am o problema veche de sanatate fara raspuns pana acum

05-04-2011
Cristina
Nu este medic/terapeut
Cristina
de la varsta de 18 ani, in prezent am 36, am urmatoarele simptome : durere in partea dreapta, exact la baza osului stern(senzatia de cutit) ; aceasta durere se asociaza foarte rar cu gust amar, mai mult cu arsura gastrica si regurgitatii zgomotoase; am facut o ecografie cu rezultatul ; uter in anteversie 58/33mm, formatiune "trassonica" de 9/12mm la nivelul ovarului drept, ficat cu contur regulat reflectivitate moderata, APLS=50mmsiAPLD=94mm, colecist alungit, septat infundibular, fara calculi, rinichi drept, dimensiuni normale, cu grupuri ecogene in sinus si dilatatie pielocaliceala, rinichi stang, dimensiuni normale, cu mici grupuri ecogene in sinus, splina normala.Sunt subponderala, 52kg, 1, 65m.Ma confrunt si cu o sinuzita maxilara si frontala cu reactii alergice, am ameteli ma simt slabita, aproape zilnic fac colici renale.Varog, daca se poate, sa ma sfatuiti la ce clinica pot face investigatii care sa-mi rezolve aceste probleme de sanatate, sau ce analize medicale sa fac.Multumesc!
1 comentarii
0
05-04-2011, ora 18:58
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Mai fa-ti si analiza ptr depistare Helicobacter Pylori din sange. Ideal ar fi si endoscopie, e posibil ca pe langa senzatiile date de un colecist defectuos sa ai aciditate mare, posibil reflux de bila in stomac, chiar gastrita, sau hernie hiatala. Si pe astea mai greu de diagnosticat corect fara endoscopie (investigatia cu bariu este mult inferioara...). Incearca, cateva zile sa bei cu inghituri mici, caldut, ceai facut din coaja de stejar, vreo jumatate de cana. Ajuta si pentru eventuale infectii renale.

Pentru sinuzita: cumpara argila alba, sau cea de la dl. Bocan, fa o pasta groasa prin amestecare cu apa calda, pune pe un tifon bine impaturit si apoi pe locurile pe probleme. Lasa o ora, de preferat seara. La fel si compresele cu bitter suedez (numai bano cu alcool!) fac minuni. Poti pune pe discuri din alea de demachiat si peste o folie subtire de punga. Astea sunt mai greu de fixat pe maxilar si poate sa te inroseasca la piele chiar daca dai inainte cu crema de galbenele. Eu asa am scapat de sinuzita dupa 7 ani de tratamente multe, multe...
Dar recomandarile unui gastroenterolog si ORL-ist sunt intotdeauna mai avizate dupa un consult fata in fata.
Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.