Palpitatii foarte dese

25-11-2008
luca petro
Nu este medic/terapeut
luca petro
buna seara.am 23 de ani si lucrez ca sistent medical la un cabinet individual.in fiecare dimineata imi iau tensiunea.Variaza de la o zi la alta 130/90; 120/80.pulsul 113, 130, tot timpul e peste o suta.am fost la un cardiolog si mi.a recomandat un EKG.in urma ekg a zis ca nu am nimic de ce sa ma tem k e totul in regula.pana cand intr.o seara am ajuns la urgenta.eu zic ca ar fi fost o angina pectorala pt ca durerea precordiala a inceput pe la ora 16 asa cate un pic cate un pic pana nu mai puteam sa misc mana stanga.am luat un calciu cu magneziu plic, un aspacardin, si un distonocalm.mi am deschis geamul la camera si m.am asezat in pat.durerea nu incetase pana la ora 21.am mers la urgenta unde domnul DR ff nervos mi a zis ca de unde stiu eu ca imi bate inima neregulat si de unde stiu eu ce tensiune am.mi.a facut un ekg si a zis ca e in regula.pulsul cam mare dar nu ar fi nici o problema.mi.a facut un calciu i.v si a zis ca as fi spasmofilica.in fine.simptomele au aparut si adoua zii intr.un maxi taxi cand nu mai puteam sa expir si toata lumea nu stia ce am.asta a durat 12-15 minute.am fost la biorezonanta si mi.au iesit urmatoarele;INSUFICIENTA CIRCULATORIE PERIFERICA, ARITMIE CARDIACA, NEVOI NUTRITIONALE DE VITAMINA K, CA, FE, iar la vitalitatea celulara 1.vsh sub limita normala.tot timpul iau calciu cu magneziu, magneziu simplu, laptisor de matca, aspacardin.intr.o criza mai puternica am luat o nitroglicerina.daca la urgenta au zis ca nu am nimic cardiac pai atunci de ce si in momentul asta simt inima cum bate neregulat.nu pot sa ma bucur din toata inima si nici sa sufar dac am o problema pt ca inima o ia la fuga.pai oare ce o fi?
40 comentarii 12 Înainte ›
0
26-11-2008, ora 00:39
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
Mergi si cumpara urgent Ca, complex cu vitamine B, Omega 3 si Coenzima Q10(primele 3 regleaza bataile cardiace, ultimul e pentru regenerare celulara).Bea 2 l lichid zilnic, cate putin si des.mananca fructe zilnic pana in ora 6.
Cand nu te hidratezi bine sangele e gros iar inima o ia la fuga pentru a face fata irigarilor tisulare.
deficitul este mult mai mare decat ce ti-a scris tie in fisa de biorezonanta, lucru reliefat clar de vitalitatea celulara, care trebuie sa fie intr 6 si 10.
insuficienta circulatorie periferica arata ca...nu te oxigenezi bine.daca nu vrei sa cumperi si un Ginkgo Prim, invata sa respiri cca 5-10 minute adanc in fiecare seara si in fiecare dimineata.
cand mai faci un test de biorezonanta roaga medicul respectiv sa iti scrie pe fisa si centrii energetici blocati;sunt extrem de importanti in interpretarea simptomatologiei in ceea ce priveste originea spirituala a afectiunilor.
multa sanatate!astept vesti sa-mi spui cum te simti.
-
0
26-11-2008, ora 00:45
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
scuze!am uitat sa iti spun sa iei in fiecare zi 2-3 linguri de grau incoltit si sa mananci mai des fasole uscata, banane, peste si lapte, oua.
0
09-12-2008, ora 11:37
smarald
Nu este medic/terapeut
smarald
imi cer scuze ca iti raspund asa tarziu. Si eu am palpitatii, o i-a inima razna, in timpul crizei ma intind pe podea si trag aer adanc in piept, de 5-10 ori cat este nevoie pana se linisteste. incearca. in rest am pulsul 100-120. Si mie mi-au zis medicii ca nu am nimic. ritmul este normal.
0
09-12-2008, ora 11:40
smarald
Nu este medic/terapeut
smarald
am uitat sa-ti spun ca atunci cand simt ca ritmul creste fac o cura de manerot, 2 pe zi
0
09-12-2008, ora 11:40
smarald
Nu este medic/terapeut
smarald
MAGNEROT
0
04-01-2009, ora 14:14
angy73
Nu este medic/terapeut
angy73
buna ziua; am 35 de ani si vara trecuta sotul meu a suferit un accident sever la un ochi, eveniment care m-a impresionat si m-a implicat foarte mult; aproximativ jumatate de an am umblat pe la bucuresti, insotindu-l pe sotul meu pentru a-si rezolva problema; faceam cate doua drumuri pe saptamana si in aceeasi perioada am avut si alte situatii de criza - control curte de conturi, intocmit bilant si alte situatii stresante; ideea e ca in urma spaimei pe care am tras-o alaturi de suprasolicitare am ramas cu o tulburare neurovegetativa care se manifesta prin palpitatii, aritmii, tahicardie sinusala si fac atacuri de panica; va rog sa-mi recomandati un remediu naturist daca se poate pentru ca nu as vrea sa apelez deocamdata la antidepresive; ceea ce ma inspaimanta foarte tare este uinima pe care o cred bolnava desi EKGl este normala; va multumesc!
1
04-01-2009, ora 17:37
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
complex cu vitamine B si minerale;vitaminele B sunt absolut esentiale in perioade de stress si ar fi bine de cate ori stii ca e perioada dificila sa iei.daca esti genul persoanei careia ii creste pofta de mancare la adm.de vitamine, asociaza un produs cu garcinia sau guarana.mineralele scad si ele masiv:calciu, magneziu, zinc, seleniu si molibden au rol important in conductibilitatea impulsului prin fibra nervoasa.
avand in vedere ca faci deja atacuri de panica(desi acestea implica mult mai mult decat simptomele descrise)fa o cura de 3 luni cu Rhodiolin si Stress Management.cu aceasta combinatie au fost persoane care au iesit din dependenta alprazolamului si au rarit crizele pana la disparitia acestora.

multa sanatate si lumina in suflet!
0
10-01-2009, ora 19:58
luca petro
Nu este medic/terapeut
luca petro
buna seara.am fost si mi am facut un ecograf la inima sa fiu sigura ca nu am nimic grav.concluzie:examen eccardiografic normal varstei cu recomandarea de DOZAREA METANEFRINELOR .Ce o mai fi si asta?
0
11-01-2009, ora 14:13
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
Metanefrinele sunt produsi rezultati in urma descompunerii adrenalinei si noradrenalinei, hormoni secretati de glandele suprarenale.
V-a recomandat sa mergeti sa faceti un dozaj al acestora si ar fi bine.Daca nu ies in limite normale, orice vi s-ar spune nu va speriati!energia celulara este semnificativ redusa(1).
0
15-01-2009, ora 23:47
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
ce sa spun de vreo 2 ani ma comfrut cu tot felu de stari ciudate mie foarte rau sunt foarte ametita dar aacum cel mai tare am dureri farte mari in piept sin zona inimii citeodata ma doare si mina stinga ma arde ca un fel de fierbinteala mie foarte frica si sunt intrun stres continuu ma gindesc tot timpul daca mi se intimla ceva cind am dureri ma gindesc daca fac un atac de inima sunt foarte panicata si sunt foarte slabita am facut toate analizele si la inima dar miau iesit bune stie cineva sau a mi trecut cineva prin asa ceva va rog sami dati un sfat
0
16-01-2009, ora 14:27
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
Cumparati un complex de minerale(incercati Mumio)si asociati la el Ca:Mg=2:1(exista produs cu acest raport intre calciu si magneziu);adaugati Ulei de primula(evening primrose oil)si Omega 3.Luati astfel 3 in luni.
In acelasi timp asociati un consult psihologic.
De unde sunteti?
0
16-01-2009, ora 22:22
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
multumesc din suflet pt raspuns am 30 de ani sunt din adjud credeti ca aceste dureri sunt de natura nevrotica mie foarte frica si azi am avut dureri mari in partea inimii se lasa pe mina si a[poi parca mi se moaie picioarele simt asa ceva jenant multumesc frumos
0
17-01-2009, ora 09:49
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
sigur sunt pe sistem nervos.ti-am trimis mesaj privat pentru a dezbate aceasta tema.
0
17-01-2009, ora 13:54
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
multumesc din suflet discutam pe yahoo
0
18-01-2009, ora 16:48
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
azi mam simtit foarte rau am avut o cearta cu cineva si am plins si deoadata nu am avut aer trageam adinc si nu se ducea in momentul ala am crezut ca o sa mor am reactionat f urit simteam ca ma sufoc naam mai patit asa va rog sam spuneti de ce oare sa fi facut un atac de panica multumesc
0
18-01-2009, ora 18:51
angy73
Nu este medic/terapeut
angy73
Buna seara si multumesc din suflet pentru sfatul primit; sunt trista pentru ca iar m-am speriat si am ajuns din nou la cardiolog care mi-a pus diagnosticul de distonie neurovegetativa; acum ce ma deranjeaza ff tare sunt durerile din zona inimii cu senzatie foarte neplacuta de rosatura, de sfredel in inima si senzatie de decomprimare sau spasm a muschiului cardiac???;toate aceste simtome sunt insotite de durere, ma sperie pana la panica si se diminueaza daca inghit distonocalm; medicul cardiolog mi-a prescris propanolol, remotiv, Ca si magneziu; asa cum mi-a spus D-na dr. Mihaela Gheorghiu o sa incep sa iau vitamina B complex si celelalte produse recomandate; va rog sa-mi spuneti ce parere aveti despre produsele NUTRILITE (duble x si omega 3) pe care le consum de vreo doua luni;
0
18-01-2009, ora 22:47
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
produsele Nutrilite sunt slabe din pacate.
fiti sigura ca aceasta sfredelire a inimii este consecinta sfredelirii sufletesti.aveti mai multa incredere in dvs caci chiar nu sunteti singura in problemele vietii.
0
18-01-2009, ora 22:56
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
atacurile de panica sunt rezultatul unor afectiuni sufletesti vechi ce au determinat incet, in timp, scaderea increderii in propria persoana si in ceialti.cauza trebuie scoase la suprafata.
in general, psihologul, prietenii, tratamentele sunt adjuvante;
0
19-01-2009, ora 15:24
mihaelaela
Nu este medic/terapeut
mihaelaela
Buna ziua.Va rog sa-mi raspunda cine este in masura dc. numai noaptea am pulsul mare(100-120)?Am fost la diferiti medici cardiologi care mi-au zis ca fac atac de panica (diagnostic:tahicardie sinusala).Analizele au iesit bine, atat EKG cat si ecografia inimii.Am facut si coronografie-nimic suspect.Uneori simt 2 batai puternice de inima, care ma lasa fara aer si durere in piept.NU STIU CE SA MAI CRED.Nu am nimika, dar eu nu ma simt bine.Astept un raspuns.
0
19-01-2009, ora 21:35
marhila
Nu este medic/terapeut
marhila
pina vin in tara va rog sa mai discutam de problema mea daca se poate .Sami spuneti dumneavoastra cind aveti timp si cam pe la ce ora ca sa fiu si eu imi cer scuze ca nu am rasuns la mesaje dar nu eram era fetita mea pe adresa . va multumesc
0
20-01-2009, ora 15:16
Roxyca
Nu este medic/terapeut
Roxyca
Buna ziua!Sa stiti ca si eu am palpitatii si diagnosticul de la cardiologie a fost:distonie neurovegetativa, aritmie extrasistolica insotita de extrasistole, spasmofilie.Eu sunt o fire f panicoasa si ma consum aproape din orice, mai ales atunci cand este vorba de o problema de sanatate.Medicul a spus ca nu e grav si trat a fost :preparate pe baza de calciu, Magnerot, Propanolol, Ansilan, de-a lungul timpului le-am incercat pe toate si cam degeaba.Poate totul tine si de psihic, cu cat ne speriem de aceste palpitatii cu atat ele apar mai des.Ametita ma simt si eu, am senzatii de lesin uneori si intepaturi in zona inimii.Dupa o emotie puternica sau stress prelungit apare o durere in piept ce dispare daca stau relexata si reusesc sa ma linistesc.Am 27 de ani si ma gandesc sa am un copil, dar cu aceste probleme sincer imi e cam frica.Va doresc tuturor multa sanatate si poate vom gasi o rezolvare la toate aceste probleme ale noastre!
0
30-03-2009, ora 13:47
IUKY
Nu este medic/terapeut
IUKY
Buna ! Problema noastra este atacul de panica, am zis"a noastra" pt ca si eu ma regasesc in postariile voastre, sau spasmofilia


ca sa va mai linistiti un pic, cititi aici:



Spasmofilia: tulburare a sistemului nervos din cauze fiziologice sau psihologice
Spasmofilia este o manifestare clinica care nu ar trebui ignorata. Desi ea se regaseste destul de des in societatea de azi ca o tulburare cu forme acute, este des interpretata ca fiind cu totul altceva. De ce? In primul rand, spasmofilia produce manifestari ale crizei spasmodice precum tremuraturi ale membrelor, ale muschilor fetei, ridicarea valorii tensiunii arteriale, senzatie de sufocare, batai rapide si accentuate ale inimii, senzatie de ameteala, tulburari de echiibru, transpiratie excesiva... unele persoane pot confunda aceste simptome cu cele ale unor boli mai grave, cum ar fi infarctul miocardic. Se intampla ca unele persoane sa ajunga la urgenta crezand ca este vorba de un infarct. Spasmofilia afecteaza in special femeile tinere. Este o "boala" latenta, cu perioade mari in care nu isi face simtita prezenta, intrerupta de crize scurte si neplacute. Unul din factorii declansatori este carenta de vitamine si in special de minerale din organism: calciu si magneziu. Spasmofilia ca manifestare fiziologica se poate trata cu ajutorul unor cure de minerale, a evitarii unei vieti dezorganizte, a renuntarii la tutun si alcool si in general la orice fel de excitant al sistemului nervos, cum ar fi cafeaua, ceaiul negru, condimentele... Deoarece femeile sunt cele mai afectate, in cazul celor care se confrunta cu aceasta afectiune, este recomandat ca, in perioada premenstruala, sa se faca o cura de calciu de cateva zile sau in acord cu indicatiile medicului. De asemenea, o posibila cauza a spasmofiliei este si proasta functionare a glandelor endocrine, in special tiroida (persoanele care sufera de hipotiroidism sunt mai predispuse la astfel de manifestari).

Atac de panica sau spasmofilie?
Atacul de panica survine cel mai adesea ca urmare a suferirii unui soc emotional puternic, dar si pe fondul unei carente de minerale din organism. Atacul de panica nu este neaparat rezultatul unui dezechilibru fiziologic, ci se manifesta in urma unor evenimente extrem de marcante din viata unei persoane, pe care nu le poate controla, cel putin pe moment. Decesul unei persoane dragi, o despartie, un divort, un avort, si in general orice eveniment traumatic poate prezenta o predispozitie la un atac de panica. Evident, trebuie tinut seama si de stabilitatea psihica a persoanei in cauza, de aceea este recomandat ca atacul de panica sa fie bine diagnosticat, pentru a nu se confunda cu alte afectiuni psihice. Atacul de panica poate aparea oricand de la data producerii unui eveniment marcant, avand manifestari aproape identice cu ale spasmofiliei, ceea ce face ca cele doua afectiuni sa fie uneori luate in considerare impreuna. De regula, socurile emotionale cele mai puternice sunt cele care au o mai mica sau mai mare legatura cu boala sau moartea. Simplul gand ca acestea se pot intampla oricand pot face ca persoana in cauza sa sufere un atac de panica. De regula, celor care au atacuri de panica le este frica sa iasa pe strada, sa manance anumite alimente de frica sa nu se imbolnaveasca, sa plece la drum (cu masina, avionul) etc., si incet-incet incep sa se retraga din viata sociala, preferand izolarea si avand sentimentul ca li se va intampla ceva rau in orice moment. Totusi, atacurile de panica au momente de criza scurte, ca in spasmofilie, care dureaza in medie 15 minute, dupa care ele trec de la sine. Ramane doar sentimentul neplacut si frica de o eventuala repetare a crizei, uneori frica de a nu innebuni. Diferenta intre cele doua manifestari consista in faptul ca, in timp ce in spasmofilie, cura de calciu poate preveni noile crize spasmodice, in atacul de panica este necesara intotdeauna interventia unei terte persoane pentru reechilibrul psihic. Nu doar psihologii, ci chiar discutiile cu persoane apropiate pot avea un efect benefic in constientizarea situatiei si incetarea unor astfel de manifestari prin acceptarea realitatii.

Sfaturi Info-ghid:
In cazul unei crize de spasmofilie spontana, cel mai bine este sa nu va speriati si sa luati o fiola de calciu (gluconat de calciu care se gaseste in farmacii) sau sa aveti o tableta de calciu la indemana. Chiar si apa este folositoare: beti 1-2 pahare eventual cu putin zahar. In cazul unui atac de panica, cel mai bine e sa stati linistit si sa respirati relaxat, deoarece criza trece relativ repede.
0
14-04-2009, ora 08:01
ariadnamitescu
Nu este medic/terapeut
ariadnamitescu
Am cumparat GINKGO Forte- Plus pentru imbunatatirea circulatiei periferice. Acasa am vazut ca contine 100 mg extract Gingko biloba, fata de 40 mg la Gingko Prim. Diferenta este foarte mare. Ce efecte nedorite credeti ca ar putea avea? Mentionez ca nu mi-a fost recomandat de medic. Am cumparat din proprie initiativa. Va rog mult, doresc un raspuns autorizat. Multumesc.
0
23-09-2009, ora 16:52
anca1968
Nu este medic/terapeut
anca1968
De 7 luni ma confrunt si eu cu palpitatiile. In luna mai am facut ecocord si mi s-a spus ca e in regula.Am luat calciu, magnerot si egilok de 25mg. O perioada mi-a fost mai bine, dar de catva timp am inceput sa ma simt mai rau. Mai nou acum obosesc la cel mai mic efort ( doar merg si incepe inima sa-mi bata mai tare ), simt ca nu am aer destul si ma apasa in zona sternului si a gatului. Credeti ca e ceva grav ? E cazul sa merg din nou sa fac un EKG ?
0
23-09-2009, ora 16:53
anca1968
Nu este medic/terapeut
anca1968
M-ar interesa un remediu naturist.
0
23-09-2009, ora 17:45
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
anca, nemultumirile si stressul, asociate cu un factor ce opreste comunicarea(abtinerea de a spune ce deranjeaza la serviciu sau in familie etc)determina perturbarea fluxului energetic la nivelul chakrei 5(tiroidian) cu stari de sufocare, nod in gat, palpitatii.In timp(ani), apar tulburari organice si apoi hormonale.
Parerea mea, conform doar a simptomatologiei, este ca un antistres bazat pe vitamine B si minerale care sa contina obligatoriu Mo si Se sunt necesare.Exista asemenea produse la farmaciile naturiste si trebuie administrate cu multa apa timp de 2-3 luni.
0
23-09-2009, ora 17:51
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
Ariadna, in mod normal nici cele 100 mg extract nu ar trebui sa aibe efecte nedorite.Insa, daca sunt probleme circulatorii accentuate, actiunea puternica a produsului poate determina usoare ameteli prin scaderea tensiunii arteriale(nu va scadea tensiunea mai mult decat ar trebui sa fie in stare de hidratare normala de 2 l pe zi)sau dureri de cap.
Atentie, daca se ia un produs semisintetic (ex Tanakan)care are si el Gingko Biloba, efectele se potenteaza si apar dureri de cap.Eu intotdeauna opresc administrarea produsului semisintetic si continui cu cel natural.
0
23-09-2009, ora 17:53
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
Imi cer scuze tuturor celor care asteptau raspuns de la mine pentru ca nu am mai intrat pe acest site ca sa pot raspunde.
0
23-09-2009, ora 17:58
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
Mihaelaela, ritmul circadian poate determina cresteri nocturne ale pulsului la cei cu sensibilitate nervoasa si usoare atacuri de panica.
Un sprijin psihologic si o terapie naturista ar ajuta enorm.
0
23-09-2009, ora 22:15
anca1968
Nu este medic/terapeut
anca1968
Va multumesc pentru raspuns, dar revin prin a va intreba daca cele enumerate de dumneavoastra mai sus pot constitui o cauza pentru o tensiune diastolica mai mare decat ar trebui ( 11/8, 12/9 sau 13/10 ) care se manifesta de vreo 2 ani. Am fost la 2 medici cardiologi unul m-a diagnosticat cu " distonie neuro-vegetativa " si mi-a prescris Lokren 20mg iar celalalt Concor de 2.5 mg /zi. M-am gandit sa iau unul dintre ele dar nu stiu care ar fi mai bun. Viata mea e data peste cap total. Vin de la serviciu si nu mai sunt in stare de mare lucru in acea zi. Nu va mai spun ca de abia urc si cele 3 etaje din bloc pentru a ajunge in casa. Am uitat sa precizez ca am 41 ani.
Adaugă un comentariu / răspuns
40 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Palpitații - când ar trebui să-ți faci griji?
  •