am probleme cu inima

05-12-2011
scorpionalb
Nu este medic/terapeut
scorpionalb
Salut, am si eu o problema cu 5 ani in urma am fost la o nunta la un prieten, pana in nunta cu o saptamana lam ajutat la instalarea cortului la toata trebuirile pentru nunta, am baut in saptamana aceea alcol, am baut cafea, am fumat la greu, la sfarsitul saptamani am fost invitat si la nunta tot asa am baut am fumat distractie a doua zi fiind duminca am stat acasa mi-a fost rau dupa petrecere, seara am simtit inima ca imi batea puternic si nu prea aveam aer, am fost la spital pe picioarele mele, mi-au loat tensiunea si miau spus ca am 16 cu 10, miau spus am probleme cu inima?eu leam spus ca nu am avut niciodata probleme cu inima era normal sa imi creasca tensiune de la atata alcol de la atata cafea atata alcol si tigara si dupa petrecere cum am fost eu obosit eram si ma-m speriat, de atunci am fost la spital miam facut toata analizele miam facut eghagheu mia-m facut radiografie la inima nici nu mai stiu sigur ce mi-a mai facut miau spus ca nu am nimic la inima miau spus ca trebuie sa ma duc la psihiatru mam du-s mia dat un tratament nici nu mai stiu sigur ce tratament mia dat mam simit mai bine si acum de 3 ani incoace, e adevarat mai mia crescut cateodata tensiunea dar nu chiar asa de mare dar de 3 ani incoace simt cate o pauza la inima in tot corpul intre bataile de inima cateodata imi face pauza simt in tot corpul cum imi face pauza se opreste si pulsul si bataia inimi pentru putin timp o secunda, doua nu mia fost niciodata rau sa cad din picioare sau alte chesti dar nu stiu ce o fi cu pauzele astia nu face pauza tot timpul sunt zile cand nu imi face pauza dar sunt zile si cand imi face de 2-3 ori pe zi sau mai ales seara ma-s intreba daca puteti sami spuneti si mie ce boala o fi asta si daca prezinta pericol.Multumesc
4 comentarii
0
05-12-2011, ora 21:54
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Dupa cum descrii, cred ca este vorba de extrasistole. Multa lume are asa ceva.
Ar fi bine sa faci totusi un control la cardiologie, pentru linistea ta, sa nu fi aparut o modificare, intre timp.
Ar mai trebui sa vezi cum stai cu - magneziu, potasiu, calciul ionic si calciu lactic.
Aceste minerale trebuie sa fie intr-un anumit echilibru pentru o buna functionare a inimii, a muschilor si a sistemului nervos.
Nu mai face excese cu bautura si tigarile.
Vezi si ce alte sfaturi mai primesti.
Sanatate si La Multi Ani de Mos Nicolae. Sarbatori fericite!
0
05-12-2011, ora 22:04
scorpionalb
Nu este medic/terapeut
scorpionalb
am facut control si in perioada asta de cand am pauzele aceste la inima si tot asa mi-au spus ca nu am nimic, am uitat sati spun si varsta am 30 de ani de 3 luni nu mai beau si nu mai fumez~multumesc mult pentru raspuns~~!
0
06-12-2011, ora 21:36
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Deci;de murit nu se pune problema, tot dupac o nunta s au declansat si la mine extrasistolele, acum 20 de ani.Problema e ca aceste batai neregulate, in timp se intensifica pana se ajunge la o aritmie numita fibrilatie si care e destul de suparatoare.Nu stiu ce ai putea face tu ca sa intarzii aparitia acestei aritmii, dar ma pun in situatia ta si procedez astfel;caut sa mananc ca sa traiesc, nu sa traiesc ca sa mananc, putin si bun.Mie acum 20 de ani mi s a spus sa mananc, ca nervii au nevoie de vitamine, insa nu am fost lamurita ce e bun in alimentatie si am ajuns la suta de kg si piatra la fiere.La acea vreme nu era atata reclama la alimentatia sanatoasa.Mergi din nou la psihiatru sa ti dea niste calmante, gen anxiar care da mai putina dependenta, dar il iei la nevoie, in situatii de stres, fa cure cu magneziu si daca intervine anxietatea si depresia e cazul sa treci pe un antidepresiv, sunt multe pe piata.Mie mi a facut f bine cipralexul in combinatie cu anxiar.Si eu m am lasat de bautura si tigari atunci de la prima criza.Daca mama ta e sanatoasa si nu mostenesti boala, sunt sansec sa ajungi batranetile.Multa sanatate iti doresc.
0
09-12-2011, ora 00:20
scorpionalb
Nu este medic/terapeut
scorpionalb
multumesc pentru raspunsuri la multii ani si multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • 5 obiceiuri pentru o inimă sănătoasă
  • Dispozitivul electric pentru îmbunătățirea funcției cardiace
  • Valvele cardiace sintetice, invenția care ajută chirurgii să-și exerseze tehnica
  • Modificări cardiovasculare în timpul sarcinii
  • Exercițiile de anduranță, efecte protectoare pentru inimă
  • Aplicația pentru mobil utilă în cazul pacienților cu insuficiență cardiacă
  • E normal să-ți simți inima bătând?
  • Cauzele tahicardiei (bătăilor rapide ale inimii și pulsului crescut)
  •