am pulsul marit dar tensiunea mica si batai ciudate ale inimii

31-08-2011
ella13
Nu este medic/terapeut
ella13
Buna ziua, am 28 ani iar la varsta de 5 luni am fost operata de HERNIE DIAFRAGMATICA STANGA de catre prof.dr ALEXANDRU PESAMOSCA pana acum 4 ani am avut o viata normala alergam faceam sport si era ok dar in 2007 intr-o seara stand intinsa in pat inima a inceput sa imi bata foarte repede si numai puteam sa respir aveam senzatie de sufocare si asta a durat vreo cateva minute bune iar de atunci inima din cand in cand a continuat sa imi bata ciudat ca si cum s-ar rostogolii in gol bate de cateva ori repede apoi revine la normal si in ultimul timp s-a intamplat destul de des, tensiunea o am mai mereu mica o zi 9, 5 o zi 10.6 depinde dar in schimb am pulsul 85 si cand ma trezesc din somn de multe ori il am la fel, am facut EKG si mi s-a spus ca am inima sanatoasa dar in schimb eu ma simt ciudat ca imi bate repede si am senzatia ca raman fara aer de multe ori dar asta mai ales cand sunt nervoasa, agitata iar cand urc scarile sau fac putin efort fizic simt pulsul pana in gat iar in 2008 am patit la fel ca in 2007 numai ca de data asta m.am speriat as a de tare ca am facut un soc iar in ultimul timp am fost destul de stresata.Va rog frumos daca puteti sa imi spuneti care ar putea fii cauza acestor stari.Va multumesc din suflet.
4 comentarii
0
31-08-2011, ora 17:26
ella13
Nu este medic/terapeut
ella13
Am omis sa spun ca tot timpul ma simt obosita si am fost gasita cu anemie fierul il am 40.Va multumesc
0
02-09-2011, ora 21:59
IRINA B
Nu este medic/terapeut
IRINA B
Buna. In cazul meu tensiunea mica si pulsul crescut ( intre 100-120) sunt semne ale unei disfunctionalitati a tiroidei, diagnosticul fiind tiroidita cronica. Nervozitatea, agitatia, oboseala, palpitatiile sunt simptome ale hipertiroidismului sau tiroiditei. Stiu din experienta mea si a mamei mele.Si se mosteneste ! Un consult la endocrinolog nu ar strica. Sper sa te ajute cu ceva. Irina
1
02-09-2011, ora 23:55
ella13
Nu este medic/terapeut
ella13
Iti multmuesc foarte mult pentru mesaj.Am fost acum 3 ani la medic si mi-a spus ca nu ar parea sa fie glanda dar nu am facut analize pentru tiroida, am sa iti urmez sfatul poate am noroc sa nu fie asa.Iti doresc multa sanatate, la revedere!
0
12-09-2011, ora 19:00
tema
Nu este medic/terapeut
tema
ella13, simptomele tale indica o infectie, posibil cu e-coli. Am sa iti detaliez mai jos de ce.
Daca la inima nu ai nimic e foarte bine.
Cand tensiunea e mica, pulsul este rapid ca sa compenseze.
Dar, tensiunea mica poate deasemenea indica o infectie, iar lipsa de fier indica bacteria e-coli.
E-coli se hraneste cu fierul din corp si da aceasta anemie. De aceea te si simti asa. Posibil sa ai si ameteli.
Pe e-coli il poti cauta in doua locuri - urina si vagin.
Pentru asta, vorbeste cu doctorul tau sa iti dea trimiteri pentru :
- urocultura cu antibiograma
- analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Antibiograma este important sa o faci deoarece bacteriile au devenit foarte rezistente la unele antibiotice, iar pe antibiograma iti va scrie la ce antibiotic este sensibila bacteria si cu ce sa te tratezi.
Tratamentul nu ar trebui intrerupt timp de 10 zile ca sa nu devina bacteria rezistenta la tratament.
Sa il iei la ore fixe, chiar o intarziere de 15 minute poate face ca bacteria sa capete rezistenta. Pui ceasul sa sune.
Pentru ambele analize, nu trebuie sa fi luat antibiotice sau sa fi folosit ovule vaginale cu cel putin 10 zile inainte de recoltare, ca sa nu iti iasa rezultatul fals negativ.
Pentru secretia vaginala, nu te speli in vagin si nu ai contact sexual cu cel putin 2 zile (48 ore) inainte de recoltare.
Apoi, cu rezultatele mergi la doctor pentru tratament. Dupa cum spui ca te simti, cred ca este in vagin. M
Mergi la doctorul ginecolog.
Dupa ce scapi de bacterie, fierul isi revine la normal destul de repede.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Palpitațiile
  • Efectele stresului asupra sănătății inimii sunt diferite la femei și bărbați
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • 5 obiceiuri pentru o inimă sănătoasă
  • Dispozitivul electric pentru îmbunătățirea funcției cardiace
  • Valvele cardiace sintetice, invenția care ajută chirurgii să-și exerseze tehnica
  • Modificări cardiovasculare în timpul sarcinii
  • Exercițiile de anduranță, efecte protectoare pentru inimă
  • Aplicația pentru mobil utilă în cazul pacienților cu insuficiență cardiacă
  •