am sau nu diabet

04-05-2015
melindaT
Nu este medic/terapeut
melindaT
buna, va spun pe scurt povestea sotului de 34 ani, anul trecut in luna iunie o avut o alergie pe tot corpul cu febra a tinut 3 zile, dupa 3 luni a inceput sa aiba o stare de betie/ametela permanenta si oboseala, nu se putea concentra, urinari dese si sete continua, glicemiile erau intre 70-90 dimineata si la o ora 110, si a fost row-vegan 1 an, de 2-3 ori pe saptamana manca mancare gatita, sportiv de 3-4 ori mergea la sala pe saptamana.

Prima data cand a fost internat in spital 27.10. 2014- 04.11.20148 prima luna cand a inceput sa se simta rau a avut HaA1c - 2.32 (2.9-4.2) SUB LIMITA, acum are 4.66 (4.0-6.0) si in 26.11.2014 HaA1c - 4.59 (2.9-4.2) PESTE LIMITA, ianuarie 2015 HaA1c - 4.8 (5.7-6.5)

ultimele analize :
Bilirubina directa 0.23
colesterol total 231
HDL - 37.10 (40-60)
LDL - 161.5 (100)
Trigliceridele 162
peptidul c si insulina in valori normale.

A avut colesterolul si mai mare, HDL si 30.

Acuma are aceste simptome: ameteala/betie permanenta dupa mese se accelentueaza foarte mult starea lui, vedere cu pureci, ceata si distorsionat, gust dulce in gura, urinari de 15-17 ori, sete continua, cateodata palpitati la inima si intepaturi la ficat, oboseala permanenta, stare de rau continua, probleme de memorie severa ( o fost programator si lucra 8 ore pe pc), tinitusuri, lipsa de vitalitate si energie, piele galbena pe maini si fata, dureri de cap ocazional si tot mai dese, presiune in cap si ochii, sensibilitate la lumina si sunete

glicemiile acuma sunt dimineata 95-100, dupa mese la o ora 120-180

am uitat sa spun de testele de toleranta la glucoza: la o ora 197, la 2 ore 176 si la 3 ore 107
2 comentarii
0
28-06-2015, ora 14:30
lachriss
lachriss
Buna ziua. Trebuie sa determinati glicemia la laborator. Daca aceasta iese peste limita normala, dar sub 126, trebuie sa faceti un test oral de toleranta la glucoza. Daca glicemia este mai mare sau egala cu 126 (2 determinari in 2 zile diferite, recoltarea facandu-se a jeun, dupa 10 - 12 ore de post total) atunci este diabet.
0
24-08-2016, ora 22:05
mandp
Nu este medic/terapeut
mandp
Pentru Melinda T. Buna seara. Si eu am varsta de 39 de ani, si in anumite perioade ale zilei, simt niste ameteli, in urma cu 9 ani in urma nor analize de sange, medicul de familie mi-a spus ca s-ar putea sa am o anemie, si de atunci aceste simptome persista. Si de cateva zile simt si niste dureri/arsuri in capul pieptului, si am facut acum 4 luni si endocospoe digestiva superioara si apoi colonoscopie, si niste tratamente medicamentoase, insa acum simt aceste dureri si am si acea anemie.Vreau sa mai adaug aici ca mie mi se usuca si gura si beau foarte multa apa, apoi imi transpira palmele si talpile. Acestea ar putea sa fie inceputul unui diabet insipid ? mentionez ca am aceste simptome de cand m-am nascut si nu stiu ce ar putea sa fie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Consumul ridicat de dulciuri poate provoca diabet
  • Smart Contact Lens – lentilele care monitorizează glicemia
  • Plasturele „inteligent” pentru monitorizarea glicemiei
  • Includerea proteinelor din zer în dietă ar putea fi benefică în managementul diabetului zaharat tip 2
  • Un hormon recent descoperit ar putea trata diabetul tip 2 și obezitatea
  • O pastilă cu insulină ar putea reduce nivelul de zahăr din sânge la diabetici
  • Diabetul crește riscul unui deces cauzat de infarct
  •