analize imi confirma ca au repetat probele cu maxima seriozitate si ca rezultatele fiecaruia sunt bune.
Bineinteles ca m-au consultat doi medici reumatologi, doar pe valorile ccp-ul de la Piatra Neamt. Pentru ei sunt un caz atipic.
Acum ce sa fac?
0
13-02-2011, ora 13:29
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Monica, diagnosticul poliartritei e aproape 100 % clinic si poate fi independent de analize. Eu de pilda nu am antiCCP deloc, deci valoare zero si totusi am dezvoltat poliatrita si inca una agresiva. Trebuie facute si celelalte analize pentru excluderea diagnosticului de lupus, dar cred ca le-ai facut : Anti Ro, ADN dublu catenar, antinucleari, complement C3c.
FR ai facut ? Cum e?

Si eu m-am zbatut multe luni cu analize perfect normale. N-am avut diagnostic si nici tratament iar boala a avansat.
Singurele analize care-mi confirma azi o colagenoza... au fost analizele de parazitologie prin care am depistat infectia cu micoplasma si analizele de vit D care confirma fara echivoc o boala autoimuna de sistem.
Nici nu mai conteaza diferentierea apoi ca tratamentul este cam acelasi.

Poti citi mai multe in topicul deschis de mine : http://forum.romedic.ro/prod/poliartrita_?_046435.html
Ignora vorba lunga si retine esentialul !

O metabolizare gresita a vit D conduce la disturbarea sistemului imunitar si aparitia bolilor autoimune.
Anticorpii se pot pozitiva in timp daca nu incepi un tratament intr-o faza incipienta.
Reglarea organismului in scopul metabolizarii corecte a VIt D insa, a condus chiar la negativarea ANA, in cazuriile cand erau pozitive.

Nu stiu daca poti gasi un laborator Synevo in zona ta dar ar fi bine sa faci aceste analize pt. Vit. D.
Costa cam multisor ( 340) dar e sigura cale sa afli ce se intampla cu tine.
0
13-02-2011, ora 20:35
monica1974
Nu este medic/terapeut
monica1974
Multumesc pt. raspuns.
Urmaresc de ceva timp postarile tale si astfel m-am incapatanat sa cred ca totusi durerile mele articulare sunt un semn de boala si nu paranoia.
Am facut VSH, exudat faringian, fibrinogenemie, aslo, factor reumatoid, proteina C reactiva, IgG, IgA, IgM, C3, C4, ANA ds DNA, CIC C1g, anticorpi anticardiolipini, ac. antifofolipid, ac anti beta2glicoproteina, Ige si toate sunt OK.
M-am oprit aici desi lista de analize recomandate era mult mai mare. Am deja 1300 lei cheltuiti si nu stiu nimic clar.
In ceea ce priveste ccp-ul, imi iese intens pozitiv la laboratorul din Piatra Neamt, iar in Iasi - negativ.
Asta este marea mea problema. Sunt dezamagita si furioasa, in acelasi timp, pe tot sistemul medical, chiar si pe cel privat. Chiar daca iti propui sa faci un efort financiar sa mergi in sistemul privat nu rezolvi mare lucru si nu ai nici o garantie a calitatii actului medical.
Ma intereseaza foarte mult care dintre cele doua laboratoare au gresit si cum: personalul a lucrat superficial, reactivi expirati sau neconformi? Rezultat incorect te poate nenoroci: urmezi sau nu un tratament de care ai sau nu nevoie.
Nu am sa las lucrurile asa. Nu suntem doar generatori de profit pentru cei care fac afaceri in sanatate.
0
13-02-2011, ora 22:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Atat pacienta de dinainte, cat si eu insumi am precizat de sute de ori ca diagnosticul poliartritei reumatoide este 100% unul clinic, din simplul motiv ca de obicei absolut toate analizele sunt perfect pozitive.
Prin urmare este lipsit de eficienta sa mai faceti analize inutile, mai bine cautati un reumatolog care sa va diagnosticheze asa cum este normal in Occident, pe baza examenului clinic.
Daca veti astepta pozitivarea analizelor si nu veti initia tratamentul de fond corespunzator, va veti trezi cu articulatiile complet distruse de procesul inflamator autoimun.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-02-2011, ora 22:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Din grava am facut o greseala: am vrut sa spun ca """de obicei absolut toate analizele sunt perfect normale""".
Scuze.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
14-02-2011, ora 15:47
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
te rog sa-ti faci toate analizele de parazitologie, evetual anticorpi : anti micoplasma /ureaplasma, borelia, clamidia, si.s.a.

E posibil sa fie o infectie care se poate trata.
Daca spui de antecedente cu vasculita sistemica... o fi ceva.

Am mai citit despre cazuri cu analize eronate. Chiar intr-unul dintre ele pacientul intrase pe metothrexat, cu diagnostic de artrita reumatoida apoi dupa ce s-a repetat anti CCP-ul si a iesit negativ, s-a constatat ca era o infectie cu nu mai stiu ce... am uitat. Oricum, era ceva specific varstei copilariei, docttorii nu prea suspicioneaza adultii de asa ceva. S-a facut tratament cu antibiotic specific o saptamana si asta a fost tot.

Nu trebuie sa te necajecti ca ti-a gresit laboratorul analizele. Zi merci sa n-ai intradevar nimic grav !

Acum, e important de stiut unde sunt durerile tale si cum se manifesta
0
14-02-2011, ora 18:23
monica1974
Nu este medic/terapeut
monica1974
Durerile mele sunt la articulatiile de la nivelul coatelor, genunchilor, glezne, incheieturile mainilor, degete. Dar nu la toate deodata. Durerea fuge prin tot corpul. Simt inconfort la nivelul gleznelor si la incheietura mainilor la mobilizare. Am avut perioade cand nu puteam sa dorm noaptea chiar daca era vara si era foarte cald, contrar opiniei ca durerile se manifesta la frig si umezeala.
Din 2005, cand am facut tratament cu prednison pentru ca imi aparuse niste noduli pe ambele picioare, de la genunchi la glezne, nu mai am nici un fel de deformari. Doar o mica acumulare la glezna stanga.

Acum, de cand tot alerg pe la medici parca nu ma mai dor asa de tare. Am inceput si eu sa ma intreb daca am, totusi, vreo problema medicala.


In fine. Am gasit un medic reumatolog cu experienta si cu recomandari pentru tipul acesta de afectiune si voi merge saptamana asta la un consult.

Asta vara, pentru ca era o moda la noi la serviciu, am mers si eu la un test de biorezonanta, pe care nu prea l-am luat in seama. Acum l-am gasit si printre altele am vazut un comentariu la "sectiunea oase": articulatii inflamate.

In alta ordine de idei, eu, de la ora 07, 00-17, 30 sunt la serviciu, iar dupa aceasta ora am alte obligatii casnice (teme etc). Imi cer scuze ca, poate, nu o sa raspund in termen.

Va multumesc pentru raspunsuri, conteaza mult pentru mine.
Multa sanatate
0
14-02-2011, ora 20:28
irina toma
Nu este medic/terapeut
irina toma
Pare o colagenoza, posibil poliatrita. Se spuna la in poliatrita durerile se manifesta noaptea.
Eu n-am avut niciodata dureri noaptea de aceea doctorii au exclus mereu poliatrita.
Aveam dureri asta vara la frig, pe cand s-a instalat boala. Nu suportam aerul conditionat si in zona vitrinelor frigorifice din supermarketuri ma dureau genunchii si umerii ingrozitor.
In schimb frigul de afara, vremea ploioasa si umezeala din atmosfera nu-mi da niciun fel de dureri.
Ba chiar ma simt mai bine si mai plina de energie cand e mohorat afara, cand de obicei reumaticii se plang de dureri de oase.
Sunt multe semne care pot ajuta un diagnostic.Totul e ca doctorul sa stie sa le interpreteze contextual.

Cam asa a inceput si la mine doar ca nu ma dureau coatele. Coatele au fost chiar ultimele afectate dar mi-a fost afectata rau si coloana.
Pe mine boala m-a rapus in cateva luni. N-as fi crezut...
Acum stau numai in casa si mai mult zac dar intr-un final am intrat pe un tratament care ma ajuta si sper ca ma voi recupera curand si total.

Sanatate si nu neglija.
te asteptam sa ne spui ce-ai mai facut, cand poti.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.