am rino-sinuzita sau o alta afectiune?

17-12-2005
ioana-t
Nu este medic/terapeut
ioana-t
De doi ani ma doare baza nasului(intre ochi) si zona sinusurilor maxilare.Uneori, seara, durerea se extinde in tot capul.Ceea ce ma deranjeaza mai tare este ca ma ustura si ochii.Capilarele la nivelul ochilor sunt foarte pronuntate si uneori am mancarimi la baza ochilor.Nasul imi este infundat si uscat tot timpul, dar pot sa respircu el, in spatele nasului este insa umed.Am fost diagnosticata cu sinuzita, cu toate ca nu am scurgeri purulente, sinusurile nu dor la palpare si radiografia a iesit buna.Am luat antibiotice si am facut inhalatii si nu mi-a trecut.Un alt doctor mi-a spus ca am o rinita.Am facut tratament cu Rinocort si Paracetamol Sinus si... nimic.Mi s-a spus ca as avea o rino-sinuzita si ca problemele la ochii pot sa fie tot de acolo. M-am documentat multa vreme despre aceste boli, in incercarea de a ma trata si am ajuns sa cred ca am o rinita sau o rinosinuzita alergica.Am facut doua teste de alergie care au avut rezultate total opuse. Totusi, eu am mai facut cateva crize de alergie care au trecut cu o Claritina.Nu stiu ce sa mai cred.Sunt total confuza.Tind sa cred insa ca am o rinita sau o rinosinuzita pe baza alergica, deoarece am mai facut crize de alergie si am observat ca mirosurile puternice, mai ales cel de benzina imi dau dureri la baza nasului si o senzatie ciudata la baza nasului(intre ochi).De asemenea in fiecare zi stranut o data sau de doua ori. Imi doresc un diagnostic clar si un tratament eficient.
3 comentarii
0
15-01-2006, ora 00:00
dr. mihaela
Identitate neconfirmată
dr. mihaela
Se pare ca aveti o rino-sinuzita alergica care se asociaza din cand in cand cu o conjunctivita alergica. Trebuie sa repetati testul la alergene si daca se confirma diagnosticul sa faceti tratament cu Claritin, dar pe termen lung.
0
12-04-2007, ora 00:00
PROTESI
Nu este medic/terapeut
PROTESI
in copilarie am fost diagnosticata cu rinita alergica dupa ce am incercat diferite tratamente am ajuns la o clinica in Bucuresti mi am facut testele si am urmat un tratament de DENSIBILIZARE/IMUNIZARE 4 ani dupa care boala a stagnat si nu am mai avut probleme. Acum am un baietel de 4 ani care a fost diagnosticat cu rinita alergica si a facut tratament cu Aerius Zirtec Singulair etc starea lui nu era rea doar i au aparut niste punctulete pe corp. dupa cinci luni am avut posibilitatea sa consult un medic alergolog din Franta care i a refacut testele si mi a spus ca baiatul meu nu are nicio alergie nu mi a venit sa cred am fost socata si dupa o luna i am refacut testele si au fost tot negative.Cand i am explicat ce tratament i am facut acasa si pe ce perioada a spus ca i am facut doar rau i s a administrat Singulaire si nici macar nu e alergic iar acest medicament se administreaza in astm mi a spus cand cineva e alergic isi face testele apoi daca sunt pozitive trebuie sa urmeze desensibilizarea si nicidecum administrarea de medicamente pe perioade de 2 3 4 ani cum se practica la noi iar daca alergia este alimentara mi a spus ca daca nu consumam acel aliment timp de un an totul o sa revina la normal ASA CA MERGETI LA ALERGOLOGI ADEVARATI VA RECOMAND BUCURESTIUL SI NU MAI LUATI MEDICAMENTE CU TONELE
0
14-05-2012, ora 12:58
liviu_cristi
Nu este medic/terapeut
liviu_cristi
buna ziua.am zis eu o problema f mare la ochiul stang.imiaginea pe acest ochi trepideaza, tremura, zvacneste mie greu de explicat.simt parca dupa puls cum tremura imaginea sus-jos.si doar pe ochiul stang.cu dreptul vad f bine.am fost la oftalmolog mi-a dat niste ochelari a zis k am astigmatism la ochiul stang cu dioptrie de 0.5 dar degeaba.vad clar si imi tremura imagine mai clar.ochelarii ii port de 3 luni.inainte de ochelari aveam si intepaturi in cap deasupra urechii tot pe partea stanga dar nu la tampla.dupa ce mi-am pus ochelarii incet incet mi-a disparut durerea...dar problema cu tremuratul imaginii nu.. acum 2 sapt am fost iarasi la un oftalmolog care m-a examinat si a zis k nu am nicio problema la ochi, NU AM NICI TENSIUNE LA OCHI, este sanatos.m-a trimis la un neurolog, care ma pus sa fac RMN. degeaba, bani aruncati caci tot e in parametri normali.apoi am mai fost la vreo 2 oftalmologi care la fel au zis k nu am nimic la ochi.incep sa nu mai cred niciun doctor. se uitau la mine parca eram tampit, nebun cand incercam sa le explic cum vad. le-am zis sa se frece sub ochi stanga dreapta si o sa vada tremurat...ei radeau.de asta cred ca m-au trimis la RMN.am simtit o lipsa de respect din partea tuturor si m-am lasat la mana mea si a internetului.am facut niste analiza la calciu si mi-a iesti calciu ionit ff putin sub limita inferioara.ceva gen 3.6 si limita inf 3.7 ; am luat calcidin pliculete de 1200g, 10 pliculete, 1/zi...dar nicio ameliorare.acum tind sa cred k am o sinuzita cronica, , , , pt ca ma doare si capul tare si ochii si am o stare fff nasoala per total.fara chef de viata fara putere fara.; aaa doctorul reurolog mi-a zis sa fac si o analiza toxoplasma si inca una in genul asta...poate am un virus de la caini sau pisici care sa instalat in spatele ochiului de imi provoaca tremuratul imaginii.atentie tremuratul imaginii nu a ochiului.ochiul are dimeniuni si comportari normale.nu am facut analiza aia si nu stiu dak o sa o fac prea curand k nu prea am contact cu ele. dar o sa incep un tratament cu amoxicilina sa vad dak da vreun rezultat.toti medicii au zis k nu am mai pomenit asa ceva ori k nu se poate sau nu e adevarat... in caz ca vreun doctor are rabdarea de a citi si 'norocul' de a fi avut asemenea cazuri i-as multumi la nesfarsit pentru un sfat un tratament.multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: