am sau nu leucemie | Forumul Medical ROmedic

am sau nu leucemie

04-03-2009
cono
Nu este medic/terapeut
cono
o prietena care lucreaza in italia este suspectata de anemie.i-au dat acid folic si complex b.leucocitele sunt 10400, eritrocitele 3700 dar hemoglobina si hematocritul normale.in plus problele hepatice, colesterolul trigliceridele, ggt sunt foarte mari.a fost investigata pt eventualitatea unei hepatite si nu e cazul.este f obosita si prezinta gingivoragii.dati-i un sfat.ce sa faca mai departe
4 comentarii
0
05-03-2009, ora 07:49
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Pentru sustinerea diagnosticului de leucemie, este necesara punctia maduvei osoase( sternala sau din creasta iliaca); In leucemia acuta, se evidentiaza suprimarea hematopoiezei normale, blasti mai mult de 20%; se fac de asemenea , examinari ale maduvei osoase din punct de vedere citochimic, citogenetic( pentru depistarea anomaliilor cromozomiale) si imunologice; numai bine
0
22-07-2011, ora 17:29
mih_crmn
Nu este medic/terapeut
mih_crmn
buna ziua am si eu probleme cu formula singelui de 4 ani leucocite mici, trombocite mici ca nr. iar punctia sternala de acum patru ani a fost.produsul de punctie are celularitate saraca deoarece este hemodiluat.seria eritroblastica are maturatie normala.aspectul este macrocitar.seria granulocitara este hiperplazica.se remarca prezenta limfocitelor 13 %, sint prezenti blasti 4%, de aspect limfoblastic.sint de talie medie rotunzi N/c1, nucleul are cromatica fina, mai fina decit la limfocitul matur si mai grosiera decit la mieloblast.citoplasma este redusacantitativ, bazofila fara granulatie.plasmocite 2%.megacariocitele sint rare, dar se gasesc numeroase agregate plachetare mari.ma poate ajuta un medic ptr interpretare ptr ca de la iasi nu am primit diagnostic.multumesc mult !
0
06-11-2013, ora 12:13
Sebastiana Pasca
Nu este medic/terapeut
Sebastiana Pasca
buna ziua, mi-am facut analize de sange si medici au gasit ca am 27.000 de leococite albe, este motiv de ingrijorare?care este riscul ca eu sa am leucemie?ar trebui sa ma ingrijorez?
0
25-11-2013, ora 16:20
Dr. Stavar Angelica Nela
Gastroenterologie, Constanta
Dr. Stavar Angelica Nela
Buna ziua! Repetarea HLG, eventul un frotiu de sange periferic ar ajuta foarte mult pentru diagnostic corect.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.