am sau nu herpes genital? | Forumul Medical ROmedic

am sau nu herpes genital?

02-08-2010
blueeyes4you
Nu este medic/terapeut
blueeyes4you
buna ziua; am o nelamurire foarte mare;acum 1 luna de zile am fost foarte racita; rosu in gat si am luat antibiotice; raceala nu a trecut si acum o sapt am fost depistata in urma razelor cu pneumonie interstitiala si bineinteles... altee antibiotice... TAVANIC 500 MG. in primele 3 zile de tratament am luat si cate 1 flucovim pe zi pentru a preveni micozele... vreau sa mentionez ca dupa 2 ore de la prima inghitire a 1 pastile de TAVANIC am inceput sa am reactii ciudate in zona genitala si anume: roseata vulvei in jurul intrarii inferioare in vagin si cand merg la baie pentru a mictiona ustura si ma doare foarte tare cand ma sterg cu hartia igienica; in rest nu ma manaca ; nu ma ustura ; nu am nici un fel de scurgere; ma doare numai la atingere ; zona pare oparita ; eu am avut herpesuri la gura de multe ori si stiu cum arat un herpes si nu-mi pare sa fie asa ceva acolo in zona genitala.secretii ciudate si micoze nu am facut de vreo 2 ani de zile in contextul in care de cel putin 2 ori pe an imi fac analize la secretie... azi am fost la doctor care a spus ca desi nu este aspectul obisnuit al unui herpes ea crede ca am asa ceva; mentionez ca locuiesc cu iubitul meu de 2 ani de zile; nu am avut probleme medicale sexuale niciodata cu el; el nu are nici un fel de simptome de herpes; si sunt convinsa ca a fost cuminte;
Acum intrebarea mea este : oare este o reactie ciudata sau este chiar herpes; azi mi-am luat si sange pentru a face analizele care depisteaza herpesul dar rezultatele le primesc numai in 10 zile. sunt disperata pt ca nu-mi inchipui de unde as fi putut contacta acest herpes daca el chiar exista in cazul meu. Pana la sosirea rezultatelor ma tratez cu bai cu musetel si tantum rosa si cu nidoflor. Va puteti da si dvs cu parerea, va rog frumos.Multumesc!
4 comentarii
0
05-08-2010, ora 19:36
d_christyne
Nu este medic/terapeut
d_christyne
e posibil sa fi facut candida de la antigiotice asa am patit si eu de la doxicilina fa un examen de secretie erpesul inghinal nu e tot una cu herpesul bucal si in plus daca ai herpes inghinal nu ai cum sa nu iti dai seama cauta cateva imagini cu herpes inghinal pe google si o sa vezi daca asta ai
0
05-08-2010, ora 19:38
d_christyne
Nu este medic/terapeut
d_christyne
scuze pt greseli m-am grabit la scris
0
08-08-2010, ora 18:31
blueeyes4you
Nu este medic/terapeut
blueeyes4you
tocmai ca m-am uitat la imagini pe net cu herpes genital si nici vorba sa arate asa la mine... am facut tratament cu nidoflor si culmea ca mi-a trecut in 3 zile. nu mi se pare normal sa-ti spuna doctorii ca ai o bola de genu asta asa din senin. ar trebui sa fie mai profesionisti... eu am fost distrusa cateva zile bune, socata de-a dreptul cand mi-a spus ca am herpes genital.. pt ca nu intelegeam de unde avand o relatie f stabila de 2 ani de zile, o relatie pt care bag mana in foc... DAR din fericire mi-a trecut... doctora spunea ca dc e herpes nu va trece nicidecum cu nidoflor...oricum merg vineri in 13 august sa-mi dea si rezultatul la sange. Nu a fost candida deoarece nu am avut scurgeri deloc si luasem si vreo 5 zile ovule viviflor sa-mi refac flora dupa atatea antibiotice. se pare ca a fost o reactie tare urata la antibiotice din moment ce mi-a aparut iritatia dupa cateva ore de la administrarea primei pastile de TAVANIC... ORICUM ACUM M-AM LINISTIT VAZAND CA A TRECUT ASA USOR CU NIDOFLOR...
0
07-08-2013, ora 07:31
lizsimplu
Nu este medic/terapeut
lizsimplu
De obicei cand se intampla lucruri din astea, inlocuieste Tantum Rosa cu bicarbonat de sodiu - 1 lingurita cu varf la 1 litru de apa fiarta si racita.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cele mai importante sfaturi legate de herpesul genital
  • Un nou vaccin poate preveni herpesul genital
  •